Lampa sterylizacyjna Media-Tech MT6509 2 w 1 ozon/ UV-C do małych pomieszczeń. (Fot. Media-Tech)
TRUELIFE SonicBrush UV; WEBBER XD-01
Przy wyborze oprawy UV-C bierze się pod uwagę kubaturę pomieszczenia – im większe pomieszczenie, tym większa wymagana moc oprawy. Czas naświetlania zależny jest od mocy promiennika UV-C. Im większa moc, tym krótszy jest wymagany czas naświetlania. W celu oszacowania potrzebnej ilości i mocy opraw do pomieszczeń, które mają zostać zdezynfekowane, możemy posłużyć się uśrednionymi danymi zamieszczonymi na kartach katalogowych wybranych produktów. Dla opraw bezpośrednich należy sprawdzić wielkości powierzchni przy ustandaryzowanej wysokości montażu opraw dla wybranej mocy. Czasy naświetlania są ściśle określone w instrukcji obsługi. Odporność drobnoustrojów może być różna, co może spowodować konieczność wydłużenia czasu naświetlania. W wypadku opraw przepływowych określa się maksymalną kubaturę pomieszczenia dla wybranej mocy. Wielkość przepływu powietrza zależy od mocy lampy i może wynosić np. 160 m3/h dla lampy o mocy 72 W lub 220 m3/h dla lampy 144 W. Maksymalny metraż (kubatura) dezynfekowanego pomieszczenia przy dezynfekcji przepływowej wynosi ok. 90 m3 (30 m2) w wypadku lampy o mocy 72 W. Dodatkowo na efektywność opraw UV-C wpływają kształt pomieszczenia, aby optymalnie zainstalować oprawy.
W najlepszych rozwiązaniach lampa UV- -C może być wyposażona w licznik godzin pracy, służący do sygnalizacji zużycia świetlówki UV-C. Po upływie zaprogramowanej liczby godzin działania, np. 9000 h, należy wymienić świetlówkę i zresetować licznik.
Skuteczność metody dezynfekcji drogą naświetlania UV-C zależy od wielu czynników. Do najważniejszych należą: natężenie promieniowania, czas naświetlania, odległość od źródła promieniowania, wielkość „oświetlanej” powierzchni i geometria naświetlania. Działaniu promieniowania poddaje się, w zależności od rodzaju urządzenia, w którym zainstalowana jest lampa UV- -C: powierzchnie ciał stałych, aerozole wirusowe w powietrzu, ciekłe zawiesiny wirusów.
Stacja dezynfekująca UV Philips HX6907/01 zabija bakterie i wirusy na główkach szczoteczek do zębów. (Fot. Philips)
Niestety, w supermarketach pojawiają się coraz częściej w sprzedaży produkty UV-C, w tym oprawy, które nie mają odpowiednich parametrów technicznych. Ze względów marketingowych producenci wprowadzają konsumentów w błąd, podając na opakowaniu zakres promieniowania 240 – 254 nm, przybliżający się do wartości maksymalnej, tj. 265 nm. Wybierając lampę wirusobójczą, należy zwrócić uwagę na:
© 2025 InfoMarket