Dyski do konsol – przenośne i wewnętrzne

Dyski do konsol

Czasy, gdy gry były zapisywane wyłączanie na dyskach optycznych i z nich odczytywane, minęły bezpowrotnie. Dziś każda konsola jest wyposażona we wbudowaną pamięć, którą możemy łatwo zapełnić w zasadzie nawet kilkoma grami. (Fot. Silicon Power)

W dobie dużej popularności usług subskrypcji gier, jak PlayStation Plus Premium czy Xbox Game Pass, nie jest to wyzwaniem, zwłaszcza jeśli z konsoli korzysta cała rodzina i każdy ma swoje ulubione tytuły. Problem ten można jednak rozwiązać dosyć łatwo za pomocą dodatkowych dysków, a my podpowiemy, jaki nośnik wybrać do danego rodzaju i typu konsoli.

Dyski do konsol

SAMSUNG 990 PRO Heatsink; SILICON POWER US70

Zewnętrzny HDD lub SSD do konsoli – przenośne i wewnętrzne

Gdy brakuje nam miejsca na dane, najłatwiejszym sposobem na zwiększenie pojemności pamięci jest użycie dysku zewnętrznego. Wymagania, jakie przed takim nośnikiem stawia konsola Xbox One, to pojemność pamięci wynosząca przynajmniej 256 GB oraz obsługa interfejsu USB 3.0. W przypadku PS4 wymagana pojemność to zaś przynajmniej 250 GB. Do wyboru mamy dyski zewnętrzne HDD lub SSD. Przewaga HDD to bardziej przystępne ceny w stosunku do pojemności. Z kolei korzystając z dysków SSD, możemy odczuć nieco krótszy czas ładowania gier, ponieważ są one wydajniejsze. Jednak niezależnie od wybranego typu dysku w przypadku konsol PS4 i Xbox One nie ma żadnych problemów z kompatybilnością. Przenośne dyski, czy to SSD, czy HDD, mogą być podłączane również do PS5 oraz Xboksów Series S|X. Ich użycie wiąże się jednak z pewnymi ograniczeniami. Przede wszystkim można na nich instalować jedynie gry przygotowane na poprzednie generacje konsol, a więc PS4, Xbox One, Xbox 360 oraz klasycznego Xboksa, które uruchamiane są w ramach kompatybilności wstecznej na danej platformie. Gry przygotowane z myślą o PS5 i Xbox Series S|X można instalować jedynie na specjalnych nośnikach, o czym piszemy w dalszej części tekstu. Warto pamiętać, że podczas inicjacji nośnika zewnętrznego każda konsola formatuje go, a więc usuwa zgromadzone na nim dane, i nie może on być wykorzystywany do przechowywania danych z innych urządzeń.

Dyski do konsol

Popularność cyfrowej dystrybucji gier sprawia, że wymagania względem nośników w konsolach są coraz większe. (Fot. Western Digital)

SSD do PS4 i Xbox One

W urządzeniach poprzedniej generacji – PS4 oraz Xbox One w standardzie znajdziemy zwykłe 2,5-calowe HDD, które można wymienić na SSD w tym formacie i ze złączem SATA. Wielu graczy donosi o odczuwalnej poprawie komfortu korzystania ze sprzętu, zwłaszcza pod kątem szybkości uruchamiania i ładowania poziomów gier. Wymiana dysku w PS4 jest bardzo łatwa. Możemy wykonać obraz systemu na nowy dysk lub wgrać go od nowa. Firma Sony udostępnia nawet odpowiednie oprogramowanie. Sama instalacja nie sprawia trudności, ponieważ wystarczy wyjąć zaślepkę, a uzyskamy dostęp do dysku. Potrzebny będzie jedynie wkrętak krzyżakowy. Wymiana dysku w konsolach Xbox One jest znacznie trudniejsza, jednak w sieci bez problemu znajdziemy filmy instruktażowe, jak się z nią uporać. Alternatywnie w przypadku obu konsol można zastosować zewnętrzny SSD podłączany do portu USB.

Dyski do konsol

SEAGATE FireCuda Gaming HDD; SILICON POWER Armor A66; SILICON POWER Armor A62 Game Drive

Dyski w Xbox Series S|X

Microsoft przygotował dwie wersje konsol nowej generacji – Xbox Series S oraz Xbox Series X. Występują między nimi różnice wydajnościowe oraz w ilości wbudowanej pamięci. Xbox Series S ma dysk o pojemności 512 GB i nie został wyposażony w napęd optyczny. Odtwarza więc jedynie gry z dystrybucji cyfrowej. Z kolei w modelu Xbox Series X zastosowano nośnik o pojemności 1 TB. Microsoft we współpracy z firmą Seagate zaprezentował karty Storage Expansion Card. Ich największą zaletą jest łatwa instalacja. Wystarczy włożyć nośnik do slotu konsoli i po kilku chwilach jest gotowy do pracy. W razie potrzeby kartę można wyjąć i zabrać, np. do znajomych, i podłączyć do ich konsoli. Pojemność karty, w zależności od wariantu, to 512 GB lub 1 i 2 TB. Od niedawna, jako alternatywa dla konsol Microsoftu, dostępne są również nośniki WD_Black C50 Expansion Card for Xbox.

Zastosowanie zamkniętego standardu ma jednak swoje konsekwencje. Pamięć Storage Expansion Card jest znacznie droższa w porównaniu np. do dysków SSD, z których korzysta PS5, i nie ma dla niej praktycznie żadnej alternatywy. Teoretycznie na rynku znajdziemy specjalne adaptery umożliwiające montaż dysków M.2 w złączu dla Storage Expansion Card, jednak w praktyce rozwiązanie to często trapią problemy z niekompatybilnością i trudno uznać je za w pełni funkcjonalny zamiennik.

Dyski do konsol

Najprostszym sposobem na zwiększenie pojemności pamięci jest podłączenie dysku zewnętrznego. (Fot. Silicon Power)

Dysk SSD do PS5

Standardowo PlayStation 5 wyposażona jest w 825 GB wbudowanej pamięci wewnętrznej. Znajduje się na niej jednak także system operacyjny, dlatego finalnie do dyspozycji użytkownika zostaje nieco ponad 660 GB. Obecnie nowe gry potrafią zająć nawet ponad 100 GB, dlatego Sony wprowadziło możliwość zwiększenia pojemności pamięci nowej konsoli. W PlayStation 5 umieszczono po prostu złącze typu M.2, podobne do tego, które znajdziemy w laptopach czy komputerach stacjonarnych. Po usunięciu górnej pokrywy dostępne jest gniazdo rozszerzeń. Wystarczy przy pomocy wkrętaka usunąć z niego osłonę i zainstalować w nim odpowiedni dysk. Po złożeniu obudowy i włączeniu konsoli nowy nośnik zostanie sformatowany i przygotowany do instalacji gier i programów. Warto zdecydować się na dysk, który wyposażony jest w radiator, gdyż zapewni on niższą temperaturę pracy podczas wymagających zadań. Ewentualnie można go dokupić.

Co ważne, PlayStation 5 stawia przed dyskami konkretne wymagania. Nośnik musi obsługiwać standard PCIe 4x4, a jego pojemność powinna wynosić od 250 GB do 4 TB. Obsługiwane są dyski w rozmiarach: 2230, 2242, 2260, 2280, 22110. Zalecana prędkość odczytu sekwencyjnego wynosi 5500 MB/s, co zapewni pełną kompatybilność z przyszłymi grami na PS5. Ten sposób rozbudowy pamięci, choć wymaga podstawowych umiejętności technicznych, jest dużą zaletą, ponieważ pozwala wybrać nośniki różnych producentów i o różnej pojemności, dokładnie dopasowane do wymagań użytkownika, a dodatkowo w przystępnych cenach, zwłaszcza w obecnych czasach nadpodaży pamięci flash.

Dyski SSD, które osiągają prędkość odczytu poniżej 5500 MB/s, również działają z PS5, pod warunkiem obsługi standardu PCIe 4x4. Jednak podczas inicjacji takiego nośnika pojawi się komunikat informujący o wydajności odbiegającej od zalecanej i konieczności przeniesienia gry do pamięci konsoli w razie wystąpienia problemów z jej działaniem.

Dyski do konsol

WD_BLACK C50; SILICON POWER Superior microSDXC; SAMSUNG Evo Plus

Jak pojemny dysk wybrać?

To oczywiście sprawa indywidualna. Każdy z nas wie, w co najchętniej gra, jaki ma budżet na nośnik i czy dysponuje szybkim łączem, żeby w razie czego pobrać nową grę. W praktyce zalecane minimum to ok. 500 GB w przypadku nośników SSD, jednak pod względem ceny do pojemności bardzo dobrze prezentują się dyski 1 TB. Są relatywnie przystępne cenowo, dysponują dużą ilością miejsca na dane, pozwalają na pobranie nawet kilkunastu gier. Ostatnimi czasy ceny na rynku pamięci flash znacznie spadły, dzięki czemu dyski SSD są dostępne w coraz bardziej atrakcyjnych kwotach. Dlatego jeśli z konsoli korzysta np. kilka osób, to warto pomyśleć o jeszcze pojemniejszym dysku, np. 2 lub 4 TB.

Dyski do konsol

Instalacja dysku SSD w PS5 jest bardzo łatwa i zajmuje niewiele czasu. (Fot. Silicon Power)

Karty pamięci do Nintendo Switch

Również podczas korzystania z Nintendo Switch niezbędne bywa zastosowanie dodatkowej pamięci. Urządzenie jest kompatybilne z kartami microSD w standardzie UHS-I, czyli oferującymi prędkość zapisu na poziomie przynajmniej 10 MB/s. Warto jednak wziąć pod uwagę prędkość odczytu danych z karty, ponieważ wpłynie ona np. na szybkość uruchamiania gier czy responsywność konsoli. Zalecamy przynajmniej 90 MB/s. Różnice cenowe w poszczególnych typach kart microSD nie są duże, dlatego warto od razu zdecydować się na dobrej jakości nośnik, np. kompatybilny z zapisywaniem wideo w 4K. W końcu to uniwersalna pamięć, którą możemy w przyszłości zastosować także w innych urządzeniach, np. kamerach, telefonach czy aparatach, jeśli zajdzie taka potrzeba. Pojemność karty to oczywiście kwestia Twoich potrzeb, jednak obecnie bardzo dobrym stosunkiem ceny do pojemności cieszą się karty microSD 256 GB.  

Dyski do konsol

GOODRAM Irdm Pro M.2; SILICON POWER UD90

Duża wydajność z PS5 – Silicon Power XS70

Dysk SSD do PS5 musi spełniać specyficzne wymagania, dlatego aby uniknąć problemów z kompatybilnością, warto zdecydować się na modele rekomendowane do zastosowania w konsoli. Przykładem takiego dysku jest Silicon Power XS70, który jest w standardzie wyposażony w radiator odprowadzający nadmiar ciepła, dzięki czemu nawet podczas intensywnej gry nie musimy martwić się o spadki wydajności. Silicon Power XS70 jest kompatybilny z interfejsem PCIe 4x4, a osiąga wydajność odczytu oraz zapisu na poziomie odpowiednio 7300 i 6800 MB/s. Obsługuje również bufor pamięci podręcznej DRAM, co zapewnia lepszą wydajność sekwencyjnego odczytu/ zapisu oraz losowego odczytu/zapisu. Dysk jest dostępny w wariantach o pojemności 1, 2, 4 i 8 TB.

Duża wydajność z PS5
2023-07-02
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket