Automaty do pieczenia chleba

Automaty

Przygotowywanie domowego pieczywa jest coraz popularniejsze. Przede wszystkim dlatego, że mamy pewność, co zostało użyte do jego produkcji. Dodatkowo tak i chleb możemy wzbogacić o wiele pożądanych składników, np. ulubione ziarna.

Oprócz tego domowe pieczywo pozwoli zaoszczędzić czas. Po co w sobotę rano jechać do piekarni i stać w kolejce, skoro ciepły i pachnący bochenek możemy mieć zaraz na stole? Oczywiście, chleb lub bułki możemy upiec w piekarniku. Jednak producenci sprzętów w trosce o nasz czas i wygodę postanowili stworzyć wypiekacze do chleba. Są one łatwe w obsłudze oraz zużywają mniej energii elektrycznej, co obecnie ma bardzo duże znaczenie.

Automaty

Concept PC5510; ADLER AD 6019; MPM MUC-01; Gorenje BM1600WG

Jak działa wypiekacz do chleba?

Największą zaletą urządzenia jest automatyzacja procesu przygotowania. Dlatego też często określa się je jako automat do chleba. Przede wszystkim wyrabia za nas ciasto, czyli zdejmuje z nas najtrudniejszą część operacji pt. „wypiek domowego chleba”. W zestawie znajdują się odpowiednie mieszadła, które umieszczamy w jego wnętrzu. Wystarczy więc włożyć do środka składniki, które zostaną odpowiednio wymieszane. Należy także określić przybliżoną masę chleba oraz stopień jego wypieczenia. Po tym pozostaje wybrać odpowiedni program i czekać, aż przygotowywanie wypieku dobiegnie końca. Na rynku dostępne są modele, które wyrobią także ciasto do pizzy, bułek czy makaronu. Automat do wypiekania chleba jest urządzeniem wielofunkcyjnym, które ma możliwości większe, niż sądzimy – zależą one od tego, jakie programy pracy są dostępne.

Automaty

Do sterowania urządzeniem służy wygodny panel elektroniczny z wyświetlaczem. (Fot. Concept)

Tryby pracy

Programów w wypiekaczu jest zazwyczaj od kilku do kilkunastu. Te mające kilkanaście funkcji zwiększają komfort użytkowania do maksimum. Ale niezależnie od tego, jaki model wybierzemy, istotne jest to, że otrzymamy gotowy produkt przy minimalnym nakładzie pracy. Wypiekacze mogą być ratunkiem dla osób, które przestrzegają rygorystycznej diety, są alergikami czy chorują, np. na cukrzycę lub nerki. Urządzenia te pozwalają na mieszanie dowolnych składników, odpowiednich do tego, jaki rodzaj chleba, z jakiej mąki i z jakimi dodatkami chcemy upiec. Wypiekacze są urządzeniami w pełni zautomatyzowanymi, dzięki czemu oszczędzamy czas. Wystarczy dobrze go zaprogramować, wprowadzając odpowiednie ustawienia, a wypiekacz zrobi resztę, czyli wyrobi ciasto i upiecze apetyczny i zdrowy bochenek, jakiego nie zawsze uświadczymy w piekarni czy spożywczej „sieciówce”.

Podstawowy program pozwala na przygotowanie chleba tradycyjnego, jednak oprócz niego znajdziemy inne tryby pracy. Bez problemu przygotujemy pieczywo francuskie, pełnoziarniste, ze słodkimi dodatkami, chleb maślany, a nawet bezglutenowy lub ciasto drożdżowe. Wykorzystanie programów nie musi wiązać się z natychmiastowym pieczeniem. Równie dobrze wypiekacz może nam wyrobić np. ciasto na bułki, makaron czy pizzę. Dostępny jest także tryb ręczny, w którym sami konfigurujemy parametry pracy. Jest przydatny do przygotowywania autorskich wypieków i receptur.

Automaty

Praktyczne okienko w pokrywie pozwala na bieżąco kontrolować proces wypiekania pieczywa. (Fot. Mesko)

Programy dodatkowe

W wypiekaczu do chleba przygotujemy bardzo wiele wypieków, ale nie tylko. Można w nim przyrządzić np. twarogową zapiekankę, aromatyczną konfiturę, smaczną marmoladę, domowy, zdrowy dżem, a nawet pyszną galaretkę! Należy wrzucić jedynie wszystkie składniki do formy, wybrać odpowiedni program i po jakimś czasie wszystko będzie gotowe. Wypiekacz miesza i gotuje, my musimy zadbać tylko o to, żeby wybrane przez nas składniki były dobrej jakości. Możemy kontrolować też dodatki, takie jak cukier, i ograniczyć jego ilość, ograniczając tym samym kalorie. Sami wybieramy też owoce, mamy więc pewność, że są świeże, a nie nadgnite. Jeśli mamy ich nadmiar, to wypiekacz tym bardziej się sprawdzi, przerobi je w krótkim czasie, a my zaopatrzymy się w pokaźne zapasy. Cały proces jest szybki i mało pracochłonny, na koniec nie mamy bowiem wielu naczyń do zmywania. Ale to nie wszystko! Oprócz słodkości możemy przygotować również smalec, skwarki czy puree, a nawet domowy jogurt. Bardzo wiele osób nie zdaje sobie sprawy z możliwości wypiekaczy, a szkoda, bo są to zadziwiająco wszechstronne urządzenia.

Automaty

Unold Edel 68456; Gorenje BM1400E; Tefal Pain & Plaisir

Funkcje wypiekacza

Urządzenie zazwyczaj jest wyposażone w elektroniczny panel sterujący z wyświetlaczem. Przy jego pomocy możemy wygodnie wybrać program pracy, wprowadzić masę pieczywa, ustawić timer czy stopień zarumienienia. Jeśli chcemy wygodnie śledzić proces pieczenia, warto wybrać urządzenie wyposażone w transparentne okienko w pokrywie, dzięki niemu będziemy wiedzieli, czy chleb jest już odpowiednio zarumieniony. Wypiekacz pracuje bardzo cicho, a regulowany timer sprawia, że możemy zaprogramować jego pracę tak, aby upieczony chleb czekał na nas z samego rana. Do tego funkcja podtrzymywania temperatury zapewni, że będzie on ciepły i gotowy do spożycia. Większość urządzeń jest wyposażonych w wyjmowany pojemnik, pokryty nieprzywierającą powłoką. Dzięki temu ciasto w nim się nie przypieka, jest łatwy w czyszczeniu i można z niego wygodnie wyjąć gotowy chleb. Niektóre bardziej zaawansowane modele wypiekaczy mają w zestawie również formy do pieczenia bagietek lub specjalny dozownik dodatków, takich jak orzechy czy suszone owoce.

Automaty

Wypiekacz pozwoli na przygotowanie różnego rodzaju pieczywa w kilka chwil. (Fot. Adler)

Parametry wypiekacza

Specyfikacja wypiekaczy do chleba nie jest skomplikowana. Parametrem, na który można zwrócić uwagę, jest moc. Zazwyczaj wynosi ona od 500 do 900 W. To znacznie mniej niż w wypadku typowego piekarnika, dlatego maszyna do chleba pozwoli nam obniżyć rachunki za prąd. Duża moc jest również zaletą, ponieważ umożliwia szybsze nagrzewanie i przygotowanie pieczywa. Warto przy tym pamiętać, że wypiekacz do chleba jest dosyć niewielkim urządzeniem. Dlatego nie zajmie dużo miejsca. Jeśli wyjeżdżamy na działkę czy do domku letniskowego i na miejscu również chcemy przygotowywać domowe pieczywo, możemy go bez problemu zabrać ze sobą. Większość dostępnych na rynku modeli ma możliwość wyboru jednego z dwóch rozmiarów bochenka, np. 1 lub 1,5 kg. Bez trudu więc dopasujemy go do potrzeb gospodarstwa domowego. W zestawie bardzo często dołączona jest miarka, która ułatwia dobranie proporcji w przygotowywanych wypiekach.

2021-12-09
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket