Płyty grzejne do zabudowy typu domino

Płyty grzejne do zabudowy typu domino

Modułowe płyty grzejne to możliwość samodzielnej aranżacji przestrzeni do gotowania i smażenia, według potrzeb domowników. To personalizowany zestaw sprzętu kuchennego, dający wolność wyboru w zakresie zasilania, liczby pól grzewczych, a także szczególnych funkcji. (Fot. Miele)

Płyty typu domino, czyli modułowe, z uwagi na pomniejszoną konstrukcję, dają użytkownikowi możliwość stworzenia własnego, personalizowanego zestawu do gotowania. Wolność wyboru to również dowolność co do pozostałych sprzętów służących do gotowania, które znajdą się w spersonalizowanym zestawie.

Dla kogo płyty typu domino?

Płyty typu domino, zwane modułowymi, oferowane przez producentów tego sprzętu, to przede wszystkim możliwość zestawienia w jednym ciągu funkcjonalnym różnego rodzaju płyt grzejnych tak, by skomponować zestaw odpowiadający naszym potrzebom pod względem funkcji i parametrów technicznych. To także swoboda zestawiania ze sobą dowolnych elementów. Użytkownika ogranicza jedynie długość blatu, jaką może przeznaczyć na strefę gotowania. Trzeba pamiętać, że zestawy domino po złączeniu kilku elementów zabierają więcej miejsca.

Płyty typu domino, to płyty pomniejszone, osiągające średnio 30 – 40 cm szerokości. Nazywane także zestawami combi set umożliwiają dowolne łączenie różnych modułów i stref grzewczych – także frytkownic, płyt typu teppan yaki, wok, grill itp.

Plyty-grzejne-do-zabudowy-typu-domino-3

SIEMENS EX375FXB1E; CONCEPT CM IDV4430; GAGGENAU VP414115

Dwa powody wyboru tych sprzętów

Wybierane są przez użytkowników z dwóch powodów. Pierwszym jest możliwość zestawienia w funkcjonalny zestaw. Drugim powodem jest ich wielkość. Pojedyncza płyta z takiego zestawu z powodzeniem może zostać zainstalowana w mniejszej kuchni lub aneksie kuchennym, jeśli tylko jej powierzchnia jest wystarczająca dla potrzeb domowników. Płyty modułowe oferowane są do mieszkań bardzo małych, w których liczy się każdy centymetr, a użytkownik dodatkowo nie gotuje zbyt często. Z drugiej strony mają profesjonalne oblicze, ponieważ łącząc kilka różnych elementów (np. płytę domino gazową, indukcyjną, teppan yaki, grill czy frytkownicę), można uzyskać w kuchni bardzo profesjonalny efekt, nawiązujący do funkcjonalności rozwiązań stosowanych w najlepszych restauracjach świata.

Plyty-grzejne-do-zabudowy-typu-domino-5

Coraz częściej zestaw płyt typu domino wzbogacany jest przez projektantów, a także użytkowników, odpowiednio dobranym okapem nablatowym, który dopełnia funkcjonalności zestawu. (Fot. Gaggenau)

Gdzie zamontować płyty typu domino?

Płyty typu domino nie tylko zapewniają swobodę gotowania, ale także mogą dostarczyć kuchennych inspiracji do odkrywania nowych smaków. Wśród konstrukcji typu domino znajdziemy zarówno modele indukcyjne, gazowe, jak i teppan yaki. Odpowiednio dobrany zestaw, pochodzący dodatkowo od tego samego producenta, będzie nie tylko funkcjonalny, ale także spójny wzorniczo.

Świadomi użytkownicy sprzętów gospodarstwa domowego chcą, żeby ich przestrzeń kuchenna była przede wszystkim funkcjonalnym miejscem do gotowania i przygotowywania posiłków. Dotyczy to wszystkich sprzętów, a przede wszystkim płyt grzewczych. Producenci, wychodzą naprzeciw tym oczekiwaniom, zaskakują coraz to nowszymi urządzeniami tego typu. Jeszcze do niedawna niemałą rewolucją były płyty gazowe, stosunkowo rzadko obecnie wybierane, ale wciąż popularne. Następna rewolucja nastąpiła przy okazji wprowadzenia płyt elektrycznych, a zaraz po nich indukcyjnych. Najnowszą ofertą produktów z tego segmentu są płyty modułowe. Jest to rozwiązanie, które najpierw znalazło zastosowanie w restauracjach, a następnie bardzo płynnie rozgościło się w domowych kuchniach.

Plyty-grzejne-do-zabudowy-typu-domino-7

AMICA PCH3200ZT; BOSCH PRA3A6B70; FRANKE Smart FSM 302 I

Rodzaje zasilania w płytach modułowych

Płyty grzejne mogące wchodzić w skład zestawu modułowego nie różnią się rodzajami od standardowych płyt. Tutaj również mamy do wyboru urządzenia gazowe, elektryczne, indukcyjne oraz ceramiczne. Każde z nich ma określone parametry i funkcjonalność. Płyty gazowe zazwyczaj wyposażone są w 2 niezależne palniki. Ruszt może być pojedynczy dla każdego pola grzejnego lub łączony. Zwykle wykonany jest z żeliwa lub innego materiału odpornego na wysokie temperatury. Sterowanie wąską płytą gazową odbywa się przy pomocy ergonomicznych pokręteł, które nierzadko wyposażone są w dodatkowe udogodnienie w postaci elektrycznej zapalarki. Taka płyta podczas montażu musi być podłączona do instalacji gazowej oraz elektrycznej.

Plyty-grzejne-do-zabudowy-typu-domino-9

Fot. Miele

Indukcyjne i ceramiczne płyty modułowe

Płyty indukcyjne oraz elektryczne podczas montażu wymagają podłączenia jedynie do prądu. To wystarczy do ich sprawnego działania. Sterowanie może odbywać się manualnie lub przy pomocy dotykowego panelu sterowania. Warto pamiętać, że do sprawnego gotowania na kuchniach indukcyjnych będziemy potrzebowali specjalnie przeznaczonych do tego naczyń. Płyty ceramiczne na pierwszy rzut oka przypominają konstrukcje indukcyjne. W praktyce działanie pól grzewczych jest zupełnie inne. Konstrukcje ceramiczne podgrzewają potrawy dzięki elementom grzejnym umieszczonym pod wytrzymałą, odporną na wysokie temperatury szklaną powierzchnią, wykonaną najczęściej z czarnego szkła hartowanego. Mogą nimi być spirale lub taśmy nagrzewające, które przekazują energię cieplną ustawionym na nich naczyniom. Cechą charakterystyczną gorących elementów grzejnych jest czerwony obszar.

Plyty-grzejne-do-zabudowy-typu-domino-11

Fot. Gaggenau

Jakie zestawy można tworzyć?

Płyty typu domino są przede wszystkim węższe od standardowych, a zatem takich o szerokości około 60 cm. Zwykle nie przekraczają 30 – 40 cm. W zamian za to są dłuższe i sięgają około 60 cm. Takie parametry wielkościowe dają użytkownikowi duże pole manewru w kwestii zestawiania poszczególnych elementów. Jest to jedyny determinant połączeń. Nie ma znaczenia, czy płyty są elektryczne, gazowe, indukcyjne, czy nawet ceramiczne. Ważne, żeby pasowały do siebie wielkością. Kolejną ważną kwestią jest dopasowanie wzornicze, dzięki któremu urządzenia będą ze sobą współgrały i dopełnią stylistykę przestrzeni kuchennej. Idealnym połączeniem będzie zestawienie elementów tego samego producenta, niemniej nie jest to warunek konieczny.

2024-12-02
x

Kontakt z redakcją

© 2025 InfoMarket