Najłatwiejszą metodą doboru osuszacza powietrza jest wybór urządzenia na podstawie kubatury pomieszczenia. Aby zapewnić efektywne osuszanie, zaleca się, aby w ciągu godziny przez urządzenie przepływało co najmniej 3,5 razy więcej powietrza, niż wynosi kubatura danego pomieszczenia.
W osuszaczu Eldom OP600 desi dodatkowym wyposażeniem jest lampa UV i jonizator. (Fot. Eldom)
Wybierając osuszacz, należy wziąć pod uwagę jego:
Od sposobu użytkowania osuszacza zależeć będzie wydajność suszenia pomieszczenia. Pomieszczenie, w którym będzie pracować urządzenie, powinno być zamknięte (drzwi, okna), aby wyeliminować w ten sposób napływ wilgotnego powietrza z zewnątrz. Osuszacz nie powinien też stać zbyt blisko ściany, aby nie ograniczać jego wydajności z uwagi na utrudniony przepływ powietrza. Optymalnie jest ustawić urządzenie na środku pomieszczenia lub co najmniej w odległości 20 – 50 cm od ścian lub innych przeszkód. Podczas suszenia odzieży nie należy jej wieszać bezpośrednio nad osuszaczem. Minimalna odległość pomiędzy urządzeniem a praniem powinna wynosić 1,5 m. Tylko w ten sposób można osiągnąć optymalne rezultaty pracy. Należy tutaj zwrócić uwagę, że wydajność osuszacza jest tym większa, im większe są wartości temperatury i wilgotności względnej w pomieszczeniu.
Przy wyborze domowego osuszacza warto zwrócić uwagę na dodatkowe wyposażenie i zabezpieczenia . Do najważniejszych należą:
Atrakcyjny wyświetlacz i obrotowy dyfuzor to cechy wyróżniające osuszacz Stadler Form Albert. (Fot. Stadler Form)
W domowych osuszaczach może pojawić się wyposażenie rozszerzające ich funkcje, jak ogrzewanie, oczyszczanie czy sterylizowanie powietrza. Warto zwrócić uwagę na:
Funkcję osuszacza znajdziemy w urządzeniach wielofunkcyjnych, np. klimatyzatorach. Ich głównym zadaniem jest chłodzenie, ale mogą osuszać powietrze, ogrzewać lub można korzystać tylko z wentylatora (np. Ravanson PAC-9000).
Concept OV1200 osuszy i oczyści powietrze dzięki filtrom STADLER FORM HEPA i węglowem. (Fot. Concept)
Obsługa jest zależna od jego funkcji. Po dołączeniu do sieci i uruchomieniu włącznikiem zasilania zaświeci się lampka kontrolna i wyświetli aktualny poziom wilgotności względnej w pomieszczeniu. Następnie ustawia się żądany poziom wartość wilgotności. W czasie pracy sprężarki będzie pracował wentylator, który dostarcza powietrze do urządzenia. Możemy także wybrać tryb szybkości wentylatora, który reguluje wielkość przepływu powietrza. W zależności od stopnia wilgotności, temperatury i ciśnienia urządzenie będzie okresowo automatycznie włączało funkcję Defrost, sygnalizowaną lampką kontrolną. Polega ona na podgrzaniu parownika i odszronieniu go. W tym czasie dodatkowo będzie spływać woda do zbiornika. Po osuszeniu funkcja Defrost wyłączy się automatycznie, po czym urządzenie podejmie ponownie pracę. Zapełnienie zbiornika wodnego także jest sygnalizowane i urządzenie jest zatrzymywane. Część osuszaczy ma rurkę do spuszczania wody na bieżąco do większego zbiornika lub instalacji kanalizacyjnej. Dodatkowo można skorzystać z programatora czasowego (1–24 h), określającego czas włączenia i wyłączenia.
Okresowemu czyszczeniu podlegają filtry powietrza: wstępny, węglowy, HEPA (w zależności od modelu) oraz zbiornik na wodę. Nie należy dopuszczać do pozostawienia wody w zbiorniku, gdy urządzenie jest nie używane, ponieważ stanowi źródło bakterii i zarazków.
© 2025 InfoMarket