grafika

grafika

– monitory graficzne są wyposażone w najlepsze matryce pod względem równomierności podświetlenia i wierności odwzorowania barw. Ekrany tego typu są specjalnie kalibrowane, tak aby obraz z wyświetlacza odpowiadał np. temu, co klient zobaczy na końcowym wydruku.

Oczywiście są jeszcze inne zastosowania np. biurowe gdzie szczególne znaczenie mają energooszczędność oraz ochrona wzroku. Dużą wagę przywiązuje się również do ergonomii, a więc dodatkowych funkcji pozwalających dostosować ustawienie monitora do postawy. Czynniki te jednak są na tyle istotne, że tak na prawdę każdy monitor powinien je spełniać.

Monitory możemy również klasyfikować według proporcji wyświetlacza. Jeszcze kilka lat temu standardem były monitory o proporcji 4:3 lub 5:4. Dziś jednak cieszą się one znacznie mniejszą popularnością i zazwyczaj są stosowane jako ekrany pomocnicze. Wynika to z faktu, że o wiele bardziej ergonomiczne są ekrany panoramiczne. Pierwsze ekrany panoramiczne na rynku miały proporcje 16:10. Obecnie jednak większość dostępnych wyświetlaczy ma proporcje 16:9, co wynika między innymi ze zgodności ze standardem HDTV. Jeśli jednak taka proporcja to za mało, na rynku są również ekrany ultrapanoramiczne o proporcji 21:9. Tego typu wyświetlacze stanowią doskonałe zastępstwo dla konfiguracji wielomonitorowych. Dobrze sprawdzą się również w zastosowaniach multimedialnych, ponieważ proporcja ta jest dostosowana do filmów kinowych. W c ałkowitej opozycji do monitorów ultrapanoramicznych stoją ekrany kwadratowe o proporcji 1:1. Jest to pomysł firmy Eizo, która do tej pory zaprezentowała jeden taki monitor. Rekomenduje go profesjonalistom, np. piszącym programy, którym brakuje miejsca w pionie.

Na rynku spotkamy więc monitory o następujących proporcjach ekranu: „

  • 1:1, „
  • 4:3, „
  • 5:4, „
  • 16:9, „
  • 21:9.

Na koniec warto wspomnieć jeszcze o monitorach dotykowych, stanowiących oddzielną kategorię produktową. Są one przystosowane do obsługi przez takie systemy jak Windows 8.1 czy Windows 10.

Monitory komputerowe

Budowa monitora komputerowego

Monitory komputerowe wykonane są w technice LCD, podobnie jak chociażby telewizory czy ekrany w niektórych urządzeniach mobilnych. Każdy tego typu wyświetlacz ma oczywiście pewne wspólne elementy w budowie. Poznanie budowy wewnętrznej monitora pozwoli nam lepiej zrozumieć jego zasadę działania, co z kolei ułatwi wybór odpowiedniego urządzenia.

Przednia ramka

Znajduje się na samym przedzie, okala matrycę i pozostałe podzespoły. W konfiguracjach wielomonitorowych pożądana jest jak najmniejsza grubość przednich ramek, które zaburzają odbiór obrazu. Na przedniej ramce znajdują się przyciski sterujące, pozwalające na konfi gurację parametrów monitora, oraz mogą znajdować się dodatkowe czujniki, np. obecności użytkownika czy oświetlenia, które są wymagane do użycia niektórych funkcji.

2016-08-03
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket