Większość odkurzaczy jest wyposażona w przynajmniej dwa tryby wydajności. Przy ich pomocy dostosowujemy siłę ssania do sprzątanej powierzchni. (Fot. Concept)
Odkurzacze akumulatorowe do pomocy w walce z zabrudzeniami zaprzęgają całą gamę końcówek. Prezentujemy najważniejsze z nich:
SAMSUNG VS20T7532T1 Jet 75 Pet; CONCEPT VP6200 Iconic Aqua Flex 29,6 V; MIELE Triflex HX2 Pro - SOML0
Coraz częściej producenci odkurzaczy bezprzewodowych swoje urządzenia wyposażają również w funkcję mycia podłóg. Dzięki niej powierzchnie mogą być jednocześnie mopowane i odkurzane, co wydatnie skraca czas czyszczenia. Rozwiązanie to polega zazwyczaj na dołączeniu specjalnej przystawki mopującej, która jest wyposażona w zbiornik na wodę z płynem czyszczącym oraz wymienne ściereczki czyszczące. Nakładka jest mocowana za elektroszczotką odkurzacza. Po napełnieniu zbiornika, w trakcie czyszczenia podłogi wciskamy przycisk, np. stopą, żeby lekko zwilżyć ściereczkę czyszczącą. Można więc jednocześnie odkurzać oraz myć podłogę. W praktyce skuteczność mycia zależy od siły nacisku i zastosowanych środków. Usuwanie uporczywych zabrudzeń może być trudne. Ściereczki czyszczące są zazwyczaj wielokrotnego użytku i po użyciu wystarczy je wyprać. Niektórzy producenci rozróżniają pady czyszczące na te przeznaczone do delikatnych powierzchni, jak np. podłogi drewniane, i te do twardszych – gresu, itp. Innym sposobem na mycie podłóg jest zastosowanie obrotowych padów czyszczących. W tym wypadku jednak nie są one odkurzane. Odpowiada za to specjalna wymienna końcówka, która może być również wyposażona w spryskiwacz do zwilżania zabrudzeń. Dzięki mechanicznemu ruchowi padów czyszczących lepiej radzi sobie z usuwaniem uporczywych zabrudzeń. Innym spotykanym rozwiązaniem jest wałek czyszczący, który przed myciem podłóg napełniamy wodą. Obracając się, delikatnie zwilża powierzchnię. Niektóre modele odkurzaczy bezprzewodowych mogą również zbierać niewielkie ilości płynów. Informacje o tym są zawarte w specyfikacji.
MPM MOD-36; HISENSE HVC6134W; THOMAS Quick Stick Turbo Plus; SHARP SA-VP4001AQ; CONCEPT VP6110 Iconic Animal Smart 25,2 V; AMICA VM 8200
Jak wspomnieliśmy, standardem w odkurzaczach bezprzewodowych jest zastosowanie techniki cyklonowej. Oznacza to brak worka i obecność jedynie zbiornika na kurz. Oprócz tego urządzenie jest zazwyczaj wyposażone w filtr wstępny, separujący większe zanieczyszczenia, oraz filtr wylotowy. Jako ten ostatni, w zależności od klasy urządzenia, producenci zazwyczaj stosują filtry EPA12 lub w najlepszych modelach HEPA13, zapewniające bardzo dobrą filtrację nawet drobnych zanieczyszczeń.
Warto pamiętać, że ze względu na mniejsze rozmiary samych odkurzaczy bezprzewodowych również filtry są w nich zdecydowanie mniejsze niż w modelach tradycyjnych. Dlatego tak ważne jest ich regularne czyszczenie oraz mycie. Niektóre modele powiadomią o tym specjalnym wskaźnikiem. Ewentualnie warto je czyścic profilaktycznie według zaleceń producenta, np. co 2 tygodnie. Zazwyczaj filtry są wielokrotnego użytku i można je myć w wodzie, a następnie osuszyć. Tak samo warto co jakiś czas przemyć zbiornik na zanieczyszczenia, jeśli pozwala na to producent. Należy jednak pamiętać, żeby dokładnie go osuszyć. Niektóre modele odkurzaczy wyposażone są w specjalne stacje czyszczące. Opróżniają one automatycznie pojemnik odkurzacza, z zanieczyszczeń, które trafiają do worka. Dzięki temu nie mamy kontaktu z zabrudzeniami. Skuteczność pracy odkurzacza w dużym stopniu zależy od stosowanych szczotek. Dlatego je również należy utrzymywać w nienagannym stanie. Przede wszystkim pamiętajmy, żeby czyścic wałki elektroszczotek. Jeśli jest on materiałowy, można go myć, oprócz tego usuwajmy włosy czy kłęby kurzu, które mogłyby blokować jego pracę. Dzięki temu sprzęt będzie służył długo. Warto pamiętać również o dbaniu o akumulator. Baterie litowo-jonowe nie wymagają specjalnej uwagi. Szkodzą im przede wszystkim skrajne temperatury oraz przechowywanie w stanie rozładowania. Dlatego w okresie letnim nie wystawiajmy odkurzacza na długą ekspozycję promieni słonecznych. Lepiej przechowywać go w zacienionym miejscu i nie w okolicy grzejnika. Gdy zaś skończymy sprzątanie i akumulator jest rozładowany, najlepiej podłączyć go do ładowarki. Długie przechowywanie w stanie głębokiego rozładowania może dorowadzić do uszkodzenia baterii. Warto o tym pamiętać, np. przed dłuższymi wyjazdami.
© 2024 InfoMarket