Każdy rozdrabniacz składa się z kilku elementów: zespołu montażowego, części rozdrabniającej, zespołu odprowadzającego resztki do kanalizacji (wlot kanalizacji w ścianie powinien znajdować się minimum 5 cm poniżej otworu wylotowego z młynka) oraz włącznika. Jego konstrukcja opiera się na kilkusetwatowym silniku, który jest zamontowany w obudowie wykonanej z tworzywa lub stali nierdzewnej.
Są również modele wyposażone w system zabezpieczający silnik przed przeciążeniem, który sprawdza się m.in. wtedy, gdy do młynka „wpadnie coś”, co się w nim nie powinno znaleźć, np. łyżeczka. Silnik napędza przez specjalną tarczę, odpowiedzialną za rozdrabnianie wrzucanych odpadów. Rozdrabniacz montuje się pomiędzy zlewozmywakiem a ujściem kanalizacyjnym. Warto wspomnieć, że w sprzedaży są cztery rodzaje włączników:
Przed uruchomieniem młynka należy puścić strumień zimnej wody, która nie tylko pomaga wypłukać resztki, ale również chłodzi pracujące urządzenie. Odpady wrzucone do otworu odpływowego są rozdrabniane przez obracającą się tarczę ze stali nierdzewnej, a następnie wypłukiwane strumieniem bieżącej wody. Po zakończonej pracy młynek powinien jeszcze był włączony przez około 10 s. UWAGA! Czas pracy urządzenia nie powinien być dłuższy niż pięć minut.
© 2025 InfoMarket