Stylowy oczyszczacz może być dodatkiem, który świetnie uzupełnia pomieszczenie. Na zdj. Stadler Form Roger 2. (Fot. Stadler Form)
W walce z mikroorganizmami jest też skuteczne promieniowanie ultrafioletowe (UV – UltraViolet, czyli nadfioletowe), które zawiera fale elektromagnetyczne z zakresu długości od 100 do 400 nm. Szczególne właściwości wykazuje promieniowanie UV-C w zakresie fal o długości 220 – 280 nm. Maksimum skuteczności występuje przy 253,7 nm. Ważne jest natężenie promieniowania UV-C. Jego właściwości dezynfekcyjne znane są od dawna, stosowane jest w szpitalach czy zakładach przetwórstwa spożywczego. W oczyszczaczach powietrza są stosowane lampy LED. Skażone powietrze zasysane jest p rzez wentylator do wnętrza urządzenia, do komory z LED, gdzie przepływające powietrze poddane zostaje promieniowaniu UV-C i następnie wydostaje się na zewnątrz oczyszczone mikrobiologicznie.
SHARP KI-G75EU-W; CONCEPT CA2000 Perfect Air; ZELMER ZPU5500
Zanieczyszczenia smogowe są przede wszystkim usuwane za pomocą filtracji wieloetapowej mechanicznej. Są one wykrywane za pomocą czujników montowanych w oczyszczaczu. W oczyszczaczach najważniejsza jest informacja o poziomie pyłów PM2,5 w mieszkaniu. Czujnik jakości powietrza mierzy poziom zanieczyszczenia. Wartość może być podawana liczbowo i graficznie lub tylko graficznie. Sensor wykrywa drobne cząsteczki zanieczyszczeń, a urządzenie przetwarza zebrane dane, żeby automatycznie ustalić szybkość oczyszczania. Ponadto czujnik na bieżąco informuje o jakości powietrza dzięki 4-stopniowemu wskaźnikowi kolorów. Oczyszczacz może mieć dwa tryby wyświetlania zanieczyszczeń: indeks alergenów lub indeks cząsteczek PM2,5, który wskazuje bieżące s tężenie cząsteczek PM2,5 w pomieszczeniu. W droższych oczyszczaczach czujniki gazowe informują o TVOC – lotnych związkach organicznych.
RAVANSON AP-30; SHARP UA-KIL80E-W; HAUS & LUFT HL-OP-20/WiFi
Oczyszczanie powietrza może być realizowane z różną szybkością wentylatora, który zasysa powietrze do oczyszczacza. Im jest większa, tym więcej powietrza w jednostce czasu zostanie oczyszczone. Przy pomocy panelu obsługowego można ustalać tryby pracy urządzenia. W trybie automatycznym szybkość wentylatora jest zależna od stężenia cząstek PM2,5, żeby jak najszybciej przefiltrować powietrze. Na ogół oczyszczacze mogą pracować na dwóch lub trzech prędkościach: wysokiej, średniej i niskiej, nazywanej przez niektórych producentów trybem cichym lub sleep. Modele bardziej zaawansowane mają najczęściej więcej poziomów pracy – do pięciu. W trybie automatycznym filtrowanie powietrza następuje, kiedy czujniki wykryją zbyt wysoki poziom zanieczyszczeń. Szybkość wentylatora ma wpływ na głośność urządzenia, która się zmienia. Przy najmniejszej wartości sen będzie niezakłócony, a płuca będą oddychać świeżym powietrzem. Oprócz opcji sterowania intensywnością nadmuchu w oczyszczaczu może być dostępna regulacja kierunku nawiewu. Rozwiązanie to polega na tym, że oczyszczone powietrze jest wydmuchiwane w wybraną przez użytkownika stronę. W zależności od rodzaju i zaawansowania modelu odbywa się to manualnie lub przy pomocy pilota.
SHARP UA-KCP100E-W; SHARP KC-G40EU-H; STADLER FORM Roger little 2
Każdy oczyszczacz powietrza wyposażony jest w panel sterujący, który pozwala na kontrolę funkcji oraz parametrów pracy. Za jego pomocą możemy np. włączyć tryb automatyczny, nocny czy ustawić timer. W wybranych modelach znajduje się wskaźnik diodowy lub wyświetlacz. Wskazują one aktualny stan powietrza w pomieszczeniu. Sterowanie na odległość możliwe jest dzięki pilotowi, jednak jego funkcje coraz częściej przejmuje aplikacja na telefon, która jest znacznie praktyczniejszym rozwiązaniem. Przede wszystkim umożliwia ona kontrolę urządzenia z praktycznie dowolnego miejsca, wystarczy, że oczyszczacz jest podłączony do domowej sieci Wi-Fi. Dzięki temu możemy zdalnie uruchomić sprzęt, będąc w innym pomieszczeniu lub poza domem. W aplikacji jest także wyświetlana na bieżąco informacja o aktualnym stanie powietrza w pomieszczeniu. W razie jego pogorszenia możemy w łączyć urządzenie lub zwiększyć intensywność pracy. Timer czy tryb nocny to funkcje, które również włączymy bez problemu za pomocą aplikacji. W niektórych modelach dostępne są również tryby harmonogramów, czyli opcja ustalenia, w które dni i o jakich godzinach ma pracować urządzenie. Oprócz tego aplikacja może raportować o stanie filtrów i poinformować, gdy zachodzi konieczność ich wymiany. Z kolei powiadomienie przypomni o konieczności uzupełnienia zbiornika na wodę, jeśli oczyszczacz ma również funkcję nawilżacza.
Praktycznie wszystkie oczyszczacze powietrza na rynku promowane są jako skuteczne przeciwko najbardziej dokuczliwym patogenom znajdującym się w powietrzu: alergenom, wirusom, bakteriom, grzybom etc. Wybierając zatem odpowiednie urządzenie, sprawdzajmy, jakimi certyfikatami dysponują producenci. Renomowanych producentów stać na przeprowadzenie kosztownych badań. Zgodnie z polskim prawem oczyszczacz powinien mieć certyfikat Państwowego Zakładu Higieny (PZH). Każdy klient ma prawo zapytać o taki atest przed zakupem, a jeśli urządzenie go nie ma, może to zgłosić do PZH. Najbardziej znane certyfikaty to:
© 2025 InfoMarket