ELEKTROEKO

Centrum ElektroEkologii – innowacyjne podejście do edukacji [promocja]

Centrum ElektroEkologii

Organizacja Narodów Zjednoczonych szacuje, że do 2030 r. będziemy produkować 82 mln ton elektrośmieci rocznie. Raport ten rzuca światło na alarmującą sytuację, która dotyka nie tylko naszą planetę, ale również ludzi i środowisko naturalne.

Kluczowa jest edukacja społeczeństwa i taką misję ma Centrum ElektroEkologii. To pierwsze w Europie miejsce, którego celem jest edukacja młodzieży z całej Polski na temat odpowiedniego postępowania z elektrośmieciami. Centrum z siedzibą w Warszawie powstało z inicjatywy ElektroEko – największej w Polsce organizacji odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Partnerem strategicznym projektu jest firma Samsung, a partnerem merytorycznym Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog. Firmy te łączą siły, tworząc unikatowe miejsce na mapie Warszawy od września 2021 r. Wszystkie oferowane przez Centrum ElektroEkologii akcje i wydarzenia są bezpłatne.

Edukacja to podstawa

Głównym działaniem Centrum ElektroEkologii jest prowadzenie szkoleń stacjonarnych i online dla dwóch grup docelowych – uczniów klas 7 – 8 szkół podstawowych oraz wszystkich klas szkół ponadpodstawowych. Powstało już 18 scenariuszy na temat elektrośmieci i recyklingu tego typu odpadów. Tematy są dostosowane do podstawy programowej w szkołach. Do tej pory w warsztatach wzięło udział niemal 14 000 uczniów, z czego 70 proc. ze szkół spoza Warszawy. Organizatorom zależy, żeby zajęcia stacjonarne nie były dostępne wyłącznie dla uczniów ze stolicy. W myśl tej idei w ofercie znalazła się „ElektroEkologiczna Wycieczka”, która łączy w sobie warsztaty w Centrum ElektroEkologii oraz bezpłatne wejście do Centrum Nauki Kopernik. Dzięki organizacji całego dnia w stolicy szkoły z innych miast mają możliwość zorganizowania przyjazdu w ramach jednodniowych wycieczek szkolnych. – Kluczowe jest zrozumienie potrzeb grupy docelowej i przygotowanie takich zajęć i takich aktywności, które faktycznie młodzież zainteresują. Każdy scenariusz, który proponujemy grupom, jest dobrze przemyślany. Do tego dochodzi też sposób przekazywania wiedzy – młodzi ludzie lubią być zaangażowani, tworzyć coś podczas zajęć – mówi Anna Podsiadło, marketing manager w firmie ElektroEko. – Poza częścią teoretyczną, która jest niezbędna, pracujemy z uczniami nad różnego rodzaju projektami, prezentacjami. Dzięki temu, że w naszej ofercie znajdują się różne scenariusze, szkoły wracają do nas na zajęcia wielokrotnie.

Centrum-ElektroEkologii-innowacyjne-podejscie-do-edukacji-1

Wspólne poszukiwanie najlepszych rozwiązań

Dzisiejsza młodzież jest mocno zaangażowana w ochronę środowiska, temat ten jest dla niej niezwykle istotny. Aby zachęcić ją do poszerzania swojej wiedzy i tworzenia nowych pomysłów, Centrum ElektroEkologii zorganizowało już dwukrotnie „ElektroEkologiczny Hackathon” – konkurs skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych.

Zadaniem kwalifikującym do finału było zaproponowanie rozwiązania, które pomoże zwiększyć liczbę oddawanych elektrośmieci wśród młodzieży. Pomysły bardzo się różniły – od szeroko zasięgowych kampanii społecznych po lokalne działania czy tworzenie aplikacji do grywalizacji. Finał Hackathonu co roku odbywa się w siedzibie Centrum ElektroEkologii w Warszawie. Podczas tego dnia zespoły finałowe dopracowują swoje pomysły pod okiem ekspertek i ekspertów z branży. Dzięki temu mogą od razu ocenić wykonalność i jakość projektu.

Centrum-ElektroEkologii-innowacyjne-podejscie-do-edukacji-3

Inspiracja do działania

Konkurs „ElektroEkologiczna Szkoła” to kolejne ogólnopolskie przedsięwzięcie skierowane do szkół ponadpodstawowych, mające na celu promowanie działań z zakresu elektroekologii. Konkurs polega na realizacji różnorodnych działań, takich jak organizacja zbiórek elektrośmieci, przeprowadzanie lekcji o tematyce ekologicznej czy udział w warsztatach organizowanych przez Centrum ElektroEkologii. Szkoły zdobywają punkty za wykonane zadania, a trzy szkoły z najwyższą punktacją otrzymają nagrody o łącznej wartości 30 000 zł ufundowane przez firmę Samsung.

Ekoprzyszłość przed nami

Centrum ElektroEkologii działa dopiero trzy lata, a wpływ, jaki ma na poziom wiedzy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, jest niezwykle istotny. Organizatorzy i partnerzy Centrum nie tracą zaangażowania, widząc tak satysfakcjonujące wyniki.

Jako organizatorzy Centrum ElektroEkologii widzimy, że pomysł idealnie wpisał się w problematykę środowiskową na całym świecie. Temat ten jest stale obecny w debacie publicznej, a my dodajemy do niego aspekt związany z elektrośmieciami. To, co przekłada się na sukces Centrum, to także grupa osób, które pracują nad rozwojem projektu. Stworzyliśmy świetny zespół ekspertów, który jednocześnie potrafi dobrze porozumieć się z naszą grupą docelową – podkreśla Anna Podsiadło.

2024-07-26
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket