Z workiem lub bez

Z workiem

Dobranie odpowiedniego worka do odkurzacza gwarantuje jego długotrwałą i bezawaryjną pracę. Na rynku dostępne są worki wielokrotnego oraz jednorazowego użytku:

worki wielokrotnego użytku – dostosowane są do klasy pyłowej i rodzaju odsysanych odpadów. Produkuje się je z trójwarstwowej włókniny poliestrowej o dużej wytrzymałości. Przeznaczone są głównie do odsysania dużych ilości pyłu klasy L i M. Worki te są łatwe i wygodne do opróżniania;

worki jednorazowe – niezależnie od rodzaju zanieczyszczeń wyrzuca się je po użyciu. Niektóre z nich wyposażone są w praktyczne i szczelne zamknięcie, które umożliwia bezpyłowe usuwanie odpadów, a co za tym idzie, maksymalną ochronę zdrowia;

worki do pyłów klasy H – specjalnie zabezpieczone worki, gwarantujące maksymalną izolację niebezpiecznych cząsteczek. Zbudowane są z worka z włókniny oraz worka osłonowego. Ta podwójna izolacja gwarantuje bezpieczeństwo pracy. W odkurzaczach klasy L, o ile urządzenie jest do tego przystosowane, można zrezygnować z worka. Zwiększa to zdecydowanie efektywność pracy.

Parametry pracy

Parametry pracy

Parametry techniczne to jedno z ważniejszych kryteriów wyboru odkurzacza. W tym rozdziale skupimy się na tym, na jakie parametry i dane powinniśmy zwracać uwagę, kupując odkurzacz. Ich znajomość ułatwi nie tylko czytanie etykiet, ale także porównanie poszczególnych modeli i wybór tego, który spełni wymagania. Większość danych odnosi się do tych kwestii, które nie tylko wpływają na efektywność odkurzania, ale też na jego komfort czy skuteczność filtracji.

Moc wejściowa – nazywana jest także mocą znamionową i odnosi się do mocy pobieranej przez urządzenie. Oznaczenie i nazwa jednostki to wat [W], czyli moc elektryczna pobierana z sieci lub akumulatora jako iloczyn natężenia prądu (amper) i napięcia (wolt). Moc wejściowa jest podawana przez producenta. W istocie ważniejsza jest skuteczność odkurzania, czyli sprawność energetyczna odkurzaczy.

Siła ssania – oznacza moc mechaniczną wciąganego powietrza – podawana jest w [W] (airwat). Pozwala oszacować efektywność odkurzacza (rzeczywistą jego funkcję) przez moc ssania, a nie przez moc pobieraną. Przy zakupie urządzenia należy się kierować wartością tej pierwszej.

Podciśnienie maksymalne – to od niego zależy skuteczność oczyszczania powietrza w odkurzaczu. Podaje się je zazwyczaj w kilopaskalach, niekiedy w milibarach. Zazwyczaj odkurzacze przemysłowe mają podciśnienie maksymalne wynoszące od 20 do 30 kPa.

Przepływ powietrza – od tego parametru zależy wydajność urządzenia: im większy przepływ, tym lepiej. Podaje się go w metrach sześciennych na godzinę (m3/h) lub litrach na sekundę (l/s). Im większa wydajność, tym większy przepływ powietrza w odkurzaczu.

Poziom hałasu – podawany jest w decybelach dB(A). Poziom mocy akustycznej mierzy się w zakresie częstotliwości słyszalnych przez człowieka podczas odkurzania dywanu. Parametr ten jest bardzo istotny z punktu widzenia użytkownika. To właśnie on decyduje o komforcie odkurzania. Zbyt głośna praca urządzenia jest uciążliwa zarówno dla użytkownika, jak i dla jego otoczenia. Część modeli dostępnych na rynku ma specjalne systemy wytłumiające wibracje i wyciszające pracę silnika.

Pojemność zbiornika – na rynku dostępne są urządzenia o pojemności od 30 do nawet 80 l, warto jednak dokładnie sprawdzić, ile zanieczyszczeń konkretnego rodzaju jest on w stanie pomieścić. Renomowani producenci podają zazwyczaj nie tylko pojemność pojemnika brutto, ale także pojemność netto dla pyłu i wody. Na przykład model o pojemności pojemnika brutto 35 l można bezpiecznie wypełnić 25 l pyłu lub 22 l wody itp.

Wymiary – parametr wpływający na wygodę użytkowania i transportu, uzależniony od pojemności zbiornika.

Masa – parametr wpływający na wygodę użytkowania i transportu.

2016-12-21
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket