Ekspresy do kawy

Główna zaleta ekspresów do zabudowy to spójność stylistyczna z pozostałym sprzętem AGD z danej linii wzorniczej. (Fot. Gaggenau)

Dwie porcje kawy w tym samym czasie

Większość modeli przygotuje nam dwie porcje kawy czarnej w tym samym cyklu zaparzania. Mowa tu o specjałach typu ristretto, espresso, kawa czarna lub np. americano. Niektóre przygotują również dwie porcje kawy białej, czyli tej z dodatkiem mleka lub pianki mlecznej, ale jest to cecha szczególna i warto o nią zapytać sprzedawcę. Nie jest to w każdym razie standardowa funkcja. Taka możliwość przydaje się szczególnie podczas spotkań rodzinnych czy imprez w większym gronie. Przygotowanie kawy dla kilku czy kilkunastu osób pojedynczo może trwać dłuższy czas. Jeśli ekspres wyposażony jest w funkcję często nazywaną Multi Cup, przygotuje nie tylko 2, ale również 4, 6 a nawet 8 porcji kawy w tym samym czasie.

Gdzie zamontować ekspres do kawy

Montaż ekspresu do kawy to jedno z trudniejszych, ale też ważniejszych czynności podczas użytkowania. Jeśli chcemy, żeby ekspres był zamontowany razem z innymi urządzeniami kuchennymi, takimi jak piekarnik, kuchenka mikrofalowa czy szuflada grzewcza, warto zapoznać się z możliwościami zabudowy pod kątem zestawienia kilku urządzeń. Konfiguracja może być pozioma, w słupku, a nawet w kształcie litery „T”. Możemy również zamontować ekspres jako urządzenie samodzielne, bez sąsiadujących z nim sprzętów. Wszystko zależy od ergonomii kuchni, upodobań stylistycznych użytkownika, możliwości przestrzennych i codziennego użytkowania. W mieszkaniu czy domu idealnym miejscem dla ekspresu do kawy jest, oczywiście, przestrzeń kuchenna. W biurach, przychodniach, salonach samochodowych i innych miejscach, gdzie warto częstować klientów kawą, nie ma żadnego powodu, aby nie zamontować go np. w poczekalni, jeśli tylko dysponujemy odpowiednimi podłączeniami.

Ekspresy do kawy

Miele CVA 7845

Montaż samodzielny czy przez fachowca

Przed rozpoczęciem prac należy przede wszystkim zapoznać się z instrukcją montażu, w której znajdziemy wszelkie niezbędne wymiary, które ekspres powinien mieć zagwarantowane do prawidłowej zabudowy, a następnie do sprawnego działania. Wysokość wszystkich standardowych ekspresów do zabudowy osiąga średnio od ok. 45 (modele kompaktowe) do 60 cm (modele standardowe). Jeśli podejmiemy decyzję o samodzielnym montażu, warto poprosić o pomoc drugą osobę, z którą wmontujemy ekspres na założonej wysokości. Jego masa zwykle nie przekracza 10 – 15 kg, niemniej jest nieporęczny i nierzadko wyposażony w delikatne, szklane elementy, które mogą utrudniać wygodne umiejscowienie go w niszy przez jedną tylko osobę. Jeśli w tego typu czynnościach nie czujemy się najlepiej, warto zaprosić do montażu wykwalifikowanego fachowca, który ma w tym doświadczenie. Ekspres należy odpowiednio umiejscowić w otworze, następnie podłączyć do wody i prądu, wypoziomować wszystkie elementy, a na koniec zabudować front na tyle, na ile zaleca to producent. Wtedy będziemy mieli pewność, że urządzenie będzie działało sprawnie i prawidłowo.

Pierwsze uruchomienie i konfiguracja

Po prawidłowym montażu, ustawieniu godziny oraz języka obsługi, jeśli to możliwe, należy w pierwszych krokach ustawić twardość wody. Jest to bezwzględny wymóg prowadzący do długotrwałego eksploatowania modelu. Zazwyczaj do urządzenia producenci dołączają pasek kontrolny, który należy zanurzyć na kilka sekund w wodzie, którą będziemy zwykle nalewać do zbiornika. Po wyjęciu z wody i odczekaniu średnio 30 sekund na pasku zmieni się kolor. Odpowiedni kolor, a zazwyczaj czerwone kwadraciki, wskazują na określoną twardość wody. Aby wprowadzić ją do pamięci urządzenia, należy wejść w menu ekspresu i postępować zgodnie z instrukcją obsługi. Następnie postępujemy zgodnie z komunikatami pojawiającymi się na wyświetlaczu ekspresu. W większości sprzęt prosi nas o uzupełnienie zbiornika na ziarna kawy oraz wlanie wody do zbiornika na wodę. Nierzadko również wskaże na zainstalowanie filtra w zbiorniku. Pojawienie się wszystkich ikonek na wyświetlaczu zwykle wskazuje pełną gotowość urządzenia do pracy i że już możemy cieszyć się pyszną kawą.

Ekspresy do kawy

Siemens CT636LEW1

Czyszczenie i konserwacja

Ważnymi czynnościami podczas użytkowania ekspresu do kawy do zabudowy, tak samo jak w przypadku innych sprzętów gospodarstwa domowego, są okresowe czyszczenie i odkamienianie urządzenia. Poprawia ono wydajność pracy, a także przedłuża trwałość komponentów mających styczność z wodą, kawą i mlekiem. Dzięki odkamienianiu osad wapienny jest usuwany z wszelkich przewodów. Co ważne, w zależności od producenta i modelu ekspresy przystosowane są do informowania o konieczności odkamieniania. To samo dotyczy czyszczenia jednostki zaparzającej oraz przewodów mających styczność z kawą. Wiele modeli wyposażonych jest w automatyczne programy czyszczenia i odkamieniania. Przy wykorzystaniu rekomendowanych przez producentów środków czyszczących i odkamieniających oraz wsparciu komunikatów widocznych na wyświetlaczu bez trudu przeprowadzimy te procesy samodzielnie. Ważne jest, aby postępować zgodnie z instrukcją wykonywania tych czynności i przeprowadzać je systematycznie.

2021-12-03
x

Kontakt z redakcją

© 2025 InfoMarket