TechniSat Bluspeaker TWS z funkcjami: NFC, systemem True Wireless Stereo oraz aplikacją do obsługi. (Fot. TechniSat)
W wypadku głośników przenośnych, które często używane są również w plenerze, istotna jest także ich odporność mechaniczna, np. na upadek, zachlapanie czy pyłoszczelność. Wśród modeli dostępnych na rynku możemy spotkać konstrukcje wyposażone w specjalnie wzmocnione gumowane obudowy czy też solidne metalowe maskownice głośników. Do niektórych modeli możemy też nabyć dodatkowe akcesoria pomagające chronić głośnik przed uszkodzeniem. Jeżeli często zabieramy ze sobą urządzenie, warto zaopatrzyć się w odpowiedniej wielkości pokrowiec lub etui ochronne. Wakacje na plaży, relaks przy basenie czy nad jeziorem, wtedy warto, aby odbudowa głośnika była całkowicie wodoodporna. Przy stopniu ochrony IPX7, jeśli głośnik się zabrudzi, możemy go umyć pod bieżącą wodą.
FRESH’N REBEL Rockbox Bold S; CREATIVE Stage Air; SHARP GX-BT180(GR)
Ważnym aspektem wyboru głośnika Bluetooth jest jego sposób zasilania. Głośniki BT są przede wszystkim zasilane z wbudowanego akumulatora lub na wymienne baterie AA lub akumulatorki AA. Im jego pojemność jest większa, tym dłużej będziemy grać nawet do 24 godzin. Czas pracy będzie zależny od pojemności akumulatora. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest wbudowana bateria litowo-jonowa, którą można ładować tą samą ładowarką, co smartfon, będący źródłem muzyki. Mogą być stosowane dwa systemy ładowania akumulatorowy i sieciowy.
Przenośny głośnik imprezowy TWS Sharp PS-919(BK), 130 W, IPX5, z lampą rozbłyskową. (Fot. Sharp)
W głośnikach BT są stosowane przed wszystkim głośnik szerokopasmowe. Ważny jest zakres niskich częstotliwości, który decyduje o odtwarzaniu niskich tonów (basy) do ok. 200 Hz. Wysokie częstotliwości (soprany) obejmują częstotliwości powyżej 2 kHz. Pasmo słyszalne człowieka teoretycznie to zakres od 20 do 20 kHz.
Bang & Olufsen Beoplay P2 z dwoma głośnikami i mikrofonem – odporny na zachlapania i pył. (Fot. Bang & Olufsen)
Od mocy głośnika zależeć jego głośność i w jakiej odległości od niego będziemy słyszeć muzykę. Najmniejsze głośniki charakteryzują się mocą 10 – 20 W, największe nawet 100 W. Zwiększenie mocy, co ważne jest na imprezie umożliwia połączenie dwóch takich samych głośników monofonicznych.
Lekkie (zaledwie 360 g) Creative Muvo Play z głośnikiem z mikromebrnami pełnopasmowymi i membranami basowymi. (Fot. Creative)
Przy wyborze głośników BT warto zapoznać się z ich funkcjami. Tego typu urządzenia mogą być również wyposażone w tuner radiowy, a także w rozmaite złącza umożliwiające odtwarzanie muzyki z wielu różnorodnych źródeł. Do najważniejszych należą:
W głośnikach przenośnych coraz częściej pojawia się również funkcja zestawu głośnomówiącego. Modele w nią wyposażone mają wbudowany mikrofon, który po nawiązaniu połączenia bezprzewodowego z wykorzystaniem standardu Bluetooth stosowany jest podczas połączenia do zbierania sygnału audio w zastępstwie mikrofonu wbudowanego w smartfon. Umożliwia to wygodne prowadzenie rozmów telefonicznych. Użytkownik może swobodnie poruszać się w pobliżu głośnika bez konieczności trzymania słuchawki tuż przy uchu.
© 2025 InfoMarket