APPLiA

5. Kongres AGD w Łodzi

5. Kongres AGD

Kongres AGD już na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń branżowych. Organizowanie przez APPLiA Polska i Łódzką Specjalna Strefę Ekonomiczną spotkanie cieszy się rosnącym zainteresowaniem i stanowi platformę do wymiany opinii oraz dyskusji nad wyzwaniami stojącymi przed branżą AGD.

Doskonałym potwierdzeniem rangi wydarzenia są stojące za nim liczby. 5. Kongres AGD gościł rekordową liczbę ok. 350 uczestników. Tradycją jest już, że pierwszy dzień poświęcony był panelom i konferencjom na temat wyzwań i trendów w branży AGD, podczas gdy drugiego dnia organizatorzy skupili się na networkingu i nawiązaniu relacji z dostawcami usług, komponentów oraz przedstawicielami działów zakupów ze strony producentów.

Wyzwania w trudnych czasach

Przed wydarzeniem odbyła się konferencja prasowa z udziałem m.in. ministra rozwoju i technologii – Waldemara Budy, prezesa APPLiA – Wojciecha Konckiego, prezesa i wiceprezes Łódzkiej Specjalne Strefy Ekonomicznej – Marka Michalika i Agnieszki Sygitowicz, przewodniczącego Rady APPLiA i jednocześnie prezesa BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego – Konrada Pokutyckiego. Jak zaznaczył Waldemar Buda, branża AGD jest bardzo ważnym sektorem polskiej gospodarki. Zwrócił uwagę, że w zakładach w kraju produkowanych jest ok. 40 proc. urządzeń dużego AGD wytwarzanych w całej Unii Europejskiej.

Cały 2022 r. dla wszystkich branż, w tym również dla AGD, był trudny. Wiązało się to z kosztami energii i niepewnością, a przede wszystkim wpływaniem na ten sektor innych rynków – głównie budowlanego. Powiązanie rynku budowlanego z AGD jest na tyle oczywiste, że jego pobudzenie może przynieść sukces na rynku AGD – powiedział minister Waldermar Buda. Przewodniczący Rady APPLiA Konrad Pokutycki dodał, że ze względu na spowolnienie trudności i wyzwań stojących przed producentami sprzętu AGD jest wiele.

Na kongresie będziemy zastanawiać się, co zrobić, żeby rynek mógł szybko odbić. Na pewno program rządowy z kredytem 2 proc. powinien w tym pomóc. Liczymy na odbicie w drugim półroczu tego roku, ale potrzeba do tego też zbicia inflacji na niższe poziomy – powiedział Konrad Pokutycki. Gospodarz dwudniowego spotkania, prezes ŁSSE Marek Michalik, podkreślił, że najwięcej w Europie dużego sprzętu AGD jest produkowane w Łodzi i regionie, a Polska pod względem eksportu jest na drugim miejscu na świecie, po Chinach. – I na tę właśnie miarę jest uszyty ten kongres – przekonywał Prezes Michalik.

5. Kongres AGD

5. Kongres AGD w Łodzi otworzyli przewodniczący Rady APPLIA i prezes BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego – Konrad Pokutycki

i prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej – Marek Michalik.

Trendy i innowacje na konferencjach

W tym roku kongres oficjalnie otworzyli Marek Michalik z ŁSSE oraz Konrad Pokutycki z BSH/APPLiA. Panowie przeprowadzili krótką rozmowę na temat przemysłu AGD. Prezes Pokutycki zwrócił uwagę, że branża odczuwa kryzys tak jak inne gałęzie gospodarki, ale stara się umacniać swoją odporność przez ograniczenie kosztów. Jego zdaniem rekordowe inwestycje ma poziomie 2 mld zł w 2022 r. mogą zostać przebite w tym roku. AGD dostarcza najnowszy sprzęt, ale i bardzo oszczędny, dlatego na to stawia dzisiaj branża. Potencjał ograniczenia zużycia prądu czy wody jest duży. Prezes Michalik zaznaczył ogromną rolę przemysłu AGD w inwestycjach w cały region. Pochwalił przemysł za osiągnięcia w zakresie recyklingu zużytego sprzętu, który od lat jest na poziomie ponad 90 proc. Minister Waldemar Buda zauważył postęp AGD także w zakresie nowoczesnych fabryk, które są budowane w Polsce. Podkreślił starania rządu w przygotowywaniu wielkich inwestycji, w tym dozbrojeniu działek inwestycyjnych kwotą 4 mld zł. Jego zdaniem sektor AGD jest perełką w polskim przemyśle, o którą trzeba dbać.

W bloku tematycznym o trendach i wyzwaniach przemysłu AGD Wojciech Konecki, prezes APPLiA, omawiając rozwój tej branży w Polsce, wskazał na trwający już od wielu miesięcy negatywny trend w produkcji i sprzedaży. Polskie fabryki od ponad dwudziestu miesięcy mają ujemną dynamikę. Jedną z przyczyn jest załamanie popytu na dobra trwałe w całej Unii Europejskiej.

W ciągu ostatnich 4 lat rachunki przeciętnego gospodarstwa domowego za prąd wzrosły aż o 1 tys. zł, do 2,4 tys. zł. AGD zużywa w Polsce ok. 17 TWh rocznie (ponad 60 proc całego zużycia przez gospodarstwa) i branża widzi potencjał redukcji tego zużycia poprzez wymianę najstarszych i najbardziej energochłonnych urządzeń – mówił Konecki. Zaapelował do obecnego na sali ministra o rozważenie stworzenia w Polsce projektu wsparcia wymiany przestarzałego technicznie sprzętu, który przyniósłby oszczędności użytkownikom, ale także wsparł krajowy przemysł w tym trudnym okresie. Dominika Grusznic-Drobińska z GfK Polonia zaprezentowała aktualne trendy konsumenckie. Reprezentująca jedyną firmę badawczą runku sprzedaży AGD potwierdziła, rynek nadal jest pod kreską. Wskazała jednak na pewne „jaskółki”, czyli wzrost sprzedaży sprzętu „smart” przeznaczonego do platform Google oraz sprzętu z „inteligentnymi” dozownikami detergentów. Zauważalny jest także trend poszukiwania urządzeń zużywających najmniej energii.

Ukrywaną niespodzianką w programie Kongresu AGD była rozmowa wiceprezes ŁSSE, Agnieszki Sygitowicz z z gościem specjalnym Francois Jacquetem o sztucznej inteligencji oraz jej realnym wpływie na przemysł. Energia, zasoby surowcowe oraz bezpieczeństwo energetyczne to tematy rozmowy Wojciecha Koneckiego z Pawłem Jarskim, właścicielem holdingu Elemental, lidera elektrorecyklingu w całej Europie, oraz Tomoho Umedą, właścicielem firmy Hynfra, znanej z rozwoju technologii zielonego wodoru w Polsce. Pomiędzy blokami tematycznymi wystąpił ambasador polskiej innowacyjności, czyli dr Maciej Kawecki. Jego wystąpienie zrobiło wrażenie na wielu uczestnikach.

ESG, czyli raportowanie działalności niefinansowej przedsiębiorstw w zakresie środowiska i CSR, to ostatni blok tematyczny kongresu. Poprowadziła go Jolanta Okońska-Kubica, przewodnicząca Komitetu ESG w Krajowej Izbie Gospodarczej. Jej rozmówcami byli Maria Andrzejewska z UNEP-Grid Warszawa oraz Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service SA. Uczestnicy rozmawiali o nowych obowiązkach w raportowaniu śladu środowiskowego firm.

5. Kongres AGD

Liczne i interesujące panele były okazją do zapoznania się z zagadnieniami, którymi branża AGD będzie żyła w najbliższym czasie.

Biznesowe możliwości

Drugiego dnia kongresu odbył się Business Mixer AGD, czyli rozmowy przy stolikach dostawców usług i dziesięciu producentów, członków APPLiA Polska – przedstawicieli działów zakupów zajmujących się komponentami i usługami. Tegoroczny podział na te dwie kategorie był nowością. Organizatorzy liczą, że w kolejnych latach licznie także usługodawcy pojawią się na Business Mixerze AGD w podobnej liczbie jak dostawcy komponentów (ok. 150 osób). Spotkanie otworzyli współorganizatorzy – Wojciech Konecki z APPLiA oraz Marek Michalik i Agnieszka Sygitowicz z ŁSSE.  

Źródło: APPLiA Polska

5. Kongres AGD

Oprócz konferencji i paneli dyskusyjnych Kongres AGD to zawsze okazja do nie mniej ważnych rozmów przedstawicieli branży w kuluarach.

2023-07-05
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket