Dyski SSD typu M.2 zajmują niewiele miejsca, a ich instalacja jest bardzo łatwa. Sprawdzą się w laptopach, konsolach oraz „pecetach”. (Fot. Samsung)
Microsoft przygotował dwie wersje konsol nowej generacji – Xbox Series S oraz Xbox Series X. Występują między nimi różnice wydajnościowe oraz w ilości wbudowanej pamięci. Xbox Series S ma dysk o pojemności 512 GB i nie został wyposażony w napęd optyczny. Odtwarza więc jedynie gry z dystrybucji cyfrowej. Z kolei w modelu Xbox Series X zastosowano nośnik o pojemności 1 TB. Microsoft we współpracy z firmą Seagate zaprezentował karty Storage Expansion Card. Ich największą zaletą jest łatwa instalacja. Wystarczy włożyć nośnik do slotu konsoli i po kilku chwilach jest gotowy do pracy. W razie potrzeby kartę można wyjąć i zabrać, np. do znajomych, i podłączyć do ich konsoli. Pojemność karty, w zależności od wariantu, to 512 GB lub 1 i 2 T B.
SILICON POWER XD80; Samsung 970 EVO Plus
Standardowo PlayStation 5 wyposażona jest w 825 GB wbudowanej pamięci wewnętrznej. Znajduje się na niej jednak także system operacyjny, dlatego finalnie do dyspozycji użytkownika zostaje nieco ponad 660 GB. Obecnie nowe gry potrafią zająć nawet ponad 100 GB, dlatego Sony wprowadziło możliwość zwiększenia pojemności pamięci nowej konsoli. W PlayStation 5 umieszczono po prostu złącze typu M.2, podobne do tego, które znajdziemy w laptopach czy komputerach stacjonarnych. Po usunięciu górnej pokrywy dostępne jest gniazdo rozszerzeń. Wystarczy przy pomocy wkrętaka usunąć z niego osłonę i zainstalować w nim odpowiedni dysk. Po złożeniu obudowy i włączeniu konsoli nowy nośnik zostanie sformatowany i przygotowany do instalacji gier i programów. Warto zdecydować się na dysk, który wyposażony jest w radiator, gdyż zapewni on niższą temperaturę pracy podczas wymagających zadań. Co ważne, PlayStation 5 stawia przed dyskami konkretne wymagania. Nośnik musi obsługiwać standard PCIe 4x4, a jego pojemność powinna wynosić od 250 GB do 4 TB. Obsługiwane są dyski w rozmiarach 2230, 2242, 2260, 2280, 22110. Zalecana prędkość odczytu sekwencyjnego wynosi 5500 MB/s, co zapewni pełną kompatybilność z przyszłymi grami na PS5. Ten sposób rozbudowy pamięci, choć wymaga podstawowych umiejętności technicznych, jest dużą zaletą, ponieważ pozwala wybrać nośniki różnych producentów i o różnej pojemności, dokładnie dopasowane do wymagań użytkownika.
SILICON POWER US70; KIOXIA Exceria Pro
Jeśli zależy nam na dużej trwałości, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na warunki gwarancji. Coraz częściej producenci pewni jakości oferowanych dysków zapewniają nawet 5-letnie wsparcie gwarancyjne. Jednak jest ono ograniczone przez współczynnik TBW (Total Bytes Written), który oznacza ilość danych, jaką możemy zapisać na dysku przed wygaśnięciem jego gwarancji. Jeśli więc dysk jest objęty wspominaną 5-letnią gwarancją, jednak przekroczymy współczynnik TBW już po 4 latach, to przestanie ona obowiązywać. Ze względu na dużą ilość pamięci nośniki o większej pojemności mają TBW o wyższej wartości.
Współczynnik TBW dla przykładowego dysku o pojemności 1 TB wynosi 600. Oznacza to, że codziennie musielibyśmy zapisać na nim aż 1 TB danych oraz usuwać je, aby po 600 dniach przekroczyć jego TBW, co w konsekwencji oznaczałoby utratę gwarancji. Oczywiście, po przekroczeniu tej wartości dysk dalej będzie sprawny i można go normalnie użytkować. Dlatego nie powinniśmy obawiać się o jego zużycie. Jeśli trwałość ma dla nas bardzo duże znaczenie, powinniśmy wybierać dyski o dużym współczynniki TBW i długiej gwarancji.
Niezależnie od zakupionego dysku pamiętajmy, że bezpieczeństwo zgromadzonych na nim najważniejszych danych daje tylko ich kopia zapasowa. Powinna być ona wykonana na innym nośniku i przechowywana w bezpiecznym miejscu. Uchroni nas przed zdarzeniami losowymi np. awarią komputera, jego kradzieżą lub zgubieniem.
© 2025 InfoMarket