Subwoofer w kinie domowym

Istotną rolę w systemie kina domowego odgrywa subwoofer. W zależności od wykorzystywanego zestawu znajduje się on w komplecie albo musi zostać zakupiony osobno. W systemach jednokomponentowych subwoofer jest często przewodowy i pasywny, choć coraz częściej można również spotkać zestawy z bezprzewodową kolumną niskotonową. Do modeli wielokomponentowych niezbędny jest zazwyczaj subwoofer aktywny. Tego typu konstrukcje również mogą być bezprzewodowe. Wówczas do urządzenia wzmacniającego podłącza się jedynie specjalny odbiornik sygnału audio wysyłanego przez nadajnik znajdujący się w wewnątrz obudowy subwoofera aktywnego. W systemach kina domowego, oczywiście tych wielokomponentowych, można wykorzystać niekiedy więcej niż jeden subwoofer. Wszystko zależy od możliwości technicznych i złączy, w jakie wyposażone jest urządzenie wzmacniające sygnał audio w systemie kina domowego, z którym subwoofer bezpośrednio współpracuje, a więc np. przedwzmacniacz lub amplituner wielokanałowy.

Kolumny w zestawie kina domowego

Jednolite pod względem wzornictwa serie kolumn głośnikowych dają swobodę w wyborze zestawu odpowiedniego dla potrzeb klienta i dostosowanego do pomieszczenia odsłuchowego.

Dipole i bipole

Wśród kolumn do systemów kina domowego możemy również spotkać modele dipolowe. Ze względu na nieco bardziej złożoną konstrukcję są one droższe od klasycznych kolumn głośnikowych. Z teoretycznego punktu widzenia kolumna dipolowa powinna mieć charakterystykę ósemkową, tzn. że wytwarzany przez nią dźwięk w pewnej płaszczyźnie jest wygaszony, a w innej ma wartość maksymalną (właściwą dla danego modelu). Kolumna dipolowa składa się z dwóch układów głośnikowych zamkniętych w jednej obudowie, ale pracujących w przeciwfazie. Modele dipolowe są wykorzystywane przede wszystkim jako kolumny surround. Powinny być tak ukierunkowane, aby do użytkownika nie docierał dźwięk bezpośredni, lecz odbity od ścian pomieszczenia. Tego typu konstrukcje znacznie potęgują wrażenie przestrzenności odtwarzanego dźwięku w porównaniu z klasycznymi kolumnami głośnikowymi.

Wśród bardziej złożonych konstrukcji kolumn głośnikowych możemy wyróżnić modele bipolarne, również stosowane jako kolumny surround w zestawach kina domowego. Konstrukcję bipolarną można jednak spotkać także w kolumnach podstawkowych i podłogowych. Przetworniki modeli bipolarnych, w odróżnieniu od dipolowych, pracują jednak zgodnie w fazie. W związku z tym nie występuje tutaj całkowite wygaszenie dźwięku na jednej z płaszczyzn.

2016-12-07
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket