Fot. Ciarko Design
Niezwykle istotnym elementem okapu jest sposób jego obsługi. Choć klasyczne sterowanie przyciskami mechanicznymi czy też z wykorzystaniem paneli dotykowych nie odeszło i zapewne jeszcze długo nie odejdzie do lamusa, to producenci okapów starają się, żeby wprowadzane przez nich na rynek modele były innowacyjne i dawały większą swobodę obsługi użytkownikowi. Na rynku mamy zatem wiele modeli obsługiwanych za pomocą pilota zdalnego sterowania. Niegdyś opcję tę zaliczano do nad wyraz prestiżowych i komfortowych. Dziś stała się ona standardem. Pilot działa na zasadzie przekazywania fal podczerwieni (rzadziej fal radiowych) i łączy się w ten sposób z okapem. Pozwala sterować urządzeniem z odległości od kilku do kilkunastu metrów. Jeśli okap ma możliwość obsługi za pomocą pilota, wówczas jest on często dodawany jako element wyposażenia.
ASKO CD4634B; CIARKO DESIGN Monogram Gold; GORENJE WHI949EXBG
To jednak nie wszystko, bo innowacyjnych rozwiązań w okapach nie brakuje. Do takich możemy z pewnością zaliczyć sterowanie za pomocą… gestów. Okap sterowany gestami wykorzystuje czujnik ruchu, który umożliwia bezdotykową kontrolę ustawień parametrów i trybów pracy urządzenia. Rozwiązuje problemy związane z obsługą okapów, do których dostęp jest często utrudniony. Sterowanie gestami ułatwia utrzymanie tego typu modeli w czystości. Parametry okapu możemy bez trudu zmienić nawet wtedy, kiedy mamy brudne ręce. Na rynku nie brakuje również modeli obsługiwanych z wykorzystaniem aplikacji mobilnej (często w ramach całego systemu „inteligentnego” domu). Tego typu urządzenia mogą dodatkowo mierzyć jakość powietrza w kuchni i wysyłać dane pomiarowe na skomunikowany z okapem smartfon lub tablet.
Nowoczesne konstrukcje okapów przyściennych sprawiają, że mogą one być instalowane, zależnie od potrzeb użytkownika, nie tylko przy ścianie, ale także na wyspie kuchennej.
Kształt i kolorystyka okapu zależą w znaczniej mierze od inwencji twórczej projektanta. Osoby odpowiedzialne za opracowywanie projektów okapów potrafią niejednokrotnie zaskakiwać, bawiąc się kształtami, bryłami, figurami geometrycznymi czy kolorystyką. W rezultacie powstają okapy przyjmujące rozmaite, nowatorskie formy, często doceniane przez fachowców ze świata designu i organizatorów plebiscytów i konkursów związanych z szeroko pojętym wzornictwem. Czasem modele okapów są na tyle charakterystyczne, że od razu kojarzą się z jakąś marką, pod którą są produkowane. Niektóre z nich, zwłaszcza konstrukcje wyspowe, z powodzeniem mogłyby służyć nie tylko jako skuteczny pochłaniacz pary i zapachów, ale jako designerska lampa.
MIELE DA 6096 W Black Wing; CIARKO DESIGN Monogram W; HISENSE MH9INBG
Oprócz nowoczesnego wzornictwa na rynku można spotkać się z modelami retro lub rustykalnymi, zachowanymi w stylu lat 50. XX w. Utrzymane w tej stylistyce modele, poza pięknym wyglądem i solidnym wykonaniem, są równie praktyczne i funkcjonalne, jak te klasyczne bądź łączące różne style i epoki z teraźniejszością. Doskonale przy tym pasują do wysublimowanych, stylizowanych wnętrz. Dla przykładu modele nawiązujące do aranżacji rodem z ubiegłego stulecia cechują się przede wszystkim prostotą (zarówno w budowie, jak i w obsłudze) i wykorzystują charakterystyczne, np. beżowe lub bladożółte, odcienie, a niekiedy również elementy drewniane.
W okapach przyściennych stosowane jest różnego typu sterowanie. Zależnie od modelu mogą one być obsługiwane z wykorzystaniem np. panelu dotykowego, pilota, smartfona, a nawet gestów. (Fot. Hisense)
Wyposażając kuchenne wnętrze w AGD, coraz częściej decydujemy się na takie zestawienie sprzętów, żeby pochodziły one nie tylko od jednego producenta, ale i z jednej, spójnej linii wzorniczej. W trend ten wpisują się również okapy przyścienne, które kształtem, kolorem czy chociażby drobnymi akcentami stylistycznymi dopasowane są wzorniczo do płyty grzejnej, piekarnika czy chłodziarkozamrażarki. Daje to zarówno projektantom, sprzedawcom, jak i użytkownikom komfort w przygotowaniu aranżacji, sprawnie funkcjonującej zabudowy, ale także funkcjonalność i spójność, nie tylko tę wizualną, ale i techniczną. To dziś bardzo ważne, ponieważ nowoczesne serie urządzeń coraz częściej unifikowane są nie tylko od strony wyglądu, ale też wzajemnie „widzących się” funkcji i systemów.
FRANKE Smart Deco FSMD 508 GN; SIEMENS LC97FVW60; CONCEPT OPK5360BC
© 2025 InfoMarket