Elektronarzędzia akumulatorowe

Piła szablasta Tryton TJPS70 wyposażona jest w stopkę oporową i diodę doświetlającą. (Fot. Tryton)

Ładowarki do baterii

Należy używać ładowarki zalecanej przez producenta narzędzi co zapewni akuzatorom optymalny cykl ładowania. Wśród ładowarek możemy wyróżnić: długo ładujące oraz szybkie ładowarki. Ile trwa naładowanie baterii? Ogniwo o pojemności 2 Ah będzie ładowane przez 1 godzinę prądem o natężeniu 2 A. Do utrzymania źródła zasilania w dobrej „kondycji” niezbędne jest zachowanie w odpowiednim stanie znajdujących się w jego wnętrzu ogniw. Przyczyną ich uszkodzenia może być wzrost temperatury oraz zwiększenie ciśnienia, które występuje wskutek kontynuacji procesu ładowania baterii, mimo że akumulator jest już naładowany. Dlatego w ładowarkach stosuje się układy sterujące dobierające wartości natężenia prądów i czas ładowania.

W ładowarkach do baterii litowo-jonowych stosuje się zapieczenia mające zapobiec przeładowaniu. Ważnym zabezpieczeniem jest czujnik temperatury, który załączy proces ładowania przy osiągnięciu określonej temperatury przez baterię, np. 55 °C. Są też stosowane obudowy chłodzące.

Ładowanie również bezprzewodowo

Kolejnym z trendów związanych z zasilaniem elektronarzędzi akumulatorowych jest możliwość ładowania bezprzewodowego. Na rynku dostępne są urządzenia wyposażone w ładowarki i akumulatory ładowane indukcyjnie. Rozwiązanie to znane jest chociażby ze smartfonów, a od lat stosują je producenci szczoteczek do zębów. W trakcie pracy urządzenie można odłożyć na stację ładującą, dzięki czemu akumulator będzie stale naładowany, a narzędzie gotowe do pracy. Co najważniejsze, rozwiązanie to nie skraca w żaden sposób trwałości źródła zasilania, ponieważ baterie litowo-jonowe można doładowywać w każdej chwili. Sam akumulator i ładowarka są dostępne jako akcesoria, dzięki czemu można je zastosować w już posiadanych narzędziach.

Elektronarzędzia akumulatorowe

HIKOKI CV12DA W4Z; TRYTON TBLV202; MAKITA DWR180Z

Jak najlepiej ładować baterię oraz jakie są częste problemy?

Przede wszystkim należy zapewnić odpowiednie warunki. Ładować powinno się ogniwa, w których pozostało ok. 10–20 proc. mocy, w temperaturze pokojowej – 15–25 °C. Należy się wystrzegać niższych i większych temperatur. Jeśli akumulator długo nie był ładowany, może nie ładować się w pełni. Oznacza to, że nie jest on w pełni aktywowany. Pełna aktywacja nastąpi dopiero po przeprowadzeniu kilku ładowań i rozładowań.

Co zrobić, ze zużytymi akumulatorami?

Akumulator po zużyciu należy oddać do punktu zajmującego się zbiórką elektro odpadów. Przy kupnie nowego akumulatora zużyty można zostawić w sklepie. Zużyty akumulator to cenny materiał dla firm zajmujących się przetwarzaniem odpadów. Można z niego odzyskać jeszcze wiele surowców do ponownego użycia.

Ile powinno się mieć akumulatorów?

Najczęściej narzędzia są zasilane jednym akumulatorem. Dlatego warto mieć zapasowy, który zapewni komfort dłuższej pracy, a rozładowany możemy umieścić w ładowarce. Są też maszyny zasilane dwoma akumulatorami, wtedy korzystamy z ładowarki z dwoma miejscami do ładowania.

Elektronarzędzia akumulatorowe

Wiertarka z udarem z silnikiem bezszczotkowym i akumulatorem Hikoki Multi Volt 36V -18V umożliwia wiercenie nawet w betonie. (Fot. Hikoki)

2021-05-23
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket