Kompletne-linie-wzornicze-2-20

Fot. Amica

Ponadczasowość konstrukcji w stylu vintage

Wielu producentów oferuje serie utrzymane w stylu retro. Jak pokazuje rynek, retro nie musi jednak oznaczać ograniczonej funkcjonalności. Sprzęt, mimo charakterystycznego „oldskulowego” wyglądu, może oferować innowacyjne rozwiązania techniczne i funkcje znane z najnowocześniejszych oferowanych obecnie urządzeń. Linie utrzymane w stylu retro pozwalają stworzyć projekt bazujący na stylizowanych na retro piekarnikach, płytach, okapach i kuchenkach mikrofalowych. Ważną rolę odgrywają tutaj miękkie linie i kształt samego sprzętu, wycięcia drzwi i dekoracje na uchwytach stylizowane na stare złoto, srebro lub miedź. W urządzeniach grzewczych mamy do dyspozycji duże zegary analogowe, ergonomiczne, ale widoczne pokrętła oraz żeliwne dodatki. Wszystkie te detale są dodane po to, żeby uzyskać efekt przypominający sprzęty produkowane jeszcze w połowie XX w.

Kompletne-linie-wzornicze-13

AMICA Linia Retro

Gdzie szukać takich urządzeń?

Spójne stylistycznie linie retro oferuje wielu producentów sprzętów gospodarstwa domowego. Urządzenia występują w rozmaitych kolorach i kształtach. Ciekawostką, na którą warto zwrócić uwagę, jest fakt, że sprzęty retro doskonale pasują do siebie wzorniczo nawet wtedy, gdy pochodzą od różnych producentów. Mamy tu na myśli połączenie dużego i drobnego AGD. Wystarczy, że wszystkie urządzenia utrzymamy w jednej tonacji kolorystycznej, i już mamy efekt w pełni wystylizowanej na styl retro przestrzeni kuchennej. Takie wzornictwo pasuje do każdego domu i każdej kuchni, niemniej wykorzystywane jest najczęściej w nowo remontowanych kamienicach, starych dworkach i pensjonatach, a także w pomieszczeniach loftowych i tych, które są utrzymane w stylu industrialnym.

Linie w stylu retro oferuje między innymi marka Gorenje, która słynie przede wszystkim z wyjątkowej klasy lodówek. W linii retro, oprócz chłodziarkozamrażarek, można znaleźć także kuchnie wolnostojące, piekarniki i płyty do zabudowy, a także okapy. Produkty marki Gorenje zaskakują świeżością, świetnym projektem, nowoczesnym wyposażeniem, które znacznie przewyższa to, co znaliśmy w tym segmencie dotychczas. Cieszą więc oko rozwiązania i funkcje, oryginalna i bogata kolorystyka, ciekawe kształty, a także odważny styl.

Kompletne-linie-wzornicze-2-25

Stylistyka retro, w której znajdziemy wiele kompletnych linii wzorniczych, nie wyklucza wyposażenia urządzeń w stylizowane,
ale intuicyjne panele sterowania czy energooszczędne oświetlenie. (Fot. Gorenje)

Jak dbać o rozmaite powierzchnie?

Sprzęty z linii retro i nie tylko wykonane są z rozmaitych materiałów, nierzadko jako jedna bryła, ale również z dodatkowymi elementami, o które należy zadbać w sposób szczególny. Nie tylko po to, żeby urządzenia sprawnie działały, ale przede wszystkim żeby efektownie wyglądały. Wszak właśnie to było ich pierwszą cechą, dla których zostały wybrane do danej kuchni. Stal nierdzewna, powierzchnia lakierowana oraz aluminium i tworzywo sztuczne – tego typu powierzchnie spotkamy najczęściej. Elementy te myje się dosyć łatwo, ponieważ wystarczy nanieść cienką warstwę odpowiedniego środka i delikatną ściereczką rozprowadzić go po całej powierzchni. Kolistymi ruchami należy wmasować specyfik w elementy, tak aby domyć wszelkie zabrudzenia. Jeśli zabrudzenie lub plama są trudne do usunięcia, należy docisnąć ściereczkę lub po prostu zastosować specjalny rozpuszczalnik do plam z tłuszczów lub trudno zmywalnych zabrudzeń. Nierzadko też w różnego rodzaju urządzeniach występują szklane panele, które nadają urządzeniu elegancki wygląd. Wykończenia te można myć delikatnym detergentem, jednak mogą pojawić się smugi. By je usunąć, warto zastosować płyn do szyb, który doda elementom połysku. Myjąc panele sterowania, należy zachować dużą ostrożność, ponieważ woda, która mogła dostać się pod panel (np. przez szczeliny przy otworach przycisków), mogłaby uszkodzić urządzenie. Dlatego też nie zaleca się mycia paneli gąbką nasączoną wodą.

Kompletne-linie-wzornicze-2-27

GORENJE Linia Classico

Ceramika retro – trwała i efektowna

Wiele urządzeń gospodarstwa domowego do zabudowy jest w całości lub w części wykonanych z ceramiki. Powierzchnie ceramiczne mają jedną niepodważalną zaletę: są idealnie gładkie, dzięki czemu nie przywierają do nich resztki jedzenia ani wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. Surowcem wykorzystywanym do ich produkcji jest ogniotrwała glinka lub kamionka szlachetna, która dzięki swoim właściwościom potrafi sprostać wymaganiom stawianym nawet w laboratoriach. Ceramiczne modele do strefy zmywania cechują się zwiększoną odpornością na uderzenia, zarysowania, wysoką temperaturę, kwasy, powstawanie plam i światło słoneczne. Ceramikę bardzo łatwo jest utrzymać w czystości – do codziennej pielęgnacji wystarczy wilgotna ściereczka z odrobiną płynu do mycia naczyń i przetarcie zlewozmywaka suchą ściereczką. Kolejny skuteczny środek, który wyczyści zlew, to soda oczyszczona z wodą utlenioną. Niestety, z biegiem czasu podczas czyszczenia i wycierania powierzchni zlewozmywaka stopniowo usuwamy powłokę zabezpieczającą, a wtedy zlewozmywak traci ochronę i staje się bardziej podatny na osady z wody i zabrudzenia. Do regeneracji takiej powierzchni i przywrócenia jej walorów ochronnych zalecane jest stosowanie specjalnych preparatów, nierzadko oferowanych przez producentów tego rodzaju zlewozmywaków.

Kompletne-linie-wzornicze-2-29

Fot. Gorenje

Czyszczenie piekarników retro

Czystość piekarnika, niezależnie od tego, w jakiej stylistyce został utrzymany, jest jednym z najważniejszych warunków sprawnego działania tego urządzenia. Producenci jednak ułatwiają nam jej zachowanie ciekawymi rozwiązaniami funkcjonalnymi. Mowa przede wszystkim o zastosowaniu na urządzeniu powłok minimalizujących odciski palców. W komorze natomiast pokrywa się wnętrza specjalnymi emaliami lub powłokami, które powodują, że resztki jedzenia nie przyklejają się tak łatwo do ścianek urządzenia. Czyszczenie modeli parowych przebiega nieco inaczej niż tradycyjnych. Jednym z najważniejszych „zabiegów” wykonywanych w celu przedłużenia trwałości komponentów urządzenia jest odkamienianie generatora pary. Jest ono niezbędne w większości sprzętów wykorzystujących wodę i polega na usunięciu osadu wapiennego z elementów wodnych, w tym generatora pary. W zależności od producenta sugeruje się wykonać specjalny roztwór z dodatkiem octu i wlać go do zbiornika z wodą. Oprócz roztworu octowego sugerowanego przez producentów można także użyć środków odkamieniających w płynie lub tabletce (po uprzednim rozpuszczeniu). Wiele modeli informuje dźwiękowo lub wizualnie (za pomocą informacji tekstowej) o konieczności wykonania odkamieniania.

Kompletne-linie-wzornicze-2-31

BOSCH Linia PerfectLine

Na co zwracać uwagę?

Ważnym elementem, na który warto zwrócić uwagę wypadku kompletnych linii wzorniczych, zwłaszcza nowoczesnych, jest doświadczenie i prestiż producenta, jego marki, a także specjalizacja. Atutem w tym wypadku jest współpraca producenta ze światowej klasy projektantem, a jeśli nie światowej klasy, to przynajmniej znanym większej liczbie osób. Wiele przykładów pokazuje, że urządzenia gospodarstwa domowego są nie tylko kuchennym sprzętem, ale coraz częściej wzorniczym dziełem sztuki użytkowej. Zastosowane listwy, podświetlenie, dekoracyjne detale – to tylko niewielka część tego, co można zobaczyć na takich urządzeniach. Dodatkowo stosuje się ekskluzywne materiały i dodatki, włączając w to kamienie szlachetne oraz wytłoczone na wartościowych materiałach logotypy. Te ostatnie często opatrzone są podpisem lub samym nazwiskiem projektanta. Wielu użytkowników, podążając za trendami w wyposażeniu wnętrz czy samych dekoracjach, wie, że dane nazwisko jest naprawdę wiele warte i wnosi nową jakość oraz wymiar produktu. Może też być gwarantem jakości i wysokiej klasy obsługi posprzedażowej.

Kompletne-linie-wzornicze-2-33

Fot. Amica

2023-12-02
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket