Pieczenie, zapiekanie

Naczynia do tego służące są zwykle prostokątne lub owalne. Dobrze, jeśli ich dno jest grube, gdyż lepiej rozprowadza ciepło. Niektóre z nich, np. tzw. gęsiówki lub gęsiarki, mają pokrywy i w tym wypadku często są one wypukłe, a dno mogą mieć ryfl owane, by w rowkach zbierał się nadmiar wytopionego tłuszczu. Szczelność pokryw oszczędza energię i zapobiega ulatnianiu się olejków eterycznych odpowiedzialnych za smak i zapach potrawy, w niektórych producenci umieszczają w uchwycie otwory, przez które można pieczone mięso podlewać.

Pieczenie, zapiekanie

Materiały

To kolejne kryterium podziału naczyń, a jest ono niezwykle istotne, bo dobry materiał ma kolosalny wpływ zarówno na trwałość garnków oraz patelni, jak też na jakość przyrządzanych potraw. Oto cechy charakterystyczne poszczególnych materiałów.

Stal

Wyróżnia się dużą odpornością i trwałością, naczynia mogą być wykonane są ze stopu stali nierdzewnej oznaczanej symbolem 18/10 (chromowo-niklowa, w której jest 18 proc. chromu i 10 proc. niklu), która nie koroduje, nie w chodzi w reakcje chemiczne, lub ze stali węglowej, która nie jest nierdzewna, dlatego garnki lub patelnie pokrywa się specjalną powłoką, która dodatkowo zapobiega przywieraniu. Naczynia ze stali nierdzewnej są trwałe, odporne, w większości można je myć w zmywarce.

Stal

Aluminium

To materiał lekki, z którego dawniej wykonywane były naczynia bez dodatkowych powłok, dziś z uwagi na to, że wchodzi w reakcje z niektórymi potrawami, najczęściej wykorzystywane jest przy tworzeniu bazy np. patelni, brytfann czy garnków, bywa też jedną z warstw w dnach naczyń, a to dlatego, że doskonale przewodzi ciepło. Inne właściwości mają naczynia wykonane z aluminium zabezpieczone w środku powłoką tefl onową, granitową, tytanową czy ceramiczną, gdyż są odlewane z ciężkiego aluminium i mają stosunkowo dużą masę. Niektóre są anodyzowane, co w dużym stopniu neutralizuje wpływ aluminium na potrawy.

Aluminium
2016-12-19
x

Kontakt z redakcją

© 2025 InfoMarket