Zastosowane w okapach wysuwanych z blatu oświetlenie skutecznie doświetla przestrzeń roboczą w kuchni. (Fot. Ciarko Design)
Producenci starają się, aby wprowadzane przez nich na rynek kolejne modele okapów pracowały coraz wydajniej, ale jednocześnie zużywały coraz mniej energii i odznaczały się cichą pracą. To m.in. właśnie z tych względów w okapach zaczęto stosować nowoczesne silniki bezszczotkowe BLDC (od ang. Brush-Less Direct-Current). Silnik BLDC może zużywać nawet do 95 proc. mniej energii w porównaniu z tradycyjnym silnikiem o podobnej wydajności. Dzięki niemu podczas pracy okapu, nawet na wysokich trybach, w kuchni jest bardzo cicho, a powietrze pozostaje czyste nawet po kilkugodzinnym gotowaniu. Silnik BLDC może być zamontowany bezpośrednio do okapu lub w odległości do 8 m od niego.
Co ważne, bezszczotkowe konstrukcje silników nie zmniejszają swojej wydajności wraz z upływem czasu, a ponadto mniejsza jest awaryjność modelu, w którym został on zastosowany. Warto zaznaczyć, że o emisji hałasu decydują również konstrukcja danego modelu okapu, specjalne systemy wyciszenia oraz materiały tłumiące hałas. Nietypowym, niezwykle praktycznym, choć rzadziej stosowanym, rozwiązaniem jest montaż silnika nie wewnątrz obudowy okapu, ale poza samą kuchnią. Silnik napędzający okap może znajdować się np. w piwnicy, w garażu, a nawet na fasadzie domu. Dzięki temu urządzenie zainstalowane w kuchennej zabudowie może pracować znacznie ciszej. Przekłada się to na uzyskanie lepszej wydajności i większych możliwości technicznych okapu. Właśnie z uwagi na cichą pracę okapu chętniej będziemy korzystać z wyższych biegów czy nawet trybu intensywnego.
FABER Fabula Plus BK 90; FALMEC Dawn Draft 90 BK; FRANKE FDW 908 IB XS
Okapy blatowe, w zależności od modelu i zaawansowania technicznego, mogą być wyposażone w specjalne czujniki. Jednym z udogodnień wynikających z ich zastosowania jest np. to, że podczas gotowania nie musimy regulować mocy, z którą okap zasysa opary. O kap uruchamia się i dostosowuje prędkość pracy automatycznie dzięki wbudowanym sensorom, których zadaniem jest kontrola ilości oraz intensywności oparów. Następnie samoczynnie dostosowuje moc pochłaniania do ilości zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu.
W zaawansowanych modelach czujniki same wykrywają dym lub nieprzyjemny zapach, np. papierosów, by samoczynnie oczyścić powietrze. Niektóre modele mogą również automatycznie powiadomić o potrzebie umycia filtra odtłuszczającego. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musimy myśleć o konieczności mycia go co kilka tygodni, ponieważ urządzenie samo nas zaalarmuje, jeśli zajdzie taka potrzeba. Przy częstym gotowaniu to istotne, zwłaszcza wtedy, gdy filtr zapełni się cząstkami tłuszczów. Występują również modele, które poinformują nas o potrzebie wymiany filtra węglowego. W tego typu urządzeniach sygnalizowane jest to specjalną lampką kontrolną, która świeci się na panelu sterowania. To daje najszybszą informację o potrzebie wykonania czynności i dzięki temu umożliwia stałą kontrolę nad systemem filtracji, a tym samym zapewnia sprawną pracę sprzętu.
Każdy sprzęt wymaga czyszczenia i okresowej konserwacji, a także pielęgnacji, niezależnie od tego, czy mówimy tu o płycie grzewczej, kuchence mikrofalowej, pralce czy okapie. Przekonanie, że nie trzeba czyścić okapu, bo to on jest sprzętem, który oczyszcza, jest złudne, ponieważ szczególnie w pomieszczeniu kuchennym cząsteczki tłuszczów i oparów osiadają nie tylko na jego filtrze, ale również na obudowie, panelu sterowania oraz wszystkich innych elementach mających styczność w powietrzem w kuchni. Mogłoby się wydawać, że najwięcej pracy włożymy w pielęgnację miejsc, gdzie sterujemy urządzeniem, żeby pozbyć się odcisków palców, które powstały podczas jego użytkowania, jednak to nie do końca prawda. Wiele zabrudzeń schowanych jest głębiej i warto, żeby dla sprawnego działania, a także naszego spokoju podczas użytkowania, czyścić okap w miarę możliwości jak najczęściej.
Idealnie byłoby czyścić okap po każdym gotowaniu. Niemniej jeśli gotujemy raz na jakiś czas, możemy tę czynność wykonywać okresowo. Jeśli gotujemy dużo i często, okap również powinien być częściej pielęgnowany. Dotyczy to zarówno samej obudowy, jak i zastosowanych w urządzeniu filtrów. Czyszczenie wykonywane systematycznie nie będzie zajmowało nam tak wiele czasu jak czyszczenie sporadyczne, ponieważ zanieczyszczenia nie będą długo gromadzone, a tym samym będziemy je mogli łatwiej usunąć.
CIARKO DESIGN Moondraft Inox; GAGGENAU AL200180; SIEMENS LD98WMM60
Na rynku dostępnych jest wiele detergentów przeznaczonych do różnego rodzaju powierzchni. Również sami producenci okapów mają je w ofercie i możemy skorzystać z ich rekomendacji w zależności od rodzaju zastosowanego w urządzeniu materiału. Do czyszczenia i pielęgnacji okapów można stosować środki powierzchniowo czynne, również takie, które są przeznaczone do czyszczenia stali nierdzewnej i do delikatnego tworzywa sztucznego, oraz preparaty na bazie alkoholu przeznaczone do powierzchni szklanych. Warto pamiętać, że nie powinniśmy korzystać ze środków, które są szczególnie odradzane do czyszczenia powierzchni wykonanych z określonych materiałów. Na przykład silnie czyszczący środek do mycia zlewozmywaków, zawierający nierzadko podchloryn sodowy lub inne chlorki, może odbarwić powierzchnię stali. Środki myjące zawierające alkohol, nawet rozcieńczony, mogą uszkodzić lakierowane powierzchnie obudowy urządzenia.
Do mycia obudowy wystarczy miękka ściereczka lub gąbka oraz ciepła woda z dodatkiem delikatnego detergentu. Niezawodny w myciu wszelkich zatłuszczonych powierzchni jest tradycyjny i dostępny zapewne w każdej kuchni płyn do mycia naczyń. Silnie zabrudzone powierzchnie możemy wcześniej namoczyć lub zastosować detergenty rekomendowane przez producenta. Unikajmy wszelkiego rodzaju szorstkich gąbek, druciaków czy tak zwanych mleczek, które, co prawda, znakomicie radzą sobie z przypalonym tłuszczem, niemniej rysują delikatne powierzchnie, które potem wyglądają nieestetycznie. Co gorsza, takie zarysowania mogą prowadzić do dalszej korozji, a w konsekwencji uszkodzeniu okapu.
Okapy nablatowe, dzięki swej konstrukcji, będą idealnym sprzętem zarówno do kuchni utrzymanych w stylu klasycznym, jak i nowoczesnym.
Oprócz niebanalnych kształtów okapy blatowe mogą być wykonane z rozmaitych materiałów. Najpopularniejsza niegdyś stal pokryta emalią została dziś zastąpiona różnymi rodzajami stalą szlachetną, aluminium, lakierowanym drewnem, szkłem hartowanym, a nawet miedzią. Wszystkie wymienione materiały odznaczają się długą trwałością, ale pod jednym warunkiem – kiedy są odpowiednio pielęgnowane.
Konstrukcje wykonane ze stali nierdzewnej oraz aluminium, a także z lakierowanymi elementami z dodatkiem rożnego rodzaju tworzyw sztucznych są najmniej wymagające, jeśli chodzi o utrzymanie w czystości. Myje się je dosyć łatwo, ponieważ wystarczy nanieść cienką warstwę odpowiedniego środka i delikatną ściereczką rozprowadzić go po całej powierzchni. Kolistymi ruchami należy wmasować specyfik w elementy tak, by domyć wszelkie zabrudzenia. Jeśli zabrudzenia lub plamy są trudne do usunięcia, należy docisnąć ściereczkę lub po prostu zastosować specjalny rozpuszczalnik do plam z tłuszczów lub trudno zmywalnych zabrudzeń rekomendowany przez producenta okapu.
Nierzadko okapy wyposażone są w szklane elementy, które mogą pełnić zarówno funkcję dekoracyjną, jak i praktyczną. Może być z nich wykonana np. część wysuwana z blatu lub też panel sterowania. Szkło hartowane nadaje okapowi elegancki wygląd, a przy tym może być barwione na dowolny kolor. Szklane wykończenia, o ile producent tego nie zabrania z uwagi na zastosowane wybarwienie, możemy myć płynem do szyb i luster, również tym, który zawiera alkohol i jego pochodne. Możemy również zastosować płyn do mycia naczyń, który, co prawda, skutecznie poradzi sobie z tłuszczem i będzie bezpieczny dla szklanych powierzchni, ale zostawi na szkle nieestetyczne smugi. Płyny do szyb nie zostawiają smug ani zacieków, dlatego je polecamy.
© 2024 InfoMarket