System zagospodarowania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego jest bardziej skomplikowany, niż mogłoby się wydawać. Z jednej strony odpowiedzialność spoczywa na producentach i importerach, a z drugiej na gminach.
Zgodnie z obowiązującą dyrektywą i ustawą odpowiedzialność za finansowanie zagospodarowania ZSEE spoczywa na producentach i importerach nowych urządzeń. Z kolei organizacją i zarządzaniem systemem zbierania odpadów komunalnych, w tym ZSEE, na swoim terenie zajmują się gminy. Gdzie w tym wszystkim jest REMONDIS Electrorecycling? Odgrywa bardzo ważną rolę oraz jest wsparciem, zarówno dla jednych, jak i dla drugich.
Każdy mieszkaniec opłaca lub powinien opłacać korzystanie z systemu gminnego przez opłatę wnoszoną do gminy. Gminy te wybierają w drodze przetargu firmy odpowiedzialne za obsługę PSZOK-ów oraz odbiór odpadów od właścicieli nieruchomości. Z drugiej strony konsumenci, kupując nowe urządzenia, ponoszą koszty recyklingu, ponieważ cena zawiera opłatę za zagospodarowanie elektroodpadów. Aby system zbierania działał skutecznie, ważne jest, by odbiór sprzętu był bezpłatny, co zapobiega podwójnemu obciążeniu mieszkańców – raz przy zakupie nowego sprzętu, a drugi raz przy oddawaniu zużytego. Obecne systemy oparte na odbiorze odpadów w PSZOK-ach często okazują się niewystarczające.
REMONDIS Electrorecycling we współpracy z organizacją odzysku ELECTRO-SYSTEM nieustannie pracuje nad realizacją projektów edukacyjnych wspierających system zbierania elektroodpadów, które są ułatwieniem dla użytkowników sprzętów. Ważnym i niezwykle potrzebnym programem jest DECYDUJESZ.pl, w ramach którego można bezpłatnie oddać duże elektroodpady na terenie całej Polski prosto z domu. Drugim ważnym i skutecznym programem, jest uruchomiony w połowie 2022 r. ogólnopolski projekt „eko-PROFIT – REcykling, to się opłaca!” skierowany do organizacji pozarządowych. To ogólnopolski program, w którym uczestnicy pozyskują dofinansowanie na swoje działania i biorą aktywny udział w podnoszeniu świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.
Edukacja ekologiczna jest niezwykle istotnym obszarem działalności organizacji odzysku i ma ogromne znaczenie w budowaniu świadomego i odpowiedzialnego społeczeństwa. Jest też procesem długotrwałym. Dziś obserwowane są efekty działań, które podejmowane były kilka lat temu. Jako czołowa organizacja odzysku na polskim rynku ELECTRO-SYSTEM prowadzi działania w imieniu blisko 1000 firm wprowadzających na polski rynek nowe urządzenia. Kampanie organizowane i finansowane przez ELECTRO-SYSTEM są ciekawe, nieszablonowe i skuteczne.
Maciej Gąkowski – business development manager REMONDIS Electrorecycling
– Podczas kampanii edukacyjnych informujemy o roli i wartości elektroodpadów w recyklingu. Edukacja ekologiczna może być realizowana na różnych poziomach, w tym w szkołach, uczelniach, organizacjach pozarządowych, a także poprzez kampanie informacyjne, seminaria, warsztaty i wydarzenia społeczne. Dla nas ważne jest, aby nasza edukacja była dostępna dla wszystkich grup społecznych i obejmowała różnorodne metody, aby dbać o środowisko. Dlatego najczęściej łączymy teorię z praktyką – edukujemy i przy tym prowadzimy zbiórki elektrośmieci. Dbamy o to, aby środki przeznaczane na te działania były wydawane skutecznie i efektywnie oraz przynosiły korzyści dla środowiska.
© 2025 InfoMarket