Należy dbać o czystość panelu fotowoltaicznego. Jego zabrudzenie spowodowane kurzem, liśćmi, ptasimi odchodami, zalegającym śniegiem, powoduje zmniejszenie produkcji prądu. Deszcz nie usunie wszystkich osadów. Zaleca się cykliczne mycie paneli minimum 1–2 razy w roku, najlepiej po okresie pylenia drzew. Należy używać profesjonalnych środków myjących i przyborów, które nie porysują powierzchni paneli.
Klimatyzację także można zasilać energią słoneczną.
Moduł fotowoltaiczny powinien pracować minimum 25 lat. Gwarancja na wykonanie wynosi zwykle od 2 do 10 lat. W okresie gwarancji wszelkie wady, jak np. pęknięcie, rozszczelnienie itd., pozwolą nam na wymianę modułu na nowy lub domaganie się rekompensaty. Istotna jest również gwarancja mocy – moduły fotowoltaiczne stopniowo tracą swoje właściwości. Z każdym rokiem użytkowania ich moc zmniejsza się. Producenci gwarantują spadek mocy nie mniejszy niż określona wartość, np. 90 proc. mocy maksymalnej po 10 latach i 80 proc. mocy po 25 latach.
Od montażu paneli fotowoltaicznych zależy trwałość całej instalacji.
Klienci indywidualni decydują się na budowę instalacji fotowoltaicznej ze względu na możliwość dofinansowania i niezależność od sieci energetycznej. Część modernizuje dom, aby jego mieszkańcy mogli żyć ekologicznie. Wymieniane są tradycyjne kotły, oszczędza się na kosztach ogrzewania domu, ale jest to inwestycja z długim czasem zwrotu – ok. 8 lat. Dużymi klientami na instalacje fotowoltaiczne są samorządy jednostki oświatowe, spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe, szpitale, przychodnie, przedsiębiorcy, gastronomia i hotelarstwo, oczyszczalnie i składowiska odpadów. Tworzone są duże farmy fotowoltaiczne o mocy do 1 MW. Inwestorzy mogą korzystać z dofinansowania z programu OZE, prowadzonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
© 2024 InfoMarket