Praktyczne malaksery to urządzenia, które od lat goszczą w naszych kuchniach i cenimy je za funkcjonalność. Mieszanie, siekanie, szatkowanie, krojenie czy blendowanie to dla nich codzienność. Funkcjonalność malaksera zależy wyłącznie od dołączonych akcesoriów. (Fot. Adler)
Chętnie sięgamy po urządzenia wielofunkcyjne, ponieważ pozwalają nie tylko zaoszczędzić czas, ale i pieniądze czy miejsce. Zamiast zastawiać kuchenny blat całą masą sprzętów, możemy zdecydować się na jeden produkt, który sprawdzi się w różnych zastosowaniach i będzie zawsze pod ręką. Pod względem konstrukcyjnym malaksery można przyrównać do blenderów kielichowych. Podobnie jak one mają silnik umieszczony w podstawie. Roboty wieloczynnościowe mają zazwyczaj moc od 500 do 2000 W. Nie są wyposażone w funkcję gotowania, za to znakomicie radzą sobie zwłaszcza z obróbką warzyw. Dzięki całej gamie różnych tarcz tnących pozwalają na cięcie, siekanie czy rozdrabnianie różnych warzyw, co znacząco ułatwia np. przygotowywanie sałatek. Robot wieloczynnościowy poradzi sobie także z wyrabianiem lekkiego ciasta, wyciskaniem soku czy blendowaniem produktów. W zależności od modelu funkcje mogą być różne i wynikają z dostępnych w zestawie lub jako akcesoria przystawek.
BOSCH MultiTalent 3 MCM3200W; GOTIE GBW-1000C; ADLER AD 4224
SALTER EK5028; MPM Kasia MRK-12
Znajomość parametrów pozwoli na odpowiedni dobór sprzętu. Przede wszystkim musi on być dopasowany do potrzeb i poradzić sobie ze stawianymi przed nim zadaniami. Wybierając robot wieloczynnościowy, powinniśmy zwrócić uwagę na:
Dzięki dołączonemu kielichowi urządzenie bez trudu zastąpi blender. (Fot. Bosch)
Dołączone w zestawie z robotem akcesoria mają największy wpływ na jego użyteczność, ponieważ pozwalają na realizację konkretnych funkcji. Dlatego wybierając robot, w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na jego wyposażenie, żeby odpowiadało ono zadaniom, które będziemy realizować. W zestawach najczęściej znajdziemy:
SALTER EK5115GUNMETAL; BOSCH MultiTalent 8 MC812S844; CONCEPT RM3000 Cube
Korzystanie z robota wieloczynnościowego nie nastręcza problemów, a jego budowa jest dosyć prosta. Wybrane akcesoria montujemy na podstawie zawierającej zespół napędowy. Najczęstszym sposobem sterowania jest pokrętło z wielostopniową regulacją prędkości pracy. Dzięki niemu łatwo dobierzemy prędkość do wykonywanych zadań. Często sprzęt jest też wyposażony w tryb pracy pulsacyjnej. Niektóre urządzenia mają również elektroniczny panel sterowania, a w tych najbardziej zaawansowanych znajdziemy tryby automatyczne. Są one przeznaczone do konkretnych czynności, np. wyrabiania ciasta czy kruszenia lodu, dzięki czemu urządzenie samodzielnie dobiera optymalne parametry pracy.
Przed przystąpieniem do pracy należy upewnić się, że wszystkie elementy są prawidłowo zamontowane. Z kolei po jej zakończeniu demontaż można zacząć dopiero, gdy silnik urządzenia się zatrzyma, i zaleca się odłączenie go od zasilania sieciowego. W zestawie może znajdować się specjalna podstawka, która służy do przechowywania akcesoriów. To wygodne i praktyczne rozwiązanie, które przede wszystkim chroni przed zagubieniem, niektórych drobnych elementów. W zależności od zaleceń producenta wybrane akcesoria można myć w zmywarce. Obudowę z zespołem napędowym wystarczy przetrzeć lekko wilgotną delikatną ściereczką.
BOSCH Styline MCM42024; ZELMER ZFP9000E
Funkcjonalny robot kuchenny Zelmer ZFP9000B wyręczy nas w wielu czynnościach. Urządzenie zamiesza, posieka, rozdrobni, ubije pianę, wyrobi ciasto i zmiksuje składniki. Dzięki maksymalnej mocy 2000 W robot bez problemu skruszy lód lub przygotuje smaczne smoothie. Pomoże w tym dołączony do zestawu szklany blender kielichowy o objętości 1,75 l. Główna misa robocza ma pojemność 3 l i jest wyposażona w wygodny uchwyt, a dzięki niej przygotujemy posiłki dla dużej liczby osób. To właśnie ona współpracuje z tarczami tnącymi, które umożliwiają np. ucieranie ziemniaków na placki, cięcie warzyw na plastry i wiórki lub przygotowywanie frytek. Pełne bezpieczeństwo podczas użytkowania zapewnia dołączony popychacz. Składa się on z trzech części, a każda jest przystosowana do warzyw o różnej średnicy. Dzięki takiej budowie nie będziemy mieć problemów z obróbką zarówno grubszych ziemniaków, jak i wąskiej marchwi. Dodatkowo w zestawie znajdują się mieszadła do gęstych mas i zagniatania ciasta oraz ubijania. Łatwy dobór parametrów pracy do określonych zadań umożliwia wygodne pokrętło z zaznaczonymi sześcioma trybami automatycznymi, ewentualnie użytkownicy mogą skorzystać z bezstopniowego przełącznika suwakowego lub trybu pulsacyjnego, który przyda się w najbardziej wymagających pracach. Robot jest dostępny w dwóch wariantach kolorystycznych – czarnym (ZFP9000B) oraz kremowym (ZFP9000E).
Kolejne generacje robotów kuchennych MPM Kasia od wielu lat pomagają w polskich domach wyczarowywać prawdziwe kulinarne arcydzieła. MPM Kasia Plus MRK-11 to niezwykle funkcjonalne urządzenie, które może wyręczyć nas w krojeniu, miksowaniu różnych składników, przygotowywaniu ciast czy kremów. W wyposażeniu urządzenia znajdują się misa malaksera o pojemności 1,5 l oraz misa blendera o pojemności 1 l. Ponadto mieszadło do ciasta, ale także drutowy ubijak do piany, łopatka i 4 pełne tarcze ze stali nierdzewnej – do ucierania ziemniaków, do frytek i krojenia warzyw w słupki, dwustronna tarcza o grubych i cienkich otworach do krojenia warzyw w plastry oraz dwustronna tarcza o dużych i małych otworach do ścierania warzyw i owoców. Solidna i trwała obudowa pozwoli cieszyć się robotem kuchennym Kasia Plus MRK-11 przez długie lata. Całe urządzenie wykonane jest ze stali nierdzewnej oraz tworzywa sztucznego. Dołączone do zestawu akcesoria mogą być myte w zmywarce, a do ich przechowywania służy praktyczny pojemnik. Wydajny silnik o mocy 800 W poradzi sobie nawet z najcięższymi kulinarnymi zadaniami. Urządzenie ma trzy prędkości pracy i tryb pulsacyjny, który świetnie sprawdzi się przy najcięższych i najtwardszych produktach.
© 2025 InfoMarket