Odpowiednia konsystencja mas budowalnych ma kluczowe znaczenie podczas wykonywania prac. Farba musi być dobrze rozmieszana, podobnie jak w kleju do płytek nie może być grudek. Dobrze przygotowanymi materiałami pracuje się łatwiej i przyjemniej. Dlatego fachowcy podczas prac wykończeniowych korzystają z mieszadeł i mieszarek. (Fot. Rubi)
Czym są mieszadła? To po prostu elementy robocze służące do mieszania różnego typu substancji wykorzystywanych podczas robót remontowych i budowlanych, np. zapraw, klejów, gipsów oraz farb. Współpracują z takimi elektronarzędziami jak wiertarki oraz mieszarki. To właśnie te ostatnie są zalecane do użytkowania z nimi. To, z jakim sprzętem będą współpracować, zależy przede wszystkim od typu uchwytu montażowego oraz wykonywanej masy. Nie każde elektronarzędzie poradzi sobie z ciężkimi zaprawami w dużej ilości.
Dobrze wymieszana zaprawa murarska, gładź czy klej to podstawowy element solidnie wykonanych prac remontowo- -budowlanych. To właśnie od jakości wymieszanego materiału w dużej mierze zależy ich końcowy efekt. Dla przykładu: źle wymieszana gładź będzie zawierała grudki i pęcherze powietrzne. Taka substancja rozprowadzona na ścianie czy suficie nie będzie wyglądała zbyt estetycznie. Wykorzystując odpowiednią mieszarkę i mieszadło, unikniemy tego typu problemów, a w konsekwencji wykonywania poprawek robót. Jak to często bywa, wiele prac można wykonać podstawowym sprzętem, jednak tylko zastosowanie profesjonalnych narzędzi daje gwarancję jakości i oszczędności czasu, a czas to przecież pieniądz.
HIKOKI UM16VST2 NAZ; RUBI Rubimix-9 Supertorque; STALCO HMS20-100CS
Zależnie od tego, co chcemy mieszać i jaki efekt chcemy uzyskać z wykorzystaniem mieszarki, konieczne będzie zastosowanie innego typu mieszadła. W ofercie firm zajmujących się produkcją mieszadeł mamy często całą gamę różnorodnych konstrukcji, dopasowanych do mieszania materiałów o różnej konsystencji. Dobrze dobrane mieszadło to nie tylko idealnie wymieszany materiał, ale też komfortowa praca, bez rozchlapywania mieszanki. Doświadczony fachowiec już po kształcie mieszadła jest w stanie powiedzieć, czy nadaje się ono do wymieszania danego rodzaju materiału. Aby ułatwić wybór odpowiedniej konstrukcji, często sami producenci podają, do jakich zastosowań najlepiej nadaje się dany model mieszadła. Podstawowym kryterium, jakim należy się kierować przy wyborze mieszadła, jest jego przeznaczenie – rodzaj, a dokładniej konsystencja mieszanego materiału. Nie ma jednak uniwersalnego przepisu na to, jakie mieszadło będzie najlepsze do konkretnego zastosowania. Są natomiast pewne rodzaje mieszadeł sugerowane do różnego rodzaju materiałów. Inne mieszadło sprawdzi się podczas mieszania zaprawy murarskiej, a inne do mieszania farb czy gipsu. Przy wyborze odpowiedniego mieszadła istotne s ą też jego długość, średnica, kształt elementu mieszającego (śmigła), a nawet kierunek mieszania (decydują o tym układ i liczba wrzecion mieszadła). Istnieje kilka rodzajów mieszadeł, oznaczonych literami alfabetu. Możemy wyróżnić:
Znaczenie ma nie tylko typ mieszadła, ale też jego rozmiar. Im większą ilość materiału będziemy chcieli mieszać, tym większe mieszadło należy zastosować, a mieszarka powinna mieć większą moc. Do mieszania zaleca się wykorzystać odpowiednich rozmiarów pojemnik, który będzie wypełniony materiałem mniej więcej w 2/3 jego pojemności.
Mieszarki o dużym momencie obrotowym mogą pracować z mieszadłami o większej średnicy. (Fot. Rubi)
Oprócz kształtu mieszadła istotny jest rodzaj materiału, z jakiego zostało ono wykonane. Dobrej jakości mieszadło zapewni długotrwałe użytkowanie. Najlepiej, jeśli mamy do czynienia z mieszadłem z kwasoodpornej stali nierdzewnej. Zwykła stal może łatwo ulegać korozji przy intensywnym jej użytkowaniu. Niektóre mieszadła wykonywane są z włókna węglowego i pokryte warstwą o właściwościach podobnych do teflonu, która nie tylko gwarantuje trwałość konstrukcji, ale też ułatwia czyszczenie, ponieważ mieszanina nie przywiera do mieszadła. Konstrukcja mieszadła może być też lakierowana proszkowo, co zapewni mu gładkość i wpływa na jakość mieszania.
STALCO PERFECT HM14VS; HIKOKI UM12VST2 NAZ; RUBI Rubimix E-10 Energy
RUBI E-80; HIKOKI D13 WAZ
Mieszadło musi mieć właściwą końcówkę mocującą, żeby możliwa była jego współpraca z odpowiednim modelem mieszarki. Mieszadła mają często dość uniwersalne systemy mocowania, które pozwalają na zastosowanie ich w różnego typu urządzeniach, nie tylko klasycznych mieszarkach, ale również np. wiertarkach czy młotowiertarkach SDS+.
Popularnym złączem w wypadku mieszadeł jest gwint typu M14. W niektórych modelach stosowane są sześciokątne mocowania typu HEX. Ciekawym rozwiązaniem w mieszarkach jest złącze Hexafix, stosowane przez firmę Collomix, specjalizującą się w produkcji tego typu narzędzi remontowo-budowlanych. Złącze to pozwala na szybką i łatwą wymianę mieszadeł bez użycia dodatkowych narzędzi. Dostępny jest też specjalny adapter, który umożliwia zastosowanie mieszadła z Hexafixem do mieszarki z popularnym złączem typu M14. Firma Rubi oferuje gamę mieszadeł z systemem Fast-In. Dzięki niemu możliwa jest szybka wymiana osprzętu roboczego bez użycia narzędzi. W razie potrzeby adapter Fast-In można łatwo usunąć, żeby następnie zastosować mieszadło ze złączem M14.
© 2024 InfoMarket