Jaki telewizor

W Hitachi 50HAK5750 układ MEMC zapewnia płynność ruchu. (Fot. Hitachi)

W sporcie ważna jest płynność ruchu

W telewizorach LCD występuje zjawisko nieprawidłowego odtwarzania ruchu (tzw. smużenie), które może powodować nieostrość konturów szybko poruszających się obiektów. Ludzkie oczy śledzą kierunek ruchu płynnie, a w telewizorze nowy obraz jest wyświetlany co 20 ms przy 50 kl./s – przez ten czas obraz jest nieruchomy. Każdy z oglądanych obrazów pozostaje na siatkówce oka za długo, co postrzegamy jako smużenie ruchomego obrazu. Zwiększenie częstotliwości wyświetlania klatek skraca czas wyświetlania każdej z nich, a w konsekwencji redukuje czas utrzymywania się jej obrazu na siatkówce. Dzięki temu ruch na ekranie jest postrzegany jako płynniejszy i ostrzejszy.

Na płynność ruchu ma wpływ także czas reakcji matrycy LCD, który określa, jak szybko piksele potrafią zmieniać swój stan, tzn. świecić lub być wygaszone. Im krótszy jest czas reakcji matrycy, tym mniejsza jest możliwość wystąpienia efektu smużenia podczas wyświetlania na ekranie dynamicznych obrazów i szybko zmieniających się ujęć (np. podczas meczów piłki nożnej).

Do sportu wybierajmy telewizory 100/120 Hz

Telewizor do odtwarzania scen z dużą dynamiką ruchu, a więc sportu, filmów akcji, gier, powinien mieć częstotliwość odświeżania obrazu 100/120 Hz zamiast 50/60 Hz. Dzięki dwa razy większej częstotliwości kontury poruszających się obiektów pozbawione są smużenia i ruch będzie płynny. Telewizory 100/120 Hz znajdziemy w już cenie od 3000 zł w telewizorach marek: Hisense, LG, Panasonic, Philips, TCL, Sony, Samsung.

Jak realizowane jest zwiększanie częstotliwości obrazu?

Dodatkowe korygowanie smużenia konturów jest możliwe dzięki stosowaniu różnych technik: zwiększania częstotliwości odświeżania obrazu, wygaszania podświetlenia (Local Dimmingu), skanowania podświetlenia i innych technik udoskonalających płynność ruchu obiektów na ekranie telewizora o różnej skuteczności w zależności od modelu. W najbardziej zaawansowanych modelach telewizorów stosuje się algorytmy, które przewidują kierunek ruchu i tworzą dodatkowe klatki, dzięki czemu ruch jest płynniejszy. Innym sposobem, oprócz klatek pośrednich tworzonych przez algorytmy, jest dodawanie czarnych obrazów połówkowych w celu usunięcia z siatkówki oka zapamiętanego obrazu poprzedniej klatki, co w konsekwencji skraca faktyczny czas wyświetlania każdej klatki o połowę i gwarantuje maksymalną płynność ruchu. Każda z firm oferuje własny system poprawy płynności ruchu, które różnią się skutecznością działania w zależności od klasy telewizora, jego procesora i rodzaju wyświetlacza. Przykładowe rozwiązania z procesorami wykorzystującymi sztuczną inteligencje to:

  • JVC i Hitachi – procesor czterordzeniowy MEMC (Motion Estimation / Motion Compesation);
  • Panasonic – procesor HCX Pro AI – Intelligent Clear Motion;
  • Sony – procesor Cognitive XR – XR Motion Clarity;
  • TCL – procesor AiPQ Engine – Motion Clarity Pro i Motion Clarity Supreme;
  • LG – procesor α9 Gen 4 AI – OLED Motion Pro;
  • Samsung – procesor AI Neo Quantum 4K – zaawansowany upłynniacz ruchu.

Jaki telewizor

Źródłem bardzo dobrego obrazu w transmisjach sportowych w telewizorach TCL serii C72+ jest wyświetlacz QLED, matryca 100 Hz i funkcja Motion Clarity Pro. (Fot. TCL)

Judder – przeskoki poruszających się obiektów

Kolejnym zjawiskiem związanym z ruchem, z którym muszą uporać się telewizory, jest skokowy ruch poruszających się obiektów (judder), wynikający z odtwarzania filmów realizowanych kamerami 24 kl/s, a odtwarzanych na telewizorach 50/60 Hz. Szczególnie widoczne jest ono przy szybkim panoramowaniu pionowym lub poziomym, co powoduje, że będący w ruchu obiekt nie porusza się płynnie, a nierówno, skokowo.

W wyższej klasie telewizorów LCD warto sprawdzić, czy jest upłynniacz ruchu, który umożliwia ręczne korygowanie problemów z ruchem. Zazwyczaj takie opcje są w ustawieniach eksperckich. Firma Samsung w telewizorach QLED stosuje trzy funkcje: Auto Motion Plus, Redukcja drgań, Wyraźny ruch LED.

Korzystajmy z ustawienia fabrycznego „sport”.

Jeżeli nie chcemy wnikać w zawiłości regulacji obrazu, wygodną formą w każdym z telewizorów jest wybór fabrycznego trybu do oglądania widowisk sportowych. Obraz jest wtedy optymalizowany pod kątem wzmocnienia odcieni zieleni murawy czy błękitu nieba, zwiększone są jasność i kontrast.

W większości telewizorów jest stosowany czujnik oświetlenia, który wytwarza dodatkowy sygnał dla układów optymalizujących obraz w zależności od zewnętrznego oświetlenia. Wtedy automatycznie są dobierane kontrast i jasność, aby zapewnić najlepszą jakość obrazu. Należy się upewnić, że żaden przedmiot nie przysłania czujnika, który jest zamontowany w ramie (należy sprawdzić, gdzie jest umieszczony, w instrukcji), ponieważ mogłoby to mieć negatywny wpływ na rozpoznawanie światła otoczenia. Ławo sprawdzić, jak obraz staje się ciemniejszy w momencie jego przysłonięcia.

2021-06-24
x

Kontakt z redakcją

© 2025 InfoMarket