Wartym uwagi dodatkiem jest wbudowany młynek, który miele ziarna bezpośrednio przed przygotowaniem kawy. (Fot. Amica)
Również w ekspresach przelewowych znajdziemy możliwość sterowania przy pomocy aplikacji mobilnej, jednak jest to funkcja bardzo rzadko spotykana. Przede wszystkim pozwala ona na konfigurację sprzętu. Za pomocą wygodnego interfejsu i dużego ekranu telefonu szybko wybierzemy odpowiednie parametry pracy, np. moc kawy czy ilość, jaką ma przygotować urządzenie. Łatwo ustawimy także timer, żeby kawa była gotowa na określoną godzinę. Oprócz tego aplikacja może zawierać porady informujące o tym, w jaki sposób powinniśmy troszczyć się o sprzęt.
Eldom KA500 Cafe Aromax; Bosch TKA6A683; Camry CR 4406
W specyfikacji urządzenia producent informuje o tym, jaki rozmiar filtrów powinien być stosowany. Niektóre ekspresy wyposażone są w filtry wielokrotnego użytku, np. metalowe lub z tworzywa sztucznego. Niestety, przepuszczają one mniejsze drobinki fusów i osad, przez co przygotowana przy ich pomocy kawa jest bardziej mętna. Alternatywę stanowią filtry materiałowe, jednak w ich przypadku problemem jest utrzymanie właściwej higieny. Dokładne czyszczenie z drobinek fusów wymaga wiele wysiłku i np. prania. Dlatego powszechnie stosuje się filtry papierowe, które są jednorazowe oraz dostępne w przystępnych cenach. Po użyciu kawę można wyrzucić do pojemnika na bioodpady. Oczywiście, można ją również wykorzystać jako kompost lub nawóz.
Łatwo się domyślić, że filtr ma wpływ na smak. Filtry znajdziemy w ofercie zarówno producentów akcesoriów kuchennych, jak i renomowanych marek dostarczających ekspresy przelewowe. Warto wybierać dobrej jakości produkty, ponieważ to gwarantuje zwiększoną odporność na rozdarcia, biodegradowalność czy neutralność smakową. Grubość filtra wpływa na smak kawy, dlatego warto eksperymentować z różnymi akcesoriami, aby uzyskać napój, który nam będzie odpowiadał. Filtr o większej grubości sprawi, że kawa będzie klarowniejsza i łagodniejsza w smaku.
Melitta ® Aroma Signature DeLuxe; Bosch TKA8A053
Z kawy parzonej metodą przelewową możemy się cieszyć w praktycznie każdym miejscu, także pod namiotem czy na ognisku, gdzie nie ma dostępu do prądu. Wszystko to dzięki tzw. dripperom. To naczynie w kształcie odwróconego stożka ze ściętym dnem, zazwyczaj wyposażone w uchwyt, przypomina nieco dużą filiżankę. Może być wykonane z metalu, tworzywa sztucznego, szkła czy ceramiki. Jego zasada działania jest bardzo łatwa. W dripperze umieszczamy papierowy filtr, który należy sparzyć gorącą wodą. Następnie zasypuje się go odpowiednią ilością mielonej kawy. Umieszczamy go bezpośrednio nad kubkiem, filiżanką lub dzbankiem, jeśli akurat przygotowujemy kawę dla większej liczby osób. Kawę zalewamy gorącą wodą, która powinna mieć temperaturę ok. 90 – 95 °C. Początkowo ilość wody powinna być niewielka, aby pokryła i sparzyła całą kawę. Następnie dolewamy jej równomiernie. W ten sposób kawę możemy przygotować praktycznie w dowolnym miejscu, gdzie jest dostęp do gorącej wody. Stanowi to ciekawą alternatywę dla ekspresów przelewowych. Napar jest mocny i esencjonalny. Zaletą jest również cena. Wystarczy kilkadziesiąt złotych, aby kupić prosty dripper i zestaw filtrów.
Midea MA-D1502AW1; Eldom KA30 Roddy
Odpowiednie zmielenie stanowi klucz od uzyskania dobrego smaku kawy z ekspresu przelewowego. Jako że przy korzystaniu z tej metody ekstrakcja trwa znacznie dłużej niż przy zaparzaniu ciśnieniowym, przyjmuje się, że kawa powinna być zmielona dość grubo. Wynika to z długiego kontaktu zmielonych ziaren z gorąca woda, zwłaszcza jeśli stosujemy grubsze filtry. Pozwoli to uzyskać łagodny w smaku napar, ponieważ aromaty będą uwalniane stopniowo. Drobne zmielenie spowoduje, że kawa będzie gorzka, a pył może również zatkać filtr. Z grubością mielenia warto eksperymentować, zwłaszcza w przypadku różnych mieszanek kawowych. Pozwoli to odnaleźć najlepiej odpowiadający nam smak kawy.
© 2024 InfoMarket