Na dyskach HDD, których pojemności przekraczają już 120 GB, może się zmieścić materiał nagrywany przez pełne dwa dni. Bez indeksów zawartości nagrań (tematyka, czas, twarze itp.) wyszukanie żądanej sceny byłoby szukaniem igły w stogu siana, a jest kwestią chwili. Poszczególne sekwencje znakuje się przez wybranie ujęcia (nieruchome obrazki). Odpowiadają one na pytanie „jaki temat?”. Ponadto niektóre kamery pozwalają datować zdjęcia, czasem z dokładnością do sekundy. Ten drugi sposób identyfikacji odpowiada na pytanie „kiedy?”. Brakuje odpowiedzi na pytanie „gdzie?”. Obrazki łatwiej odpowiedzą na to pytanie, gdy prowadzony jest rejestr nazw fi lmowanych miejsc, a właściwie ich współrzędnych geografi cznych, określonych przez odbiornik GPS, który rejestruje trasę przemieszczania kamery (gdy jest dołączony do kamery lub jest w nią wbudowany). Współrzędne zostają nagrane w pamięci kamery, a przy odczycie wskazują miejsce nagrania na elektronicznej mapie danej okolicy lub miasta. Mają zaznaczone na elektronicznej mapie turystyczne punkty POI, czyli miejsca ważne dla turysty z ich opisami. Należy tylko przy tym pamiętać o odpowiednio zwiększonym zasilaniu (akumulatorze) dla czujnika GPS, jeżeli jest w kamerze. Po zakończeniu zdjęć można wyświetlić na ekranie LCD mapę z indeksem miejsc, w których zostały nakręcone poszczególne ujęcia. Dotknięcie miniatury na ekranie powoduje wybór z mapy odpowiedniego klipu. Mapy elektroniczne można również wyświetlać na komputerze przy użyciu odpowiedniego programu, np. Google Maps.
JVC GZ-EX515BE
W wypadku kamer wideo mamy coraz częściej do czynienia już nie tylko z funkcją rejestracji pojedynczych zdjęć, ale i możliwością robienia zdjęć seryjnych. Kamery wideo nie ustępują aparatom kompaktowym jakością wykonywanych zdjęć. Ich przetworniki obrazu o dużej liczbie pikseli (powyżej HD) umożliwiają wykonywanie doskonałych zdjęć pod względem rozdzielczości i kolorów. Optyka obiektywu w takich kamerach jest zazwyczaj dobrej jakości i spełnia duże wymagania związane z taką rozdzielczością. Dodatkowym wyposażeniem bywa wbudowana lampa błyskowa, obecnie często zastępowana diodową lampą doświetlającą. Funkcja zdjęć seryjnych może okazać się niezwykle przydatna, gdy chcemy przyjrzeć się zjawisku, które – ze względu na swoją szybkość – jest trudne do bezpośredniej obserwacji. Seria zdjęć wykonana w małych odstępach czasu zapisze kolejne fazy ruchu i znacząco ułatwi analizę interesującego nas materiału. Z wielu zdjęć będziemy mogli wybrać i na przykład wydrukować tylko te, które uznamy za ciekawe. Zdjęcia seryjne, które służą do rejestracji faz szybkich zmian (funkcja przysłowiowej „gry w golfa”), są analogiczne do tych, których dokonuje się np. w lustrzankach. W kamerach możliwe są szybsze sekwencje niż w aparatach fotograficznych. W niektórych kamerach ta funkcja została rozszerzona na bardzo szybkie serie (do 50 obrazów na sekundę). Seria szybkich zdjęć gwarantuje, że wśród nich znajdzie się to najlepsze.
Edycja poszczególnych klatek z nagranego filmu jako zdjęć JPG (z rozdzielczością HDTV – 2 Mpx) pozwala wyodrębnić i zachować te klatki z momentami i sytuacjami, które trudno przewidzieć i we właściwym momencie sfotografować. W roku 2013 w funkcję zdjęć seryjnych wyposażone zostały kamery firmy JVC GZ- -GX1 oraz GZ-VX815. Ponadto, kamery GZ-E305, GZ- -EX315, GZ-EX515 oraz JVC Adixxion umożliwiają wykonanie pojedynczego zdjęcia.
Z kolei filmowanie poklatkowe – automatyczne fotografowanie w regularnych odstępach czasowych jednej klatki, np. od 1 do 80 s – przy odczycie pozwala przyśpieszyć oglądanie procesów powolnych. Wprowadziła je firma JVC jako funkcję Time-Lapse Rec. W ten sposób można filmować np. rozkwitanie kwiatu.
Przy filmowaniu np. zwierząt w lesie jest wymagana maksymalna cisza. W kamerach JVC za pomocą jednego przycisku wyciszany jest dźwięk pracy kamery i zmniejsza się poziom jasności ekranu LCD.
© 2025 InfoMarket