WARSAW ENTERPRISE INSTITUTE

Doganiamy Niemców i stajemy się „drugą Japonią”

Doganiamy Niemców i stajemy się „drugą Japonią”

Warsaw Enterprise Institute zaprezentował coroczny raport „Bilans Otwarcia 2024”. Znajdziemy w nim arcyciekawe dane, związane z procesem doganiania Niemiec i innych krajów Zachodniej Europy przez Polskę.

W szerokiej i precyzyjnej analizie wskazano, że polska gospodarka stale dogania gospodarki Zachodniej Europy, w tym szczególnie Niemiec, choć nie bez przeszkód. Co więcej, i nie jest to wcale żart, powoli stajemy się też „drugą Japonią”, o której wiele lat mówił w przenośni prezydent Lech Wałęsa.
Wśród wielu wniosków jakie zaprezentowano w badaniu na pierwszy plan wysuwa się fakt, że choć Polska dogania rzeczywiście Niemcy pod względem materialnym liczonym na osobę (per capita), to proces ten niestety spowalnia. Spowolnienie tempa wzrostu w ostatnich kilku latach wskazuje na konieczność przyspieszenia reform strukturalnych.
Przy kontynuacji obecnych trendów średni poziom UE zostanie osiągnięty do 2034 r., a Niemiec, do około 2036 roku. Wskaźnik będący miarą rozwoju, wynosi dla Polski obecnie 45,1 pkt., a więc Polska zanotowała znaczną poprawę wskaźnika (od 34,4 w 2005 roku do 45,1 w 2023 roku), co plasuje ją w górnej połowie krajów transformacji, ale wciąż poniżej średniej Unii Europejskiej.
W ocenia twórcy raportu dr. hab. Krzysztofa Piecha, Polska od wielu lat sukcesywnie zmniejsza dystans dzielący ją od najbardziej rozwiniętych gospodarek świata. Proces ten, choć imponujący w skali regionu Europy Środkowo-Wschodniej, jest jednocześnie wyzwaniem w obliczu dynamicznych zmian globalnych. Takie kraje takie jak Irlandia, Singapur czy Dania pokazały, że skuteczna polityka gospodarcza oparta na otwartości, innowacyjności i efektywnych instytucjach, może znacząco przyspieszyć proces konwergencji, nawet w przypadku ograniczonych zasobów naturalnych.
Czy Polska może powtórzyć ich sukces? Co trzeba zrobić, by osiągnąć te ambicje? Jak wskazywano w raporcie w poprzednich latach, ważna jest jakość polityki gospodarczej i to od niej w dużej mierze zależy „bogactwo lub nędza narodów”. W opracowaniu przytoczony jest znany historyk gospodarczy Landes, który trafnie skonkludował –„Najpierw instytucje i kultura, potem pieniądze, ale od samego początku i w coraz większym stopniu o wszystkim przesądza wiedza”.
Celem raportu przygotowywanego przez Warsaw Enterprise Institute (WEI) jest zrozumienie i przyspieszenie procesu doganiania innych krajów Zachodniej Europy, w tym ikonicznych dla nas Niemiec. Raport dostarcza wielowymiarowej analizy procesów społecznych i gospodarczych i przedstawia konkretne zalecenia dla prowadzenia polityki społecznej i gospodarczej.

2025-01-08
x

Kontakt z redakcją

© 2025 InfoMarket