Często są nazywane wagami łazienkowymi, co sugeruje zwyczajowe miejsce użycia. Wagi osobowe są niezbędne zarówno dla osób aktywnych, jak i tych będących na diecie. W zasadzie każdy z nas powinien kontrolować masę swojego ciała, a zaawansowane możliwości dostępnych na rynku modeli to ułatwiają. (Fot. Salter)
Nowoczesne wagi są bardzo precyzyjne, zajmują niewiele miejsca i mogą prezentować się bardzo stylowo. Coraz częściej stosowana jest w nich łączność bezprzewodowa, która pozwala na komunikację z telefonem i wyświetlanie wyników pomiarów w aplikacji. To duża zaleta, ponieważ dokładnie podane dane i ich analiza są jednym z kluczy ku uzyskaniu wymarzonej sylwetki oraz łatwiejszemu zrzuceniu nadmiarowych kilogramów.
Wagi łazienkowe (osobowe) można podzielić na mechaniczne i elektroniczne. Oba rodzaje mają swoich zwolenników. Wagi mechaniczne przede wszystkim nie wymagają zasilania, jednak podają jedynie podstawową masę ciała. Zazwyczaj wyposażone są w okrągłą tarczę, wyskalowaną aż do maksymalnego obciążenia, bardzo często w dwóch rodzajach miar, np. anglosaskich kamieniach oraz kilogramach. Cyfry zazwyczaj są duże i czytelne, brak jednak np. podświetlenia, które przydaje się w różnych warunkach. Wagi mechaniczne świetnie nadają się do szybkiego ważenia grup osób jedna po drugiej. Podstawowe wagi elektroniczne również pozwalają jedynie na pomiar masy ciała. Często jednak są wyposażone np. w podświetlany ekran. Coraz częściej konsumenci decydują się na bardziej zaawansowane modele, które mierzą także skład masy ciała, czyli zawartość tłuszczu, wody czy mięśni w organizmie oraz przesyłają za pomocą Bluetooth wyniki pomiarów do aplikacji na telefon. Cenione są przede wszystkim za dużą precyzję i szybkość ważenia, a coraz częściej także wygląd, który już jakiś czas temu stał się ich mocną stroną. Najczęściej są zasilane wbudowanym akumulatorem lub bateriami.
Jako podgrupę wag osobowych możemy wyróżnić modele przeznaczone dla niemowląt. To niezbędne wyposażenie np. położnej środowiskowej, która na wizytach kontrolnych waży noworodka. Urządzenia takie mają mniejsze dopuszczalne obciążenie, zazwyczaj do ok. 20 kg, a wyniki są prezentowane na wyświetlaczu elektronicznym. Więcej o tego typu wagach piszemy w dalszej części tekstu.
SALTER 9159 BK3R; ADLER AD 8139; CONCEPT VO4011
Podstawowym parametrem technicznym każdej wagi jest jej nośność, czyli maksymalne obciążenie. Powinna być ona dobrana do potrzeb domowników. Maksymalne obciążenie w wagach do użytku domowego może wynosić nawet 200 kg, choć częściej spotykane są urządzenia, w których jest to 150 kg. Przeciążona waga wyświetli odpowiedni komunikat. Duże znaczenie ma oczywiście dokładność pomiaru – standardowo jest to 100 g. To wartość wystarczająca dla większości użytkowników. Są jednak specyficzne sytuacje, gdzie wymagana jest dokładniejsza waga, np. na zawodach sportowych. Zwłaszcza jeśli z wagi ma korzystać osoba o solidnej sylwetce, warto zwrócić uwagę na rozmiar podestu urządzenia, żeby było ono wygodne w użytkowaniu.
Różnorodne materiały i grafiki sprawiają, że łatwo wybierzemy wagę dopasowaną do pomieszczenia. (Fot. Concept)
Bez wątpienia istotnym elementem każdej wagi jest wskaźnik informujący o masie ciała. Jak wspomnieliśmy, w modelach mechanicznych jest to zazwyczaj tarcza ze wskazówką, która zatrzymuje się na określonej wartości. Z kolei w wagach elektronicznych najczęściej jest to ekran LED lub LCD, który musi spełniać jeden warunek: powinien być czytelny. Pokazuje on nie tylko wyniki pomiaru masy ciała, ale także informuje o proporcjach różnych tkanek, zawartości tłuszczu, masie tkanki kostnej czy zawartości wody w organizmie. Co więcej, pokazuje także parametry pracy czy informacje na temat stanu baterii lub przeciążenia. Wyświetlacz jest integralną częścią urządzenia i jest na stałe wbudowany w szalkę wagi. Niektóre modele mają oddzielny wyświetlacz, który można np. powiesić na ścianie lub w trakcie ważenia położyć na szafce. Rozwiązanie to jest szczególnie przydatne w wypadku osób otyłych, którym umiejscowienie wyświetlacza w wadze może utrudniać odczytywanie wyników.
Ważnym elementem, który nie występuje we wszystkich modelach wag, są przyciski wprowadzania ustawień. W zależności od urządzenia mogą być one klasyczne (uruchamiające się po wciśnięciu) lub dotykowe. Dzięki nim użytkownik może ustawić język, wybrać jednostkę pomiaru, regulować głośność czy uruchomić funkcję głosową. Część producentów proponuje urządzenia z podświetlanymi przyciskami, które łatwiej jest obsługiwać.
CONCEPT VO4000; ADLER AD 8172w; BEGOOD BF-913BTN
Innowacyjne rozwiązania to często jedno z kryteriów zakupu konkretnego urządzenia – nie inaczej jest w wypadku wag, które mimo prostych zasad działania potrafią zaskoczyć. Jedną z ważniejszych opcji jest możliwość zapisywania wyników ważących się osób. Wbudowana pamięć wewnętrzna zapamiętuje dane kilku lub nawet kilkunastu osób i pozwala na personalizację profilu. Urządzenie może zapamiętać np. imię danego użytkownika, jego wiek, płeć, masę czy datę ostatniego pomiaru. Ponadto wyliczy BMI czy dzienną dawkę kalorii. Niektóre z modeli z pamięcią wyposażone są nawet w wejście USB, które umożliwia przesyłanie zebranych danych z wagi na komputer. Pozwala to na długoterminową analizę kondycji fizycznej użytkownika oraz często także na interpretację przesyłanych wyników. Ciekawym rozwiązaniem są modele z możliwością podłączenia do Internetu. Moduł radiowy i specjalny kabel pozwalają na łatwą, automatyczną transmisję wartości pomiarowych. Co więcej, użytkownik w każdej chwili ma dostęp do tych danych dzięki użyciu aplikacji mobilnych (np. z systemami iOS lub Android) i za pośrednictwem podanej przez producenta strony internetowej. Urządzenia tego typu gwarantują bezprzewodową i bezpieczną transmisję danych do modułu radiowego oraz ich bezpieczny zapis w chmurze.
Zaawansowane modele dodatkowo samodzielnie interpretują wyniki pomiarów. Na podstawie pomiaru konkretnych parametrów (woda, tkanka tłuszczowa, masa ciała, BMI, tkanka mięśniowa) urządzenie samodzielnie interpretuje ich poziom. Co ważne, różne modele interpretują różne dane. Interpretacja może być podawana np. graficznie lub w postaci piramidy. Nieszkodliwe dla organizmu człowieka impulsy elektryczne przepływają przez ciało użytkownika i zbierają informacje o zawartości tłuszczu, wody czy minerałów. Przebiegają one przez środek każdej z komórek, a szybkość przepływu wynika z rodzaju komórki. Tylko zważenie poszczególnych rodzajów komórek pokazać może wyniki zastosowanej diety czy diety połączonej z intensywnymi ćwiczeniami fizycznymi. Większość wag mierzy nie tylko masę, ale i zawartość tkanki tłuszczowej i mięśniowej, masę kostną w organizmie czy podaje masę idealną. Niektóre modele dodatkowo informują o poziomie wody w organizmie i zapotrzebowaniu na kalorie (AMR/BMR) lub pokazują wskaźnik BMI. Modele pokazujące ilość wody nie ograniczają się jedynie do tego parametru. Oprócz niego użytkownik dowie się o tym, jaki procent stanowi woda wewnątrz- oraz zewnątrzkomórkowa (pierwsza ma poziom stały, druga – zmienny). Wagi z funkcją obliczania zapotrzebowania na kalorie AMR/BMR należą do bardziej zaawansowanych. Parametry te podawane są na podstawie przemiany materii w kcal. BMR to wskaźnik podstawowej przemiany materii, czyli codziennego zużycia kalorii w zależności od wieku, płci, wzrostu i wagi. AMR oznacza aktywną przemianę materii obliczaną na podstawie codziennej przemiany z wprowadzeniem stopnia aktywności.
Waga powinna być wyposażona w duży i czytelny wyświetlacz informujący o wskazaniach. (Fot. Adler)
Gdy kupujemy wagę łazienkową, warto zwrócić uwagę, w jakie funkcje jest wyposażone urządzenie. Poniżej prezentujemy kilka przykładowych rozwiązań, w które może być wyposażona waga łazienkowa:
© 2024 InfoMarket