BSH, producent urządzeń gospodarstwa domowego marek: Bosch, Siemens i Gaggenau, oficjalnie przeniósł produkcję małego AGD z podrzeszowskiej Rogoźnicy do nowego zakładu produkcyjnego w niedalekiej Rudnej Wielkiej. Nowa lokalizacja to jeszcze większy potencjał rozwoju produkcji, zwłaszcza kontekście rosnącego rynku małego AGD.
Jak wynika z danych związku pracodawców branży AGD APPLiA Polska, tylko w zeszłym roku rynek małego AGD wzrósł pod względem wartościowym o 9% w ujęciu rdr. To wynik rozwoju nowych trendów w takich segmentach produktowych jak ekspresy do kawy, odkurzacze czy airfryery. Wyraźny w tym udział chce mieć BSH, które 9 czerwca oficjalnie otworzyło nowy zakład produkcyjny w Rudnej Wielkiej w okolicach Rzeszowa.
W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz firmy, samorządu oraz partnerów zaangażowanych w realizację inwestycji. Nowoczesny zakład o powierzchni 73 tys. m² przejął produkcję prowadzoną dotychczas w pobliskiej lokalizacji i stał się jednym z najważniejszych obiektów produkcyjnych małego AGD w grupie BSH. Dodajmy, że miejsce kontynuuje bogate tradycje produkcji małego AGD w regionie. W 2013 r. BSH wykupiło firmę Zelmer (obecny właściciel marki to B&B Trends) oraz fabrykę w Rogoźnicy. Choć wielu obawiało się, że może to doprowadzić do końca produkcji urządzeń AGD w regionie, fakty okazały się zgoła inne. Dziś branża AGD na Podkarpaciu jest silna jak nigdy i ma potencjał na dalszy rozwój.
Goście wydarzenia podczas oficjalnej inauguracji inwestycji wartej blisko 600 mln zł.
Budowa nowej fabryki rozpoczęła się na początku 2025 r. i została zrealizowana zgodnie z harmonogramem. Generalnym wykonawcą inwestycji była firma Panattoni, a całkowita wartość projektu wyniosła niemal 600 mln zł. Innowacyjną metodą była jednoczesna budowa zakładu oraz montaż linii produkcyjnych. Mimo całej dynamiki i dużych wymagań procesu przebiegł on bez zakłóceń i mógł trwać znacznie krócej niż z wykorzystaniem tradycyjnych metod.
Nowy kompleks obejmuje halę produkcyjną, magazyn oraz część biurową. Dzięki temu wszystkie operacje BSH prowadzone w Rzeszowie zostały skupione w jednym miejscu, co ma usprawnić logistykę, procesy produkcyjne oraz współpracę między poszczególnymi działami przedsiębiorstwa.
Podczas oficjalnej inauguracji uczestnicy mieli okazję poznać założenia inwestycji, zwiedzić zakład oraz zobaczyć funkcjonowanie nowoczesnych linii produkcyjnych. Co ważne, przeprowadzka do nowej fabryki odbyła się bardzo sprawnie, bez zakłócenia bieżącej produkcji.
Znaczenie inwestycji dla działalności firmy podkreślał podczas uroczystości Konrad Pokutycki, prezes zarządu BSH w Polsce.
– Przeprowadzka do nowej, większej fabryki to kolejny krok na drodze rozwoju naszej spółki i najlepsze potwierdzenie, że BSH czuje się w Polsce, w Rzeszowie, bardzo dobrze. Widzimy tutaj dobre perspektywy – powiedział Konrad Pokutycki.
Prezes przypomniał również, że BSH działa w Polsce od 33 lat i obecnie zatrudnia niemal osiem tysięcy pracowników. Firma prowadzi w kraju sześć fabryk, centra logistyczne, dwa centra badań i rozwoju oraz centra usług wspólnych.
– Ma to niebagatelny wpływ na rozwój tych miast i całych regionów – dodał prezes zarządu BSH w Polsce.
Jak podkreślano podczas konferencji, w Łodzi, Wrocławiu i Rzeszowie firma zainwestowała dotychczas ponad 1,5 mld euro.
Przedstawiciele BSH, Panattoni oraz władz samorządowych podczas ceremonii otwarcia.
Nowa fabryka będzie kontynuować produkcję urządzeń, z których od lat znany jest rzeszowski zakład. Wytwarzane będą tutaj m.in. odkurzacze akumulatorowe Bosch Unlimited, modele bezworkowe, odkurzacze piorące oraz kapsułkowe ekspresy do kawy. Większa powierzchnia gwarantuje jednak zaplecze na dalszy rozwój produkcji. Dlatego podczas spotkania poinformowano o również kolejnych planach związanych z zakładem.
– Mam też przyjemność ogłosić, że w przyszłym roku rozpoczniemy tutaj produkcję dodatkowej kategorii urządzeń. Będzie to zupełnie nowa platforma ciśnieniowych ekspresów do kawy. Stworzyliśmy nowoczesny zakład ze znakomitymi warunkami pracy na ergonomicznych stanowiskach. Jesteśmy dumni z naszego rozwoju w Polsce, w Rzeszowie oraz wspaniałego zespołu, któremu chciałbym podziękować za sprawnie zrealizowaną budowę i relokację fabryki – powiedział Michael Baumeister, członek zarządu działu małego AGD w grupie BSH.
Zapowiedź uruchomienia nowej platformy ekspresów ciśnieniowych oznacza dalsze wzmacnianie znaczenia Podkarpacia na mapie europejskiej produkcji małego AGD.
Nowoczesny kompleks produkcyjny ma powierzchnię 73 000 m².
Nowy obiekt został wybudowany w Specjalnej Strefie Ekonomicznej Rzeszów-Dworzysko. Lokalizacja zapewnia dogodny dostęp do autostrady, drogi ekspresowej oraz infrastruktury kolejowej. Przedstawiciele firmy Panattoni podkreślali, że realizacja projektu należała do najbardziej wymagających przedsięwzięć tego typu.
– Otwarcie nowej fabryki BSH to projekt szczególny nie tylko ze względu na jego skalę, ale przede wszystkim stopień zaawansowania i tempo realizacji. W niespełna rok dostarczyliśmy nowoczesny obiekt produkcyjny o powierzchni 73 000 m², zaprojektowany w formule BTS praktycznie w każdym detalu pod potrzeby jednej z najbardziej zaawansowanych fabryk małego AGD w grupie BSH. Ogromnym wyzwaniem była koordynacja procesu budowlanego z równolegle prowadzonym montażem linii technologicznych i przenoszeniem produkcji bez zatrzymywania pracy zakładu. To wymagało partnerskiej współpracy, precyzyjnego planowania i pełnego zaangażowania wszystkich stron. Jesteśmy dumni, że po raz kolejny mogliśmy wspierać BSH przy strategicznej inwestycji, która wzmacnia pozycję Podkarpacia i Polski jako ważnego centrum nowoczesnej produkcji w Europie – powiedział Marek Dobrzycki, partner w Panattoni.
Uroczystość otwarcia zgromadziła również pracowników fabryki BSH.
Znaczenie inwestycji dla rozwoju miasta podkreślał również Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.
– Rzeszów jest dziś uznawany za najlepsze miasto do życia w Polsce. Potwierdzają to niezależne rankingi oceniające jakość życia mieszkańców czy rozwój gospodarczy. Jest to nie tylko efektem inwestycji w infrastrukturę, edukację, transport czy jakość przestrzeni publicznej, ale także obecności firm, które tworzą dobre miejsca pracy i dają mieszkańcom poczucie stabilności oraz możliwości rozwoju. BSH jest doskonałym przykładem takiego partnera. Cieszę się, że firma rozwija swoją działalność właśnie tutaj, inwestując w nowoczesne technologie, badania i przede wszystkim w ludzi. To dzięki takim przedsiębiorstwom Rzeszów jest miejscem, w którym można nie tylko dobrze żyć, ale także budować swoją zawodową i rodzinną przyszłość. – wyjaśnił Konrad Fijołek
BSH zatrudnia obecnie na Podkarpaciu około tysiąca osób. Oprócz zakładu produkcyjnego firma prowadzi w Rzeszowie centrum badań i rozwoju, gdzie powstają nowe rozwiązania dla segmentu małego AGD. W ubiegłym roku otwarto także nowoczesny budynek przeznaczony dla zespołów badawczo-rozwojowych pracujących nad kolejnymi generacjami urządzeń.
Podczas zwiedzania goście mogli z bliska przyjrzeć się nowoczesnym metodom produkcyjnym odkurzaczy i ekspresów Tassimo.
Nowa fabryka BSH znacząco umacnia pozycję Podkarpacia jako ważnego ośrodka nowoczesnej produkcji AGD w Europie.
Michael Baumeister zapowiedział zwiększenie produkcji o nową platformę ekspresów ciśnieniowych.
© 2026 InfoMarket