Detergent, obok temperatury i czasu prania, a także mechaniki czy struktury bębna, wykonuje jedno z najważniejszych zadań w procesie prania. Nie tylko skutecznie usuwa plamy, ale również sprawia, że tkaniny stają się miększe i co za tym idzie, milsze w dotyku.
Najlepiej, jeśli detergent dozowany jest proporcjonalnie i w odpowiednich przedziałach czasowych. I tak też się dzieje. Standardową metodą aplikacji detergentów jest umieszczenie ich w specjalnej szufl adzie i jej przegródkach. Jednak skuteczniejszym i nowocześniejszym rozwiązaniem jest ich dozowanie za pomocą specjalnych rozwiązań automatycznych i aplikatorów. Dozowanie może odbywać się za pomocą niezależnych butli ze skoncentrowanym środkiem czyszczącym lub z wykorzystaniem pojemnika na detergent.
W większości pralek można spotkać standardową szufladę z dozownikami (przegródkami, specjalnymi zastawkami). Wykonana jest ona zazwyczaj z tworzywa sztucznego i skonstruowana tak, aby oddzielić proszek od płynu do płukania oraz skoncentrowanego żelu. Szuflada podzielona jest na trzy obszary: pierwszy do prania wstępnego, drugi do zasadniczego (gdzie użytkownik musi wsypać proszek lub nalać skoncentrowany płyn), a trzeci do procesu zmiękczania (gdzie należy wlać płyn do zmiękczania). Dość częstymi problemami jednak są zapychanie się szuflad i ich mała higieniczność. Mimo iż woda w procesie opróżniania szuflady wypłukuje efektywnie detergent, zdarza się, że środek czyszczący przez przypadek wpadnie w obszar nieobjęty płukaniem, tj. na krawędzie szufl ady. Zdarza się także, że detergent nie jest wystarczająco sproszkowany, a to powoduje, że mała bryła proszku po kilkukrotnym użytkowaniu może spowodować niedrożność szuflady. Należy ją wtedy niezwłocznie oczyścić ze zbędnych grudek, tym bardziej, że po długotrwałym nieczyszczeniu może ona nieprzyjemnie pachnieć. Jednak problem dość szybko da się rozwiązać, ponieważ producenci stosują systemy łatwego demontażu szuflady.
Dzisiejsze pralki mogą mieć swoiste ulepszenie czyszczenia tych elementów. Producenci stosują funkcje samooczyszczania się szuflady, która po wypłukaniu detergentów ponownie przepłukuje szufladę czystą wodą na całej szerokości elementu. System samoczyszczący skonstruowany jest zależnie od danego producenta. Jedni stosują drobne ujścia wody na całej powierzchni nad szufladą, a inni z kolei jednoelementowe ujście, które czyści szufl adę pod dużym ciśnieniem wody.
Obok tradycyjnych szuflad na rynku dostępne są modele pralek wyposażonych w szuflady „inteligentne”. Znaczy to tyle, co zastosowanie specjalnych konstrukcji szuflad lub systemów pojemników, które uzupełnia się płynnymi środkami piorącymi, a pralka samoczynnie dobiera optymalną ich ilość. Badania przeprowadzone w wybranych krajach europejskich przez markę Siemens wykazały, że 90 proc. wszystkich respondentów źle dozuje środki czyszczące! Ogrom błędów wynikających z niewiedzy konsumenta sprzyja nadmiernemu pienieniu się detergentów, a co za tym idzie, dodatkowemu płukaniu i zwiększeniu poboru wody. Ponadto zwiększa to wydatki, ponieważ same płyny i detergenty zbyt szybko się kończą, a konsument musi je na bieżąco uzupełniać. Dlatego od kilku ostatnich lat zauważamy na rynku coraz więcej proponowanych, opatentowanych systemów samodozujących.
Można wybierać tradycyjne „sypane” detergenty w proszku, w żelu, a także w skoncentrowanych kapsułkach. Dodatkowo można zakupić wybielacze, odplamiacze oraz proszki odplamiające działające na bazie tlenu, albo chloru. Wszystkie jednak łączy jedna cecha – zawierają anionowe i niejonowe związki powierzchniowo czynne, które pod wpływem wody i temperatury rozpuszczają się, uwalniając substancje usuwające skutecznie brud. Detergenty zawierają przede wszystkim odpowiednie ilości substancji wybielających, środki przeciwdziałające twardości wody, substancje antypieniące, a przede wszystkim zapachowe. Na rynku jest mnóstwo zapachów, które dopasowane są do preferencji samego użytkownika i coraz dłużej utrzymują się na tkaninie, tworząc „perfumowaną otoczkę” ubrania. Środkami pomocniczymi wszystkich substancji chemicznych są enzymy. Przyśpieszają one reakcje chemiczne, co m.in. sprawia, że detergent szybciej rozpuszcza się w wodzie. W ten sposób środki chemiczne efektywniej wnikają w tkaninę i w ten sposób usuwają plamy. Jednymi z ciekawych enzymów stosowanych w detergentach są amylazy. Skutecznie usuwają wszelkie zabrudzenia, które zawierają w składzie m.in. skrobię. Warto wiec nanosić specyfik z tą substancją na plamy z ziemniaków, czekolady czy marchwi. Należy pamiętać, że enzymy efektywnie działają w małych stężeniach i niskich temperaturach, a to z kolei stanowi jedną z przesłanek skutecznego procesu prania. W środkach czyszczących przeznaczonych do tkanin kolorowych w składzie można zauważyć tzw. inhibitory przenoszenia barwników. Można również wymienić polimery, czyli środki, które powodują mocniejsze wiązanie się barwnika z tkaniną i ograniczają jego łączenie się z białymi materiałami. Ciekawą substancją, która powoduje, że usunięty brud nie osadza się ponownie na tkaninie, jest karboksymetyloceluloza.
Badania przeprowadzone w wybranych krajach europejskich przez markę Siemens wykazały, że 90 proc. wszystkich respondentów źle dozuje środki czyszczące!
Oczywiste jest to, że woda wiąże się nieodłącznie z kamieniem. „Osad wapienny” osadza się regularnie na grzałce, czego następstwem jest awaria tego komponentu. Producenci pralek polecają zatem regularne stosowanie odkamieniaczy, które redukują ten proces. Tego typu środki, dostępne w tabletkach lub proszku, polecane są zwłaszcza w tych rejonach, gdzie jest twarda woda. Na rynku dostępne są również specjalne środki do odkamieniania pralek lub środki zmiękczające wodę, np. w postaci tabletek. Coraz częściej konsumenci decydują się na wybór całych systemów filtracji, które pomagają zachować optymalny poziom twardości wody. Jednym z rozwiązań może być specjalny filtr (np. Stiron marki Aquaphor), który umieszcza się przy kranie dopływu wody. Element zmniejsza ilość kamienia w wodzie dzięki dobranym składnikom chemicznym oraz złożu polifosfatowemu. Zastosowanie takiego filtra wystarcza na ok. 300 efektywnych cyklów prania (przezroczysta obudowa pozwoli kontrolować ilość pozostałego złoża), zwiększa wydajność detergentów, oszczędza domowy budżet i zapobiega awariom urządzenia. Warto zdać sobie sprawę z tego, że kamień wpływa też niekorzystnie na samą jakość pranych tkanin i zmniejsza skuteczność pienienia detergentów. Filtr ze złożem polifosfatowym pozwala efektywniej wykorzystać środki chemiczne, dzięki czemu konsumenci mogą zmniejszyć ilość dozowanych detergentów. Stiron jest na tyle kompaktowy, że można go zamontować nawet tam, gdzie praktycznie nie ma na to miejsca. Standardowe podłączenie do pralek umożliwia wykonanie montażu samodzielnie.
Obok środków dostępnych w drogeriach czy hipermarketach są także środki, etykietowane marką urządzenia. Producenci proponują własne środki pralnicze i mimo że nie są wytwarzane przez nich samych, tylko przez pośredniczące firmy chemiczne, stwarzane są dla profesjonalnych efektów prania. Należy nadmienić także, że wielokrotnie zostały zbadane pod kątem efektywności i skuteczności prania, szczególnie w urządzeniach danych firm. Dlatego w ofercie producentów AGD można znaleźć płyny do prania odzieży białej, kolorowej, a także tradycyjne proszki. Oprócz tego proponowane są specyfiki przeznaczone do danego rodzaju prania, np. płyn do prania puchu, odzieży sportowej, impregnacji czy do prania odzieży typu outdoor. W systemie dozowania kapsułkowego należy regularnie kupować kapsułki, dlatego w ofercie producenta są zestawy 10-sztukowe, które złożone są z detergentów przeznaczonych do większości rodzajów tkanin. Najnowsze systemy dozowania integralnych pojemników dopuszczają wlewanie znanych ze sklepowych półek środków chemicznych. Użytkownik komfortowo może wybrać ulubiony detergent bez względu na markę czy cenę produktu.
© 2025 InfoMarket