ASEKOL PL prezentuje ustawowe obowiązki wprowadzających opakowania i produkty w opakowaniach. Oczywiście omówione są tylko wybrane zagadnienia, przede wszystkim ze względu na ich liczbę, ale i dynamiczne zmiany w przepisach. Dlatego organizacja zaprasza na prowadzone przez nią szkolenia, na których poszerza wiedzę swoich partnerów i klientów.
Kluczowe obowiązki wprowadzających opakowania i produkty w opakowaniach:
Obowiązki wprowadzającego opakowania i produkty w opakowaniach definiuje ustawa z 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Opakowaniem w rozumieniu ustawy jest wyrób do przechowywania, ochrony, przewozu, dostarczania lub prezentacji produktów, od surowców do towarów przetworzonych. Wprowadzający produkty w opakowaniach jest obowiązany zapewniać recykling odpadów opakowaniowych:
OOO realizuje poziomy recyklingu określone w rozporządzeniu z 19 grudnia 2021 r. w sprawie rocznych poziomów recyklingu odpadów opakowaniowych w poszczególnych latach do 2030 r. sumarycznie dla wszystkich swoich klientów. Wykonanie tych poziomów oparte jest na współpracy z firmami gospodarującymi odpadami, spółkami komunalnymi, PSZOK-ami, wytwórcami odpadów czy też bezpośrednio z firmami zajmującymi się recyklingiem. Zadaniem organizacji odzysku jest zatem stworzenie odpowiedniej sieci zbierania i zapewnienie zgodnego z prawem recyklingu.
Wprowadzający produkty w opakowaniach samodzielnie wykonując obowiązek PKE przeznacza w danym roku kalendarzowym lub przekazuje na rachunek bankowy marszałka województwa – co najmniej 2 proc. wartości netto opakowań wprowadzonych do obrotu w poprzednim roku kalendarzowym. W takim przypadku należy określić wartość opakowań, co oczywiście nie jest takie proste do określenia. Wprowadzany produkt ma określoną wartość, natomiast nikt na dokumencie zakupu nie podaje wartości opakowania. W przypadku braku możliwości ustalenia wartości netto opakowań, wartość ustala się na podstawie wartości netto podobnych pod względem zastosowania, wymiarów i masy opakowań tego samego rodzaju dostępnych na terytorium kraju.
W przypadku współpracy z organizacją odzysku sprawa jest o wiele prostsza. OOO ma obowiązek przeznaczyć na edukację co najmniej 5 proc. przychodów z przejęcia obowiązków od wprowadzających uzyskanych w poprzednim roku kalendarzowym. Publiczne kampanie edukacyjne są realizowane w imieniu wszystkich swoich klientów. W biuletynie informacyjnym grupy ASEKOL w Polsce dostępne są informacje na temat wybranych kampanii realizowanych przez ASEKOL PL, a więcej informacji jest prezentowanych także na profilach w serwisach społecznościowych – (Facebook, Instagram, LinkedIn). Swoje działania organizacja podsumowuje również w specjalnie przygotowanym raporcie rocznym. Raport za 2022 r. dostępny jest po zeskanowaniu kodu QR.
Przedsiębiorca wprowadzający opakowania jest obowiązany sporządzić i złożyć do 15 marca roku następnego marszałkowi województwa roczne sprawozdanie. Sprawozdanie obejmuje informacje o:
Przedsiębiorca może zlecić sporządzenie rocznego sprawozdania organizacji odzysku opakowań. OOO sporządza i składa marszałkowi województwa roczne sprawozdanie wraz z wykazem przedsiębiorców, którzy zlecili jej sporządzenie sprawozdania. Przedsiębiorca zlecający sporządzenie rocznego sprawozdania jest obowiązany przekazać organizacji odzysku opakowań wszelkie dane niezbędne do prawidłowego sporządzenia rocznego sprawozdania.
Wprowadzający opakowania zobowiązany jest posiadać wpis w Dziale VI. Zakres tabel w dziale VI zależy od zakresu prowadzonej działalności. Wpis w rejestrze BDO przedsiębiorca może uzyskać samodzielnie lub skorzystać ze wsparcia profesjonalistów. Zespół doradczy ASEKOL PL może pomóc przy rejestracji oraz aktualizacji wpisu w BDO (szkolenia@ asekol.pl). Oprócz opisanych powyżej obowiązków, które można powierzyć organizacji odzysku, są takie, które mogą być zrealizowane wyłącznie przez wprowadzającego opakowania lub produkty w opakowaniach. Są to m.in. obowiązki prowadzenia ewidencji wprowadzonych opakowań i umieszczenie nr BDO na fakturach i innych dokumentach. I również w tym przypadku ASEKOL PL wspiera przedsiębiorców we wdrażaniu odpowiednich rozwiązań, poprzez webinary, materiały informacyjne i bezpośrednie doradztwo. Przedsiębiorca może dzięki temu skupić się na swoim własnym biznesie. ASEKOL PL zaprasza do współpracy wprowadzających opakowania i produkty w opakowaniach: kontakt@asekol. pl, tel. 882 067 884.
© 2024 InfoMarket