Adler AD 7742 z grzałką ceramiczną z wyłącznikiem bezpieczeństwa w przypadku przewrócenia. (Fot. Adler)
Promienniki ceramiczne są wykorzystywane od dawna w piecykach elektrycznych emitują ciepło w zakresach podczerwieni IR-C oraz IR-B. Ich element grzewczy wykonany jest z ceramiki, która bardzo dobrze przewodzi ciepło i szybko się nagrzewa, a dzięki bezwładności cieplnej ogrzewa pomieszczenie przez pewien czas po odłączeniu zasilania – a to jest bardzo dużą zaletą tych urządzeń. Tego typu konstrukcje stosowane są przeważnie do dogrzewania pomieszczeń. Ich cechą charakterystyczną jest brak emisji czerwonego światła, jedynie odczuwamy ciepło. Temperatura źródła w zależności od mocy mieści się w przedziale od 272 °C do 726 °C. Moc jednego promiennika wynosi od 150 do 1000 W.
RAVANSON QH-01; MASTER Hall 1500
Promienniki produkowane są także w formie panelu, zawierającego podstawę, ekran odbijający promieniowanie, żarnik (grzałki), sterownik i hartowaną szybę. Promiennik podczerwieni o mocy 500 W może ogrzać pomieszczenie o powierzchni 6 m2. Przykładowy panel o mocy 400 W i grubości zaledwie 1 cm ma wymiary 60 × 60 cm. Powieszony na ścianie nie zajmuje miejsca.
Eldom HC500C slab, grzejnik konwekcyjny-radiacyjny z Wi-Fi i aplikacją. (Fot. Eldom)
Są też wersje grzejników hybrydowych, łączące techniki ogrzewania podczerwienią oraz ogrzewania opartego na zasadzie konwekcji naturalnej. Termostat dobierze moc grzewczą potrzebną do ogrzania pomieszczenia do zadanej temperatury i włączy oba elementy grzejne lub tylko jeden – w zależności od potrzeb. Po osiągnięciu ustawionej przez użytkownika temperatury otoczenia automatycznie przejdzie w stan jej utrzymywania i będzie wtedy emitować ciepło w postaci podczerwieni. Zaletą takiego rozwiązania jest natychmiastowe odczucie ciepła wraz z bardzo szybkim wzrostem temperatury otoczenia. Podczerwień wnika w elementy otoczenia, takie jak ściany czy podłoga, i ciepło zostaje zakumulowane w tej przestrzeni po to, aby oddać energię w późniejszym czasie. Jednocześnie element konwekcyjny podnosi temperaturę powietrza w razie potrzeby. Nie pracuje on jednak z pełną mocą cały czas. Dostosowuje pobór mocy do ustawionej temperatury danego pomieszczenia.
CAMRY CR 7737; TROTEC IRS 2050 E
Aby stworzyć komfortowe warunki cieplne w pomieszczeniu, trzeba ogrzać ściany do temperatury min. 18 °C i powietrze do 20 – 24 °C. Wielkość mocy grzejnika jest zależna od kubatury pokoju i izolacji cieplnej budynku.
Przyjmuje się, że w dobrze zaizolowanym, energooszczędnym budynku mieszkalnym o typowej wysokości pokoju 2,8 m zapotrzebowanie wynosi 85 – 100 W/m2, aby uzyskać temperaturę ok. 20 °C. Oznacza to, że w pomieszczeniu o powierzchni 20 m2 należy zamontować grzejnik o mocy 1700 – 2000 W. Jeżeli chcemy uzyskać temperaturę ok. 20 °C w nieocieplonych i słabo zaizolowanych pomieszczeniach, zapotrzebowanie wzrasta do 150 – 200 W/m2. Z punktu widzenia doboru optymalnej ceny do jakości w przeciętnym mieszkaniu najlepsze będą grzejniki konwektorowe lub olejowe, natomiast w półotwartych lub często narażonych na szybką utratę ciepła pomieszczeniach (sklepy, restauracje, magazyny) najlepsze będą grzejniki promiennikowe. Typowa moc grzejników wynosi od 1 do 3 kW. Grzałka może być podzielona na dwie lub trzy sekcje, co umożliwia szybkie zwiększenie lub zmniejszenie mocy. Nie należy ustawiać żadnych przeszkód (meble, grube zasłony) w odległości mniejszej niż 50 cm przed urządzeniem, gdyż zasłonięte grzejniki to 50 proc. straconego ciepła. Wybierając grzejnik do łazienki, chcemy, aby temperatura wynosiła ok. 25 °C, a obudowa musi mieć ochronę przed bryzgami wodnymi (IP34).
Niezależnie od konstrukcji grzejniki mają wspólne cechy użytkowe. Regulacja temperatury może być płynna lub skokowa, zmieniana na dzień czy w nocy. W droższych modelach jest termostat, utrzymujący temperaturę grzejnika o ustalonej wartości. Dokładność termostatu wynosi 2–3 °C. W grzejnikach są też montowane wyłączniki termiczne, chroniące urządzenie przed przegrzaniem. Ważna jest też funkcja wyłączenia zasilania w momencie przewrócenia grzejnika.
W wyborze funkcji pomocny może być wyświetlacz LCD. Przydatny jest timer, który włączy i wyłączy grzejnik o określonej godzinie.
Warto zwrócić uwagę na regulowany kąt nachylenia grzałki (np. 45 stopni), który zmienia kierunek promieniowania, czyli miejsce grzania. W transporcie pomocny będzie uchwyt, a w typowo podłogowych grzejnikach kółka.
Pilot umożliwia sterowanie funkcjami grzejnika z fotela. W domkach letniskowych przydatne będą grzejniki z Wi-Fi – za pomocą aplikacji na smartfonie będzie można zdalnie obsługiwać urządzenie, ustawiać temperaturę czy timer, włączający grzejnik przed przyjazdem użytkownika, aby nagrzać pomieszczenie. Aplikacja umożliwia zarządzania wieloma grzejnikami z poziomu jednej aplikacji.
Zaletą grzejników promiennikowych są niskie koszty eksploatacji niższe nawet o 65 proc. w stosunku do ogrzewania tradycyjnego.
© 2024 InfoMarket