Innowacyjne-i-nowoczesne-szafy-suszace-2-20

Fot. ASKO

Szczególne zalety szaf suszących

Szafa susząca może być również nieocenionym pomocnikiem wszędzie tam, gdzie przyjmowani są goście. Do takich miejsc możemy zaliczyć hotele, pensjonaty, gospodarstwa agroturystyczne, ale również restauracje. Z pewnością znajdą swoje zastosowanie również w przedszkolach i żłobkach, całodobowych domach opieki, hospicjach czy szpitalnych oddziałach, niezależnie od rodzaju. Posiadanie takiego sprzętu eliminuje potrzebę odświeżania tkanin w profesjonalnych pralniach, co z kolei oszczędza czas i pieniądze.

Innowacyjne-i-nowoczesne-szafy-suszace-2-23

SAMSUNG DF60A8500CG; LG S3WF; ASKO DC7784HP.W; ASKO DC7784V.W

Sprzęt szybko zyskał zwolenników

Duże sprzęty gospodarstwa domowego, zwykle takie, które odznaczają się nowoczesnymi funkcjami i są pionierami w swoim segmencie, na początku są uznawane za fanaberię dla ludzi, którzy mają dużo pieniędzy. Tak było na przykład ze zmywarkami do naczyń. Nie tak dawno jeszcze takim sprzętem była również szuflada grzewcza czy automatyczna suszarka do ubrań. Dokładnie w tym miejscu są teraz urządzenia susząco-odświeżające, potoczne zwane szafami suszącymi. Nie jest ich na rynku zbyt wiele, ale z każdym rokiem zyskują na popularności z powodu ułatwiania codziennego życia w tym zakresie.

To nowoczesne sprzęty, dzięki którym w domowym zaciszu możemy suszyć i odświeżać ubrania, które dotąd mogły być poddane tym zabiegom jedynie w profesjonalnych pralniach.

Innowacyjne-i-nowoczesne-szafy-suszace-2-25

Szafa susząca może być doskonałym uzupełnieniem tandemu pralniczego składającego się z pralki i suszarki. (Fot. LG)

Parowa pielęgnacja i promienie UV

Dzięki systemowi parowej pielęgnacji ubrań w szafach suszących możemy cieszyć się higieniczną czystością ubrań każdego dnia bez konieczności ich codziennego prania. Co więcej, urządzenia dają możliwość prania i odświeżania tkanin, które dotąd mogły być poddawane specjalistycznym zabiegom higienicznym wyłącznie w profesjonalnych pralniach. Wykonywanie tych czynności w domowym zaciszu to kolejna oszczędność, tym razem czasu użytkownika. Skuteczne odświeżanie ubrań umożliwia także silny podmuch powietrza, który usuwa gromadzące się na co dzień zanieczyszczenia. Szafa susząca może wygładzać też zagniecenia za pomocą pary, a także skutecznie usuwać nieprzyjemne zapachy dzięki promieniom UV oraz filtrom dezodoryzującym. Następnie suszy ubrania w niskiej temperaturze, co przywraca włóknom ich naturalną strukturę. Urządzenia wyposażone są również w funkcję dezynfekcji.

Innowacyjne-i-nowoczesne-szafy-suszace-2-27

Fot. ASKO

Ważne odkamienianie sprzętu

Szafa susząca, a w szczególności ta, która wyposażona jest w funkcje parowe, jak każde urządzenie, które do prawidłowego działania wykorzystuje wodę i ją podgrzewa, powinna być okresowo poddawana odkamienianiu. Procedurę tę należy przeprowadzać cyklicznie, a co najważniejsze – systematycznie. Skutkiem jest nie tylko zwiększenie wydajności urządzenia, ale przede wszystkim wydłużenie okresu prawidłowego funkcjonowania. O konieczności przeprowadzenia tej czynności konserwacyjnej urządzenie poinformuje użytkownika automatycznie. Jeśli odkamienianie nie zostanie przeprowadzone natychmiast po otrzymaniu komunikatu, działanie niektórych funkcji może być ograniczone, co może skutkować zmniejszeniem wydajności lub nawet skróceniem okresu eksploatacji urządzenia. Czynności te nie są skomplikowane, jednak warto pamiętać o kilku ważnych zasadach. Zatem w praktyce, gdy na wyświetlaczu pojawia się komunikat o konieczności odkamieniania, należy z szafy wyjąć wszystkie ubrania, a w kolejnych krokach postępować tak, jak rekomenduje producent w instrukcji obsługi i użytkowania. Zwykle uruchomienie odkamieniania odbywa się przez naciśnięcie jednego lub kombinacji kilku przycisków na panelu sterowania. Następnie należy opróżnić zbiornik uzupełniający oraz zbiornik spustowy. Do odkamieniania warto używać środków zalecanych przez producenta. Zwykle jest to środek, który najpierw należy rozpuścić w wodzie, a w kolejnym kroku wlać go do zbiornika uzupełniającego. Niezależnie od modelu szafy należy postępować zgodnie z wytycznymi znajdującymi się w instrukcji użytkowania lub komunikatami widocznymi na wyświetlaczu sprzętu.

Innowacyjne-i-nowoczesne-szafy-suszace-2-29

Zestawy pralnicze, w skład których wchodzi między innymi szafa susząca, można z powodzeniem zabudować. (Fot. Samsung)

Czyszczenie zbiorników i tacy

Szafy suszące, odświeżające czy parowe wymagają nie tylko okresowego odkamieniania, ale również czyszczenia rozmaitych części, w tym obudowy oraz panelu sterowania. Do głównych elementów, które wymagają szczególnej pielęgnacji, należy zaliczyć zbiornik na wodę oraz tacę na wodę. Zbiornik czy też zbiorniki, w zależności od modelu urządzenia, należy przede wszystkim czyścić regularnie, a przed ponownym włożeniem do szafy całkowicie osuszyć. Do ich czyszczenia wystarczy wilgotna ściereczka. Jeśli zanieczyszczenia zalegają w trudno dostępnych miejscach we wnętrzu zbiornika, a także w jego wlocie i wylocie, można wspomóc się w czyszczeniu miękką szczoteczką, np. do zębów. W wypadku tacy na wodę ważne jest, by ją regularnie opróżniać. Woda tam zalegająca może tworzyć trudne do usunięcia plamy, a także osad wapienny. Ważną kwestią w wypadku tego akcesorium jest również jego prawidłowe ponowne umiejscowienie w urządzeniu.

Innowacyjne-i-nowoczesne-szafy-suszace-2-31

Fot. ASKO

Pielęgnacja filtrów

Szafy suszące wyposażone są w filtry powietrza, a także filtry wyłapujące włókna. Obydwa należy okresowo wymieniać, a także czyścić. Czyszczenie filtra powietrza, oprócz okresowej wymiany na nowy, jest wymagane szczególnie wtedy, gdy w urządzeniu umieszczane są ciężkie tkaniny oraz urania, które zwykle przyciągają duże ilości kurzu. Mowa tu np. o kocach, puchowych kurtkach, kożuchach a także narzutach na łóżko, kołdrach czy poduszkach. Do czyszczenia filtra wystarczą szczotka oraz bieżąca woda. Ważne, żeby przed jego ponownym umieszczeniem w wyznaczonym miejscu w szafie dokładnie go osuszyć, nie przez samo wytarcie do sucha, a całkowite wysuszenie w zacienionym i ciepłym miejscu. Filtr powietrza należy też okresowo wymieniać na nowy w zależności od stopnia eksploatacji. Wymiana nie jest skomplikowana i wystarczy dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi i użytkowania sprzętu oraz rekomendacjami producenta w tym zakresie. Dodatkowym filtrem stosowanym w szafach suszących jest filtr wyłapujący włókna. Producenci zalecają, żeby dla uzyskania najlepszych rezultatów działania sprzętu czyścić ten filtr każdorazowo przed użytkowaniem szafy lub po nim. Czyszczenie tego filtra należy przeprowadzać tak samo jak czyszczenie filtra powietrza. To akcesorium również należy wysuszyć przed ponownym umieszczeniem w szafie suszącej. Wymianę tego filtra przeprowadza się w wypadku stwierdzenia na nim jakichkolwiek uszkodzeń.

2023-12-05
x

Kontakt z redakcją

© 2025 InfoMarket