Zamrażarki skrzyniowe i szufladowe

Zamrażarki skrzyniowe

Zamrażarki są chętnie kupowanymi sprzętami nie tylko do gospodarstw domowych, ale również sklepów, małej gastronomii, a nawet dużych hoteli. Skąd wynika ich wszechstronność w zastosowaniu? Sprawdziliśmy! (Fot. Gorenje)

W zamrażarkach możemy przede wszystkim mrozić żywność, ale nie tylko. Na rynku oferowane są duże urządzenia skrzyniowe oraz tak zwane zamrażarki szufladowe. Zarówno jedne, jak i drugie odznaczają się szczególnymi funkcjami, które są wciąż pożądane przez użytkowników.

Cechy szczególne zamrażarek

Zamrażarki służą do dłuższego przechowywania żywności przez jej głębokie mrożenie. Do niedawna występowały wyłącznie w formie dużych skrzyń. Obecnie zarówno wyglądem, jak i funkcjonalnością nie ustępują najnowocześniejszym urządzeniom chłodniczym. Z kolei zamrażarki skrzyniowe są pojemne, wygodne i praktyczne. Ich atrybutem jest z pewnością duża pojemność użytkowa.

Zamrażarki to grupa urządzeń, w których możemy uzyskać najniższą temperaturę spośród rozmaitych urządzeń chłodniczych dostępnych na rynku. Temperatura we wnętrzu zamrażarki sięga nawet -26 °C, co pozwala na przechowanie produktów żywnościowych przez okres od kilku do kilkunastu miesięcy, w zależności od asortymentu. Za bezpieczny próg temperatury przy tzw. głębokim mrożeniu uznaje się -16 °C. Warto w tym miejscu podkreślić, że wpływ na czas przechowywania żywności mają nie tylko jej rodzaj i temperatura, ale też sposób pierwotnego pakowania, a także rodzaj mrożonego produktu. W warunkach domowych nie należy nigdy przekraczać 12-miesięcznego okresu mrożenia.

Zamrazarki-skrzyniowe-i-szufladowe-3

KERNAU KFCF 1004 EW; MPM MPM-407-SK-12; AMICA FS098.3

Zdolność zamrażania – ważny parametr

Zdolność zamrażania jest parametrem, który stanowi o tym, jaką maksymalną masę produktów urządzenie jest w stanie zamrozić w ciągu jednej doby. Jednostka miary to kilogramy na dobę [kg/24 h]. Przy pomocy tego parametru łatwo możemy porównać wydajność konkretnych modeli zamrażarek. Tak oto w modelach mniej wydajnych pod kątem głębokiego mrożenia, np. chłodziarkozamrażarkach z zamrażarką górną, może ona wynosić ok. 4 – 6 kg/24 h. Z kolei w zamrażarkach może to być nawet 15 – 25 kg/24 h! Podczas zakupu tego sprzętu jest to jeden z najważniejszych parametrów, na które powinniśmy zwrócić uwagę. W parze ze zdolnością zamrażania może iść funkcja szybkiego mrożenia, która na jakiś czas zwiększa wydajność w celu szybszego zamrożenia włożonej do zamrażarki dużej ilości żywności.

Zamrazarki-skrzyniowe-i-szufladowe-5

Zamrażarki szufladowe mogą być zabudowane w ciągu szafek, mogą tworzyć nowoczesny zestaw side by side lub stać samodzielnie.

Jakie zabezpieczenia w wypadku awarii sprzętu?

W wypadku awarii zasilania lub usterki urządzenia duże znaczenie ma zdolność przechowywania produktów w zamrażarce. Parametr ten określa, przez ile godzin urządzenie może utrzymać niską temperaturę. Rozpiętość czasowa jest różna w zależności od tego, na jaki model urządzenia się decydujemy. Zwykle jest to czas od 12 do 45 h. Wszystko zależy, oczywiście, od modelu, jego klasy szczelności, zastosowanej izolacji oraz pojemności. Ze względów konstrukcyjnych nie należy oczekiwać takich wyników od popularnych chłodziarkozamrażarek, choć na rynku jest jednak znaczna liczba modeli, które bez zasilania są w stanie utrzymać temperaturę nawet do 24 godzin. Daje to komfort i czas potrzebny do zapewnienia bezpieczeństwa przechowywanych produktów.

Zamrazarki-skrzyniowe-i-szufladowe-7

AMICA FZ2916.3DFX; ASKO FN23841B; GORENJE FN619EAXL6

Ciągła praca generuje ciągłe dźwięki

Emitowany przez zamrażarki dźwięk o natężeniu 36 – 40 dB(A) jest porównywany do szumu wentylatora w komputerze, jest więc wręcz niesłyszalny. Takie urządzenia uchodzą za najcichsze. Na rynku są także modele emitujące dźwięk od 41 do 45 dB(A) i nadal plasują się jako stosunkowo ciche. Dźwięk urządzenia na poziomie 50 dB(A) i więcej można uznać za lekko uciążliwy, dosyć słyszalny. Trzeba pamiętać jednak, że wartość podana przez producenta na karcie produktu to dźwięk badany laboratoryjnie. Dlatego więc żeby zamrażarka nie pracowała o kilka decybeli głośniej w domu, dużą wagę trzeba przywiązywać do prawidłowego montażu c zy wypoziomowania nóżek. Wpływ na emitowany dźwięk mają także tarcie urządzenia o mebel, rezonans czy chociażby wstawienie sprzętu w szczelną wnękę. Urządzenia przeznaczone do zabudowy mają tę zaletę, że dzięki wmontowaniu ich w meble (zakryciu) są cichsze. W wypadku urządzeń wolnostojących wiele zależy od samych użytkowników.

Zamrazarki-skrzyniowe-i-szufladowe-9

Fot. Amica

Nowoczesne sprzęty szufladowe side-by-side

Konstrukcja urządzeń łączonych, czyli dopasowanych wzorniczo chłodziarki i zamrażarki zestawionych razem, daje większy komfort przechowywania. Modele side by side w wersji europejskiej wyróżniają się tym, że część chłodząca i część mrożąca znajdują się obok siebie, a ich wymiary są zbliżone. Zdecydowanie polecamy taki zestaw rodzinom z dużą kuchnią, choć nie tylko. Funkcjonalność takich urządzeń nie wyróżnia się znacząco na tle standardowych lodówek, jednak zaletami są tutaj zdecydowanie większa pojemność, a także ciekawe wzornictwo. Ich łączna pojemność może wynosić od 450 do nawet 600 l, mieszczą więc średnio o połowę więcej niż w standardowa chłodziarkozamrażarka. Chłodziarki i zamrażarki w modułowej wersji side by side można postawić w sposób wolnostojący lub zabudować.

Zamrazarki-skrzyniowe-i-szufladowe-11

HISENSE FC125D4AW1; CONCEPT MZ3555bc; RAVANSON ZM-80

2023-11-04
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket