Zintegrowany w płycie indukcyjnej okap może pozostawać na równi z płytą grzewczą lub – zależnie od modelu – wysuwać się ponad nią, co jest przydatne zwłaszcza wtedy, gdy gotujemy w wysokich garnkach.
Od dłuższego czasu na rynku widzimy prawdziwą rewolucję – producenci łączą funkcję gotowania z funkcją wentylowania w jednym urządzeniu, w ładnej oprawie wizualnej, z przystępną dla klientów ceną. Takie modele z powodzeniem zastępować mogą widoczny tradycyjny okap kominowy, a sposób instalacji płyty, którą montuje się w blacie bez wyraźnie zarysowanych krawędzi, stwarza nowe możliwości aranżacji wnętrz. Płyta indukcyjna ze zintegrowanym wyciągiem idealnie sprawdzi się w popularnych obecnie kuchniach otwartych na salon, ale też w małych pomieszczeniach, w których brak miejsca na montaż dodatkowego urządzenia, w tym wypadku okapu. Ponadto dzięki wbudowanej w płytę wentylacji zyskujemy pełną swobodę w planowaniu kuchni. Same płyty są wyposażone w liczne rozwiązania, choćby łączenie pól, opcję booster czy automatyczne rozpoznawanie wielkości naczyń. Okap natomiast, w zależności od wersji, modelu, producenta, może być aktywowany ręcznie przez podniesienie wyciągu czy też manualną jego aktywację lub automatycznie – po włączeniu samej płyty.
Samsung NZ63J9770EK; Amica PIM6543PHT SK 2.0; MPM MPM-60-IM-05
Zdecydowana większość płyt grzejnych współpracujących z okapem to urządzenia indukcyjne. Taka integracja sprzętów poprawia komfort użytkowania, które nierzadko odbywa się bez naszej ingerencji. Jednym z takich udogodnień jest automatyczne włączenie okapu, kiedy rozpoczynamy gotowanie. Okap uruchamia się, włącza oświetlenie i rozpoczyna usuwanie oparów z przygotowywanych potraw. Co więcej, sprzęt zacznie pracować w takim trybie, jaki jest wymagany przy ustawieniach płyty. Kolejnym udogodnieniem jest sama obsługa okapu. Przy integracji obu sprzętów sterujemy nimi z poziomu płyty. Podczas gotowania często mamy brudne ręce, więc takie rozwiązanie wydaje się bardzo praktyczne. Na płycie możemy zmienić moc i tryb pracy okapu, wyłączyć oświetlenie czy włączyć inne funkcje, których w tym momencie potrzebujemy. Sterowanie urządzeniami tylko z jednego z nich oszczędza również czas, który musielibyśmy przeznaczyć na czyszczenie. Jeśli nie dotykamy okapu, nie pozostawiamy na nim śladów palców, zatem nie wymaga czyszczenia po każdym gotowaniu.
Indukcyjne płyty grzewcze z wbudowanym okapem to doskonałe rozwiązanie na kuchenną wyspę, nad którą mamy wówczas wolną przestrzeń na oświetlenie lub dekoracyjne elementy łączące przestrzeń kuchni z salonem.
Płyty typu domino są przede wszystkim węższe od standardowych, a zatem takich o szerokości około 60 cm. Zwykle nie przekraczają 30 – 40 cm. W zamian za to są dłuższe i sięgają około 60 cm. Takie parametry wielkościowe dają użytkownikowi duże pole manewru w kwestii zestawiania poszczególnych elementów. Jest to jedyny determinant połączeń. Nie ma znaczenia, czy płyty są elektryczne, gazowe, indukcyjne, a nawet ceramiczne. Ważne, żeby pasowały do siebie wielkością. Kolejną ważną kwestią jest dopasowanie wzornicze, które będzie ze sobą współgrało i dopełni stylistykę przestrzeni kuchennej. Idealnym połączeniem będzie zestawienie elementów tego samego producenta, niemniej nie jest to warunek konieczny. Dodatkowo taki zestaw możemy wzbogacić o okap nablatowy, który będzie skutecznie usuwał opary prosto z gotujących się potraw. Płyty modułowe to rozwiązanie, które najpierw znalazło zastosowanie w restauracjach, a następnie bardzo płynnie rozgościło się w domowych kuchniach. Płyty modułowe dają użytkownikowi możliwość stworzenia własnego, personalizowanego zestawu do gotowania. Możemy zestawiać w jednym ciągu funkcjonalnym płyty różnego rodzaju tak, aby skomponować zestaw odpowiadający naszym potrzebom pod względem funkcji i parametrów technicznych. Tego typu konstrukcje nie tylko zapewniają swobodę gotowania, ale także mogą dostarczyć kuchennych inspiracji do odkrywania nowych smaków. Wśród konstrukcji typu domino znajdziemy zarówno modele indukcyjne, gazowe, jak i teppan yaki. Odpowiednio dobrany zestaw, pochodzący dodatkowo od tego samego producenta, będzie nie tylko funkcjonalny, ale także spójny wzorniczo.
Wszechstronne właściwości płyt indukcyjnych nie ograniczają się do aspektów technicznych. Ważną rolę odgrywają także w procesie projektowania kuchni, zwłaszcza tych nowoczesnych i minimalistycznych.
Wydawać by się mogło, że w płytach indukcyjnych zbyt wiele innowacyjnych zmian już nas nie czeka. Tymczasem okazuje się, że jeśli ktoś jest pomysłowy, a do tego znakomicie opanował technologię LED, może tworzyć prawdziwe „cuda”! Do takich niezwykłych i wizualnie imponujących rozwiązań zaliczyć należy płytę z serii Chef Collection, stworzoną z grupą najlepszych szefów kuchni, wyróżnionych przez przewodnik „Michelin”. Wspomniane płyty indukcyjne marki Samsung zostały wyposażone w imitację płomieni gazowych. Pod szklaną powierzchnią płyty zastosowano wyświetlacze diodowe LED, które w sposób nowatorski emitują „płomienie”. Rozwiązanie nazwane Virtual Flame nie tylko może być ciekawym „gadżetem”. Rozwiązanie to ma również aspekt praktyczny – przede wszystkim umożliwia intuicyjną obsługę i szybką orientację, jak duża moc jest wybrana na danym polu. Konstruując to rozwiązanie, firma Samsung wyszła z jakże trafnej obserwacji, że użytkownicy płyt indukcyjnych nie zawsze zdają sobie sprawę z wybranej mocy, przez co szybko przypalają potrawy. Za pomocą pokrętła wraz ze wzrostem mocy zwiększa się więc wysokość diodowych „płomieni”. Zmienia się także ich barwa.
Miele KM 7201 FR; Siemens EX801LVC1E; Bosch PXE601DC1E
© 2025 InfoMarket