APPLiA POLSKA

VI Kongres AGD i 20 lat APPLiA Polska

VI Kongres AGD

Co roku Kongres AGD jest najważniejszym wydarzeniem dla całej branży. To podczas tego spotkania omawiane są bieżące trendy oraz wyzwania przed nią stojące. Tegoroczna edycja była jednak wyjątkowa nie tylko ze względu na nową formułę, ale również połączenie z obchodami 20 lat działalności związku APPLiA Polska.

Organizacja została założona w 2004 r. jako CECED Polska. Od momentu powstania doradza swoim członkom i konsultuje z nimi branżowe stanowiska w tematach związanych z przemysłem, innowacyjnością, prawami konsumenckimi, efektywnością energetyczną, normalizacją czy gospodarką obiegu zamkniętego. Kongres AGD odbył się na terenach Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w industrialnych wnętrzach fabryki Grohmana w dn. 23 – 24 maja. Udział w nim wzięli czołowi przedstawiciele branży, członkowie APPLiA Polska, reprezentanci dystrybutorów, zakładów przetwarzania ZSEE czy organizacji odzysku. Zorganizowane przez APPLiA Polska oraz ŁSSE wydarzenie zgromadziło ponad 400 gości.

Wyzwania stojące przed branżą AGD

Pierwszy dzień kongresu w całości poświęcony był części panelowej. Wydarzenie poprowadził dziennikarz Igor Sokołowski, a kongres otworzyli przewodniczący Rady Związku APPLiA Polska Konrad Pokutycki oraz prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Tomasz Sadzyński. Wkrótce po tym swoje spojrzenie na rozwój branży AGD przedstawił wiceminister rozwoju i technologii Ignacy Niemczycki.

 – Chciałbym, by mocno wybrzmiał sukces, który osiągnęliście przez ostatnie lata. Sukces polskiej branży AGD nie byłby możliwy bez Waszych pomysłów i ciężkiej pracy – powiedział Ignacy Niemczycki.

Oczywiście na scenie nie mogło zabraknąć Wojciecha Koneckiego – prezesa APPLiA Polska. W kilku słowach podsumował obecną kondycję branży i zwrócił uwagę na coraz większą konkurencję ze strony innych państw. – Jesteśmy tu po to, by rozmawiać o tym, by kolejne fabryki AGD otwierały się w Polsce, a nie za granicą – stwierdził Wojciech Konecki.

Doskonałym podsumowaniem pierwszej części konferencji były przygotowane panele dyskusyjne. Pierwszy z nich, prowadzony przez Michała Kanownika – prezesa związku Cyfrowa Polska, nosił tytuł „Cyfrowy świat AGD. Dom, fabryka, sklep, konsument”. Przedstawiciele producentów – Piotr Stelmachów (wiceprezes Samsunga), Krzysztof Nagodziński (wiceprezes BSH), Robert Stobiński (wiceprezes Amica) oraz Michał Grzeliński (country director Poland & Baltics Beko Europe) zaprezentowali swoją wizję rozwoju produktów z gamy smart home. Zwrócili uwagę na takie aspekty jak korzyści wynikające z możliwości samodiagnostyki urządzeń, ich współpracy i automatyzacji czynności. Producenci muszą jednak przywiązywać dużą wagę do kwestii bezpieczeństwa, ponieważ urządzenia smart home zbierają wiele informacji dotyczących naszych domów. Po zakończeniu debaty fireside chat z Markiem Goleniem, dyrektorem Departamentu Gospodarki Odpadami w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, dotyczący zagadnień środowiskowych w branży AGD poprowadził Jakub Pawłowski. Podczas rozmowy wspomniano m.in. o usłudze Product as a Service (PaaS), polegającej na najmie produktów w zamian za uiszczanie okresowej opłaty.

Następnie rozmowy przeniosły się do dwóch sal. W sali nr 1 panele otworzyła debata liderów prowadzona przez Wojciecha Koneckiego. Wzięli w niej udział Marek Kłoczko (prezes Krajowej Izby Gospodarczej), Maciej Witucki (prezes Lewiatana) oraz Rafał Dutkiewicz (prezes Pracodawców RP). Podjęte zostały takie tematy jak bariery, wyzwania oraz szanse stojące przed dużymi firmami oraz MŚP. Kolejne panele dyskusyjne w pierwszej sali poświęcone były inwestycjom współczesnych fabrykantów oraz kwestii dostaw i szans, jakie przynosi nearshoring. W tym samym czasie na drugiej sali pod patronatem partnera merytorycznego kongresu – Hutichnson Institute odbywały się debaty poświęcone kwestii ESG. W taki sposób organizatorzy mogli zaoferować gościom jeszcze więcej treści z interesujących ich zagadnień. Część panelową pierwszego dnia Kongresu AGD zamknął power speech Jana Meli pod tytułem „Bieguny możliwości”.

VI-Kongres-AGD-i-20-lat-APPLiA-Polska-1

VI Kongres AGD otworzyli przewodniczący Rady Związku APPLiA Polska Konrad Pokutycki oraz prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Tomasz Sadzyński.

Gala 20-lecia APPLiA Polska

Zwieńczeniem pierwszego dnia Kongresu AGD była uroczysta gala 20-lecia APPLiA Polska. Spotkanie prowadziła Magdalena Wiercioch, która po powitaniu gości zaprezentowała film podsumowujący działalność związku. Jest on dostępny po zeskanowaniu kodu QR. Wśród zgromadzonych osób gościem honorowym była pani Anita Sowińska, wiceminister klimatu i środowiska.

Potem na scenie ponownie pojawił się Wojciech Konecki, który zaprosił do rozmowy trzech byłych prezesów APPLiA – Jacka Rutkowskiego, Adama Cicha oraz Konrada Pokutyckiego. Pierwszy z nich wrócił pamięcią do rozmów z Koneckim na temat tego, jak zwiększyć korzyści dla branży AGD w obliczu akcesji Polski do Unii Europejskiej. Powiedział, że powołanie związku konkurujących ze sobą producentów było dla niego ówcześnie dziwnym pomysłem; tym bardziej zaskoczyły go więc sukcesy najpierw CECED-u, a dalej APPLiA. Następnie Adam Cich podzielił się swoimi refleksjami na temat przyszłości branży AGD. Stwierdził, że w obliczu coraz agresywniejszej konkurencji państw azjatyckich Europa musi zwiększyć swoje wysiłki, a nie jedynie dbać o to, co już udało jej się osiągnąć. Konrad Pokutycki zaznaczył natomiast, że powołanie APPLiA jest dla producentów powodem do dumy i że dzięki temu są oni silniejsi. Stwierdził przy tym, że przypadająca na pierwszą połowę 2025 r. polska prezydencja w Parlamencie Europejskim może być ostatnim momentem na wniesienie sprzeciwu wobec szkodliwych dla branży AGD przepisów unijnych. Po przeprowadzonych rozmowach każdy z prezesów uhonorowany został pamiątkową statuetką. Osobne nagrody otrzymali również długoletni partnerzy związku – Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna, ElektroEko, Abrys oraz WKB Lawyers. W gronie wyróżnionych znalazło się również wydawnictwo InfoMarket. Serdecznie dziękujemy za docenienie wieloletniej współpracy.

Część oficjalną gali zamknął koncert Patrycji Piekutowskiej, która pomiędzy grane na skrzypcach utwory wplotła opowieści ze swojego życia zawodowego i prywatnego. Jak sama stwierdziła, kolejka po autografy do napisanej przez nią książki „Przygody niemożliwe”, która ustawiła się po jej występie, przerosła jej najśmielsze oczekiwania. Urodziny nie mogły obyć się bez tortu, a ten wyjątkowy z okazji dwudziestolecia związku – bez podzielenia go przez wszystkich prezesów APPLiA. Po oficjalnej części przyszedł czas na rozmowy w kuluarach oraz zabawę do późna.

VI-Kongres-AGD-i-20-lat-APPLiA-Polska-3

O dużym znaczeniu dla polskiej gospodarki branży AGD mówił Ignacy Niemczycki – wiceminister rozwoju i technologii.

Bussines Mixer

Stałym elementem Kongresu AGD stała się formuła Business Mixer. To spotkanie dostawców z producentami. W tym roku wzięło w nim udział 8 firm producenckich (Miele, Amica, Solgaz, Samsung, Beko Europe, BSH, LG i Gorenje/Hisense) i ponad 60 firm oferujących zarówno surowce i komponenty, jak i usługi okołobiznesowe oraz doradcze. Po powitaniu zgromadzonych przez Magdę Wiercioch i przedstawieniu przez nią zespołów zakupowych poszczególnych producentów głos zabrał Wojciech Konecki, prezes APPLiA Polska, który wygłosił wystąpienie dotyczące kondycji branży AGD w Polsce. Po nim przedstawiciel jednego z partnerów Kongresu, firmy Etisoft, przedstawił zebranym zakres działalności swojego przedsiębiorstwa. W tym roku podczas ponaddwugodzinnych rozmów w formule business speed dating po raz pierwszy wprowadzono podział na usługi direct i indirect. Po zajęciu przez producentów miejsc przy osobnych stolikach firmy zainteresowane współpracą dosiadały się do nich w ramach trzech rund. Jeśli ten czas okazał się niewystarczający, uczestnicy mieli możliwość wykorzystania rundy dodatkowej na rozmowy z wybranym producentem AGD. Dodatkowo po części formalnej wszyscy uczestnicy spotkali się na wspólnym lunchu, gdzie mieli dodatkowy czas na wspólne rozmowy.

VI-Kongres-AGD-i-20-lat-APPLiA-Polska-5

Podczas licznych paneli prelegenci przyjrzeli się trendom w branży AGD oraz trapiących ją bolączkom.

APPLiA Polska po 20 latach

Skala wydarzenia, zainteresowanie nim i szeroka oferta programowa dla gości potwierdziły, że Kongres AGD to najważniejsze coroczne spotkanie sektora AGD. Z kolei przez 20 lat działalności związek APPLiA Polska dał się poznać jako skuteczna reprezentacja branży – od 14 firm założycielskich rozrósł się do 35 firm członkowskich. Łącznie zatrudniają one dziś niemal 40 tys. osób i generują przychód na poziomie 54 mld zł rocznie. To m.in. dzięki pracy związku Polska jest europejskim liderem w produkcji urządzeń AGD, a w naszym kraju funkcjonuje jeden z najefektywniejszych systemów recyklingu elektroodpadów. Ma to szczególne znaczenie w dzisiejszych niepewnych czasach, a także dobie transformacji energetycznej. Obecnie branża AGD, jak nigdy, potrzebuje skutecznego wsparcia w realizacji swoich celów.  

VI-Kongres-AGD-i-20-lat-APPLiA-Polska-8

Wojciech Konecki (od lewej), poprowadził debatę trzech byłych prezesów APPLiA – Konrada Pokutyckiego, Adama Cicha oraz Jacka Rutkowskiego.

VI-Kongres-AGD-i-20-lat-APPLiA-Polska-9

Na zdjęciu zespół APPLiA Polska z byłymi prezesami związku, nagrodzonymi podczas uroczystości pamiątkowymi statuetkami.

VI-Kongres-AGD-i-20-lat-APPLiA-Polska-10

Oficjalną część gali uświetnił występ skrzypaczki dr hab. Patrycji Piekutowskiej.

2024-07-01
x

Kontakt z redakcją

© 2025 InfoMarket