Płyty z wbudowanymi okapami

Płyty

Płyta z wbudowanym okapem sprawdzi się zarówno w małej, jak i dużej kuchni. To oszczędność przestrzeni, ale również czasu i energii. Zintegrowane urządzenia włączają się synchronicznie dokładnie wtedy, kiedy jest taka potrzeba. (Fot. Miele)

Urządzenia te są dobrym rozwiązaniem pod względem komfortu obsługi, ponieważ zwykle automatycznie dostosowują swoją pracę do wybranej mocy grzania płyty, a tym samym skutecznie skracają czas ustawiania parametrów obu urządzeń. Co równie ważne, płyta z wyciągiem jest wyjątkowo efektownym wizualnie elementem wystroju wnętrza kuchni. Przemyślane wzornictwo tego sprzętu oraz montaż na równi z blatem to jedne z częstszych argumentów przy wyborze takiego zestawu.

Dla kogo płyta z wbudowanym okapem?

Płyta z wbudowanym okapem sprawdzi się w każdej kuchni. Będzie idealnym rozwiązaniem do małej przestrzeni, ale też kuchni otwartej na salon. To dlatego, że z jednej strony urządzenie zajmuje niewiele miejsca, a z drugiej – doskonale się prezentuje. W przypadku otwartych kuchni, nierzadko z wyspą oddzielającą część kuchenną od dziennej, jest to szczególnie istotne. Aspekt estetyczny obok funkcjonalnego jest bardzo ważny. Płyta z wbudowanym okapem może być zamontowana w blacie roboczym. Wtedy jest częścią ciągu urządzeń codziennego użytku, rozplanowanych w zabudowie projektowo według funkcjonalności.

Plyty-z-wbudowanymi-okapami-2023-3

GORENJE HET945XSC; ASKO HIHM934M

Jak to działa?

Działanie okapu wbudowanego w płytę jest dokładnie takie samo jak okapu, który montujemy na ścianie czy w suficie. W przypadku montażu nie musimy zwracać uwagi na jeden ważny czynnik, który odróżnia go od pozostałych konstrukcji montażowych. Chodzi o odpowiednią, czy inaczej zwaną minimalną, odległość od płyty grzewczej. Płyta zintegrowana z okapem ma wyciąg zainstalowany bezpośrednio na płycie w postaci listwy lub okrągłego elementu. Co więcej, okap uruchamia się automatycznie po uruchomieniu płyty. Dzięki specjalnym sensorom intuicyjnie dostosowuje swoją pracę do wybranej mocy grzania płyty.

Plyty-z-wbudowanymi-okapami-2023-5

Urządzenia łączące funkcje płyty i okapu są nie tylko funkcjonalne, ale w większości również niebanalne wzorniczo. (Fot. Siemens)

Praktycznie i wielkim skrócie

Upraszczając – dzięki zastosowaniu podstawowej zasady mechaniki gazów wykorzystane zostaje działanie bocznego strumienia powietrza, który ma większą prędkość niż prędkość unoszących się oparów. Pozwala to na efektywne odprowadzenie zanieczyszczonego powietrza z miejsca, w którym powstaje, czyli bezpośrednio na płycie grzewczej – prosto z garnków i patelni. Opary nie unoszą się w górę, dzięki czemu zachowane zostaje przejrzyste pole widzenia, bez wilgotnej pary i bez zapachów. Dzięki temu opary znad garnków nie roznoszą się po całej kuchni, a trafiają wprost do wyciągu. Z jednej strony jest to skuteczna eliminacja wilgoci i tłuszczu powstającego podczas gotowania, a z drugiej – skrócenie czasu ustawiania parametrów obu urządzeń.

Plyty-z-wbudowanymi-okapami-2023-7

SIEMENS iQ700 EX875LX67E; BOSCH PIE611B15E

Gdzie można zastosować taką płytę?

Płyta z okapem może być zamontowana niemal w każdym miejscu kuchni. Nie musimy mocować go do ściany ani do sufitu. Planujemy zabudowę kuchenną i miejsce, w którym ma być płyta. Nowoczesne modele płyt z wysuwanym okapem mają możliwość regulacji wysokości jego wysuwania, dzięki czemu będziemy mogli ją dostosować do wielkości naczyń, w których będziemy gotować, a nie, jak w przypadku tradycyjnego okapu, do minimalnej odległości, jaka powinna być zachowana między płytą a okapem.

Plyty-z-wbudowanymi-okapami-2023-9

Fot. ASKO

Idealny model na kuchenną wyspę

Ze względu na możliwości zabudowy oraz wzornictwo płyta nierzadko jest montowana na wyspie. W nowoczesnych kuchniach, gdzie zaciera się granica między strefą gotowania a salonem, jadalnią czy pokojem dziennym, jest to często spotykana praktyka. W przypadku takiego umiejscowienia płyta z wbudowanym okapem będzie lepszym rozwiązaniem niż samodzielny okap wyspowy, szczególnie jeśli konstrukcja wyciągów nie była do tego wcześniej przystosowana i bylibyśmy zmuszeni dokonywać kolejnych prac budowlanych.

Plyty-z-wbudowanymi-okapami-2023-11

MIELE KMDA 7476 FL; SAMSUNG NZ84T9747VK

Jeszcze więcej przestrzeni w kuchni

Przestrzeń nad płytą jest do naszej dyspozycji i jeśli tak będzie nam wygodnie, możemy nad nią zamontować szafki, oświetlenie czy ozdobną konstrukcję, na przykład na kwiaty. Regulacja wysokości okapu to również gwarancja, że będzie działał odpowiednio wydajnie i skutecznie podczas wydobywania się pary z gotujących się potraw. Po zakończeniu gotowania okap wsuwa się w płytę i nie zaburza estetyki pomieszczenia. Wzornictwo i możliwości montażowe płyt z wbudowanym okapem sprawdzą się zarówno w kuchniach klasycznych, jak i nowoczesnych, a nawet industrialnych.

Plyty-z-wbudowanymi-okapami-2023-13

Fot. Ciarko Design

Codzienna obsługa i ważne funkcje

Mogłoby się wydawać, że skoro część płyty zajmuje okap, utracimy takie możliwości jak łączenie pól czy redukcja mocy. Nic bardziej mylnego. Taka płyta jest równie funkcjonalna jak płyta bez wbudowanego okapu. Co więcej, jej możliwości są dodatkowo rozszerzone właśnie o pochłaniacz lub wyciąg. Płyty z wbudowanymi okapami oferują możliwość łączenia pól grzejnych w większe strefy gotowania, idealne do dużych garnków lub gotowania dla większej liczby osób w tym samym czasie. Wyposażone są również w opcję umożliwiającą zredukowanie mocy na wszystkich uruchomionych polach za dotknięciem jednego przycisku i przywrócenie poprzednich ustawień po ponownym dotknięciu. Integracja okapu i płyty w jedno urządzenie sprawia, że działają niemal synchronicznie i automatycznie bez ingerencji użytkownika. W praktyce oznacza to uruchomienie się okapu dokładnie wtedy, gdy jest to konieczne, tj. podczas wydobywania się pary z gotowanych potraw czy w razie zanieczyszczenia powietrza w inny wyczuwalny dla sprzętu sposób.

2023-11-01
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket