Oficjalny finał pierwszej edycji konkursu „Czyste Sołectwo”, organizowanego przez ASEKOL PL i Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów, oraz wręczenie nagród odbyło się na stadionie Legii Warszawa.
Pilotażowy projekt „Czyste Sołectwo” zaangażował sołectwa w całym kraju do zbiórki zużytego sprzętu i baterii, które były wymieniane na punkty, a następnie za zebrane punkty sołectwa mogły otrzymać gratyfikację finansową. Uczestnictwo było całkowicie bezpłatne, a sołectwa nie ponosiły żadnych kosztów związanych z akcją. Co więcej – mogły tylko zyskać!
Tegoroczna edycja konkursu trwała do 31 października 2023 r. I był to ostatni dzień, kiedy można było zgłosić zlecenie odbioru, żeby zbiórka została zaliczona na poczet konkursu z dodatkowymi nagrodami.
Uzyskane za zebrane elektrośmieci środki oraz dodatkowe nagrody za miejsca 1 – 5 stanowią znaczący udział w budżetach sołectw. Środki są przeznaczane na konkretne inwestycje potrzebne z punktu widzenia mieszkańców.
Sołectwa mogły zbierać wszystkie elektroodpady, a w szczególności duży i drobny sprzęt AGD. Do najpopularniejszych urządzeń zwykle należą lodówki, pralki, zmywarki, kuchenki, piekarniki, suszarki do prania. Drobny sprzęt AGD to m.in. odkurzacze, żelazka, miksery, czajniki elektryczne, kuchenki mikrofalowe, roboty kuchenne, suszarki do włosów, lokówki, golarki czy maszyny do szycia. Zbierać można było również sprzęt RTV, czyli telewizory, radia, odtwarzacze, dekodery, głośniki, oraz sprzęt IT, jak komputery, laptopy, klawiatury, myszki, monitory, drukarki, zasilacze UPS. Dużą grupę asortymentową wśród elektroodpadów stanowiły również zabawki elektryczne, elektryczny sprzęt sportowy, kable, zasilacze, silniki elektryczne czy elektronarzędzia. W sumie w konkursie od momentu jego startu w maju 2023 r. wzięło udział ok. 300 sołectw. Zwycięzcy:
© 2024 InfoMarket