Karty graficzne

Głównym zadaniem karty graficznej jest renderowanie grafiki oraz tłumaczenie jej na sygnał zrozumiały dla wyświetlacza, czyli w dużym uproszczeniu odpowiada ona po prostu za wyświetlanie obrazu. Nowoczesne karty graficzne, wzbogacone o nowe funkcje, są jednak prawdziwymi wydajnościowymi potworami, a ich moc obliczeniowa może być wykorzystywana do innych celów. W praktyce możemy wyróżnić dwa typy kart graficznych: „„

  • zintegrowane, „„
  • w formie karty rozszerzeń.

Układy graficzne zintegrowane korzystają z systemowej pamięci RAM. Zazwyczaj są one przeznaczone do podstawowych zastosowań, jak praca z aplikacjami biurowymi lub dekodowanie filmów HD. Tendencja ta zaczyna się jednak zmieniać i układy zintegrowane z procesorami APU AMD lub procesorami Intela na LGA 1151 wystarczą do uruchomienia nowych gier, jednak z ograniczoną szczegółowością grafiki. W zasadzie każda zintegrowana karta graficzna spełni oczekiwania użytkownika, który komputera nie będzie używał go do najnowszych gier oraz do zastosowań profesjonalnych, jak tworzenie grafiki trójwymiarowej.

Komponenty zestawu komputerowego

ROG Strix RX 480, Asus

Zewnętrzne karty graficzne

Dla najbardziej wymagających użytkowników są przeznaczone zewnętrzne karty graficzne. Większość z nich jest podłączana bezpośrednio do znajdującego się na płycie głównej złącza PCI Express. W obrębie nawet jednego gospodarstwa domowego może funkcjonować kilkadziesiąt urządzeń w ramach lokalnej sieci: komputery przenośne, desktopy, tablety, smartfony domowników, a także telewizory czy odtwarzacze multimedialne. Do łatwego dzielenia między nimi multimediów i plików najlepiej wykorzystać serwer NAS. Na ofertę marki QNAP składają się modele przeznaczone zarówno dla użytkowników domowych, jak i biznesowych. W celu łatwego zarządzania multimediami producent udostępnił wbudowane w system operacyjny aplikacje Photo Station, Video Station i Music Station. Umożliwiają one łatwe współdzielenie zasobów nawet na kilku urządzeniach w domowej sieci jednocześnie. Dodatkowo na urządzeniach mobilnych dostępne są aplikacje pozwalające w prosty sposób uzyskać dostęp do danych zgromadzonych na serwerze. Możliwość integracji serwera z portalem myQNAPcloud pozwala z kolei na uzyskanie dostępu do zapisanych na nim danych z praktycznie dowolnej lokalizacji dzięki możliwości utworzenia prywatnej chmury. Wszystkie dane w jednym miejscu Fot. QNAP Fot. Dell RO G Strix RX 480 Asus XPower DDR 3 2x4 GB 2133 MHz Silicon Power www.infoprodukt.pl Komputery 13 Zasila się je bezpośrednio ze złącza oraz, jeśli jest taka konieczność, również bezpośrednim połączeniem z zasilaczem. Zewnętrzne karty graficzne potrzebne są głównie graczom, obecnie szczególnymi wyzwaniami są zapewnienie płynności animacji w najnowszych grach w rozdzielczości 4K czy gotowość do wyświetlania obrazu w wirtualnej rzeczywistości. Obecnie na rynku układów graficznych dominują firmy AMD oraz Nvidia, które są w trakcie prezentacji nowych produktów. Na rynku dostępny jest już Radeon RX480, będący kartą przeznaczoną dla wymagających entuzjastów. Zapewni płynny obraz w rozdzielczości Full HD czy QHD z dużą liczbą szczegółów. Dla mniej wymagających użytkowników w najbliższym czasie firma zaproponuje karty RX470 i RX460. Obecnie najwydajniejsze karty graficzne w ofercie firmy Nvidia to GTX1080 i GTX1070. Obie są przeznaczone dla najbardziej wymagających użytkowników, którym zależy na największej wydajności, np. w rozdzielczości 4K. W najbliższym czasie dołączy do nich również model GTX1060, oferujący wydajność na poziomie zbliżonym do Radeona RX480.

W razie niewystarczającej wydajności pojedynczej karty najwydajniejsze z nich można łączyć razem, tworząc konfigurację SLI (Nvidia) lub CrossFire (AMD).

Obecnie karty graficzne wyposażone są w cyfrowe złączą obrazu, np. DVI (coraz mniej popularne), HDMI 2.0 czy DisplayPort. Dzięki temu możliwe jest przesyłanie obrazu nawet w rozdzielczości 4K przy częstotliwości 60 Hz.

2016-08-02
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket