Domowe mopy elektryczne

Domowe

Producenci urządzeń czyszczących nie ustają w wysiłkach, by ułatwić nam codzienne sprzątanie. Mopowanie podłóg nie należy do najprzyjemniejszych czynności, dlatego na rynku znajdziemy coraz więcej mopów elektrycznych i odkurzaczy z funkcją mopowania. (Fot. Thomas)

Już na samym wstępie warto zaznaczyć, że urządzeń tych nie powinniśmy mylić z mopami parowymi, choć w pewnych kwestiach produkty te stanowią dla siebie alternatywę. W mopie parowym, jak wskazuje sama nazwa, czyszczącą moc zapewnia właśnie para wodna, co umożliwia np. czyszczenie bez detergentów. W przypadku mopów elektrycznych działa przede wszystkim niezawodna siła tarcia w połączeniu z płynem czyszczącym. Dzięki temu sprzęt świetnie nadaje się do powierzchni, którym nie służy wysoka temperatura.

Rodzaje mopów elektrycznych

Pod względem konstrukcji mop elektryczny bardzo przypomina popularne dziś odkurzacze pionowe. Elementem czyszczącym są aktywne, obrotowe pady w formie wałków, które nieco przypominają pod względem budowy elektroszczotkę. Pady są pokryte mikrofibrą i zazwyczaj urządzenie jest wyposażone w dwa lub cztery. Sprzęt ma dwa zbiorniki na wodę. W jednym jest czysta woda z detergentem, która w trakcie pracy delikatnie zwilża pady. Z kolei do drugiego zbiornika zasysana jest brudna woda. Zaletą tego rozwiązania jest minimalna ilość wody resztkowej pozostawionej na umytej powierzchni. Dzięki temu po umyciu wystarczą ok. 2 minuty, żeby podłoga była sucha. Zaletą mopów jest to, że usuwają zarówno kurz, jak i rozlane płyny. Oprócz tego w przypadku mniejszych zabrudzeń nie musimy wcześniej odkurzać podłogi, dzięki czemu oszczędzamy czas. Zbiorniki opróżniamy po zapełnieniu lub zakończeniu pracy, a następnie osuszamy. Po użyciu urządzenie można umieścić w stacji dokującej z funkcją czyszczenia, która jest dostępna w wypadku niektórych modeli.

Alternatywnie niektórzy producenci stosują konstrukcję okrągłych padów w formie dysków. Taki sprzęt może być wyposażony w spryskiwacz, który pozwala na zwilżenie powierzchni i ułatwia usuwanie uporczywych zabrudzeń. Niezależnie od rodzaju pady można prać w pralce, zgodnie z zalecaniami producenta, w przypadku niektórych modeli dopuszczalna temperatura to nawet 60 °C. Wymiana padów jest łatwa, dostępne są takie o przeznaczeniu uniwersalnym, jak i rekomendowane do twardych podłóg z kamienia, które łatwiej usuwają uporczywy brud na trudnych powierzchniach.

Domowe-mopy-elektryczne-3

CECOTEC Conga Popstar 14800 Aqua; THOMAS Aqua Floor Cleaner; VILEDA Looper

Ważne parametry

Wybierając mop elektryczny, możemy zwrócić uwagę na kilka parametrów. Wpływają one przede wszystkim na właściwości użytkowe sprzętu. W przypadku urządzeń zasilanych bateryjnie producent, oczywiście, informuje o napięciu akumulatora, czasie ładowania oraz długości pracy na pojedynczym cyklu ładowania. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na fakt, że czas ładowania to zazwyczaj kilka godzin, np. 4. Dlatego jeden cykl pracy powinien pozwolić na sprzątnięcie całego mieszkania. Przede wszystkim pod tym kątem powinniśmy więc wybierać urządzenie. Oprócz tego producent w specyfikacji może podawać wydajność powierzchniową. W przypadku urządzeń bezprzewodowych informuje ona o tym, jaką powierzchnię posprzątamy na jednym cyklu ładowania. W modelach sieciowych jest uzależniona od pojemności zbiorników na wodę. Dzięki temu możemy orientacyjnie przewidzieć, jak dany model mopa sprawdzi się w danym domu. Kolejnym z parametrów jest szerokość robocza padów – im wartość jest większa, tym większą powierzchnię sprzątniemy za jednym przejazdem.

Wybór między urządzeniem bezprzewodowym a „na kablu” zależny jest od naszych upodobań. Jeśli jego obecność nie jest dla nas problemem, to będzie on wygodnym rozwiązaniem, ponieważ nie będzie trzeba pamiętać o ładowaniu baterii. Z drugiej strony modele bezprzewodowe oferują praktycznie nieograniczoną swobodę pracy i dobrze sprawdzą się także podczas czyszczenia w miejscach, w których zasilanie byłoby kłopotliwe, np. na balkonie.

Domowe-mopy-elektryczne-5

Co ważne, podłoga umyta mopem elektrycznym po czyszczeniu jest praktycznie sucha. (Fot. Beldray)

Funkcje mopów elektrycznych

W mopach elektrycznych możemy znaleźć kilka ciekawych funkcji mogących stanowić uzasadnienie dla wyboru konkretnego modelu urządzenia. Z pewnością jednym z przydatnych elementów jest stacja dokująca z funkcją samooczyszczenia, ponieważ dzięki niej praktycznie nie musimy samodzielnie usuwać z padów zabrudzeń. Pod względem praktycznym przydatnymi rozwiązaniami są wskaźnik braku wody, zapobiegjący pracy na sucho, wskaźnik pełnego zbiornika brudnej wody i automatycznie wyłączanie w razie przepełnienia.

W przypadku mopów z zasilaniem bateryjnym urządzenia wyposażone są w wyświetlacz LED. To przydatne rozwiązanie, które wskazuje aktualny stan naładowania akumulatora. Pady czyszczące docierają nawet do krawędzi, a w trudno dostępnych miejscach, np. pod meblami, przydatne będzie oświetlenie LED. Dzięki niemu będziemy lepiej widzieli zgromadzone na podłodze zabrudzenia. W bardziej zaawansowanych modelach możemy regulować prędkość obrotową padów oraz ilość wody, która ma być dozowana. Dzięki temu dostosujemy te parametry do czyszczonej powierzchni oraz rodzaju zabrudzeń. W miejscach, gdzie brud jest naprawdę uporczywy, przydatna będzie funkcja Boost, intensyfikująca sprzątanie.

Domowe-mopy-elektryczne-7

ROBOJET Washer; BELDRAY BEL0908; TEESA Power Clean TSA5035

Nasadki mopujące do odkurzacza

To akcesorium, w które coraz częściej wyposażone są odkurzacze. Dotyczy to przede wszystkim modeli bezprzewodowych. Może to być ciekawa alternatywa dla mopa elektrycznego, jednak należy liczyć się z pewnymi kompromisami. Nasadki możemy podzielić na pasywne oraz aktywne. Te pierwsze montowane są wraz z elektroszczotką. Do zbiornika wlewamy wodę z detergentem, która następnie zwilża umieszczoną pod spodem mikrofibrę. Najczęściej, aby uwolnić wodę, wciska się przycisk. W trakcie odkurzania nasadkę przesuwamy po powierzchni, zbiera ona kurz i inne zabrudzenia, które są następnie zasysane przez odkurzacz.

Aktywne nasadki mopujące są wyposażone w wirujące pady, jednak mają one zazwyczaj kształt okręgów. Można je stosować do polerowania na sucho lub na mokro, spryskując powierzchnię mieszanką wody i detergentu z wbudowanego dozownika. Ściereczki czyszczące w odkurzaczach są jednokrotnego lub wielokrotnego użytku. Odkurzacz z nasadką mopującą to dobry wybór, jeśli po prostu potrzebujemy odkurzacza, a funkcja ta ma być jedynie dodatkiem. Mopy elektryczne mają znaczące przewagi. Przede wszystkim zabrudzenia wraz z wodą są na bieżąco zasysane. Dzięki temu pady są czystsze i nie roznosimy zabrudzeń po pomieszczeniu. Dodatkowo sprzęt lepiej radzi sobie z czyszczeniem trudnych powierzchni, jak np. chropowate płytki, a podłoga szybciej schnie. W opcję mycia podłóg mogą być wyposażone również niektóre odkurzacze piorące. W zestawie znajduje się specjalna nasadka z mikrofibrą, która jest zwilżana mieszaniną detergentu oraz wody. Szorstka powierzchnia mopa radzi sobie nawet z uporczywymi zabrudzeniami, a podłoga jest jednocześnie myta i odkurzana, co znacznie skraca czas sprzątania.

Domowe-mopy-elektryczne-9

Aktywny mop elektryczny znacznie lepiej radzi sobie z czyszczeniem uporczywych zabrudzeń z podłóg. (Fot. Bissell)

Mopowanie z robotem – iRobot Roomba Combo j7+

Jeśli wciąż brakuje nam czasu na sprzątanie, warto pomyśleć o robocie sprzątającym z funkcją mopowania. W przeciwieństwie do innych robotów 2 w 1 Roomba Combo j7+ najpierw odkurza dywany i wykładziny, żeby następnie odkurzać i czyścić na mokro podłogi twarde. Oszczędza to czas dzięki wykonaniu dwóch zadań w jednym cyklu. Za sprawą zaawansowanych czujników robot jest w stanie wykryć różne rodzaje podłóg. Kiedy Roomba Combo j7+ wjedzie na dywan lub wykładzinę, jej automatyczne ramiona podniosą nakładkę mopującą, żeby znalazła się na górze robota. W działaniu przypomina to mechanizm zakładania dachu w kabriolecie, a od strony praktycznej eliminuje moczenie i brudzenie podłóg miękkich.

Dzięki systemowi operacyjnemu iRobot OS oraz nawigacji PrecisionVision, użytkownicy nie muszą zbierać rzeczy z podłogi przed rozpoczęciem cyklu sprzątania. Roomba Combo j7+ rozpoznaje ponad 80 powszechnie występujących przedmiotów, co umożliwia też zlecenie robotowi cyklu pracy w większej ilości specjalnych stref sprzątania, np. wokół kuwety, sanitariatów czy zmywarki. Robot ominie również leżące na podłodze przewody, ubrania, buty, skarpetki, plecaki, miski, zabawki czy „niespodzianki” pozostawione przez zwierzęta. Dzięki możliwości sparowania robota z asystentem głosowym sprzątanie może być jeszcze łatwiejsze. Wystarczy powiedzieć, żeby robot posprzątał określone pokoje lub wokół określonych przedmiotów w domu. Użytkownicy iRobota Roomba Combo j7+ mogą spersonalizować pracę robota w aplikacji iRobot Home, m.in. przez określenie, które pomieszczenia powinny być odkurzone oraz mopowane, a które wyłącznie odkurzone. W aplikacji możliwe jest też ustawienie ilości dozowanego przez robot płynu.  

Mopowanie z robotem

Odkurzanie i mycie jednocześnie – Thomas Aqua Floor Cleaner Plus

Innowacyjne urządzenie Thomas Aqua Floor Cleaner Plus łączy w sobie funkcje mopa elektrycznego oraz odkurzacza. Sprzęt jednocześnie odkurza, myje oraz suszy podłogi. Wałek czyszczący ma odsłonięty bok, co sprawia, że doskonale czyści także przy krawędziach. W urządzeniu umieszczono dwa zbiorniki na czystą (750 ml) i brudną (720 ml) wodę, dzięki czemu sprzątamy podłogi zawsze czystą i świeżą wodą. Dzięki procesowi sterylizacji urządzenie wytwarza wodę elektrolityczną, co gwarantuje higieniczne czyszczenie powierzchni. Atutem jest funkcja samooczyszczenia. Wystarczy jedno naciśnięcie przycisku, żeby rolka czyszcząca oraz cały układ odprowadzania i doprowadzania wody się oczyściły. Thomas Aqua Floor Cleaner Plus wyposażony jest w czytelny ekran Smart LED, który na bieżąco informuje o statusie urządzenia. Dowiemy się np. o konieczności zmiany wody czy naładowania baterii lub zmienimy tryb pracy.

Odkurzanie i mycie jednocześnie
2023-10-04
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket