Cezary Poniatowski, ceniony polski artysta, który stworzy unikalne dzieło site-specific dla fabryki Elica Group Polska w Jelczu-Laskowicach, świętującej swoje 20-lecie, został laureatem 23. edycji „Premio Ermanno Casoli”.
„Premio Ermanno Casoli” to jedna z najważniejszych międzynarodowych nagród promujących dialog między sztuką a światem korporacyjnym. Nagrodzony projekt, w którym sztuka staje się częścią przestrzeni pracy, angażuje pracowników w proces twórczy i podkreśla jej rolę w środowisku biznesowym, kuratorowany jest przez Jakuba Gawkowskiego i Marcello Smarrellego.
Francesco Casoli, prezes firmy Elica, powiedział: Jesteśmy dumni, że „Premio Ermanno Casoli”, projekt odzwierciedlający kluczowe wartości Eliki, po raz pierwszy zrealizowany zostanie w naszym zakładzie w Polsce. Ta edycja nagrody jest szczególna, ponieważ zbiega się z 20-leciem Elica Group Polska, która stała się kluczowym elementem naszej grupy oraz przyczyniła się do jej wzrostu i rozwoju. Wierzymy, że sztuka jest potężnym narzędziem łączącym ludzi i inspirującym rozwój, dlatego czekamy z niecierpliwością na to, jak ten projekt wpłynie na naszą społeczność korporacyjną.
W swojej praktyce artystycznej Cezary Poniatowski przekształca codzienne przedmioty i materiały w rzeźbiarskie kompozycje. Czerpiąc inspirację z historii, emocji i wspomnień związanych z kulturą materialną, tworzy dzieła jednocześnie znajome i niepokojące.
W oparciu o te założenia Cezary Poniatowski został zaproszony do stworzenia projektu site-specific dla zakładu Elica Group Polska. Jak to ma miejsce w przypadku „Premio Ermanno Casoli”, pracownicy zostaną bezpośrednio zaangażowani w tworzenie trwałego dzieła sztuki. Proces twórczy Poniatowskiego skupi się na oddychaniu, zarówno jako procesie fizjologicznym, jak i metaforach cyrkulacji, przepływu i transformacji. Odnoszący się do zaawansowanych rozwiązań firmy Elica regulujących i poprawiających jakość powietrza w domowych przestrzeniach projekt połączy te procesy w szerszym wymiarze, metaforycznym i czysto metabolicznym, zarówno dla jednostki, jak i całej społeczności.
Ten projekt artystyczny powstał z potrzeby integracji korporacyjnej i rozwija się w odpowiedzi na potrzeby zidentyfikowane we współpracy z działem zasobów ludzkich firmy.
Finalne dzieło sztuki zostanie oficjalnie zaprezentowane w lipcu 2025 r. na terenie zakładu Elica Group Polska w Jelczu-Laskowicach.
© 2025 InfoMarket