Mechanizm korbowy

W wielofunkcyjnych narzędziach oscylacyjnych energia z silnika przekazywana jest na wrzeciono za pomocą kątowej przekładni zębatej i nieskomplikowanego mechanizmu korbowego, zamieniającego ruch obrotowy na oscylacyjny. W wielu modelach istnieje także możliwość wyłączenia mechanizmu korbowego i przenoszenia energii bezpośrednio z przekładni, generując szybki ruch obrotowy. W takim wypadku wystarczy tylko zamocować na wrzecionie uchwyt wiertarski i urządzenie zastępuje wiertarkę kątową i pozwala wiercić i wkręcać w trudno dostępnych miejscach.

Mechanizm korbowy

Oscylacja z mocą

Wróćmy do pracy oscylacyjnej. Stopa robocza osadzona na pionowym wrzecionie wykonuje ruchy wahadłowe o dużej częstotliwości – nawet 20 tys. cykli na minutę i niewielkim zakresie kątowym – do 3,4°. Taka amplituda oscylacji jest wystarczająca, by precyzyjnie ciąć, szlifować lub zdrapywać pozostałości zapraw z podłoża, np. w wąskich przestrzeniach. Dzięki zastosowaniu zamiast stopy np. skrobaka (oscylującej szpachelki) narzędzie może posłużyć do oczyszczania ścian ze starych farb, zdejmowania warstw linoleum z podłogi, zrywania płytek ceramicznych. Takim narzędziem oscylacyjnym uzbrojonym w odpowiedni nóż lub tarnik wzmocniony stopami twardymi bez problemu usuwa się stare materiały uszczelniające lub uszkodzone spoiny między płytkami, przygotowując miejsce na nową masę. Równie dobre wyniki można uzyskać podczas piłowania, oczywiście narzędziem zaopatrzonym w odpowiedni osprzęt – tym razem w dobrany do rodzaju ciętego materiału brzeszczot segmentowy. Tak zaopatrzonym multinarzędziem można ciąć metale, drewno, materiały drewnopochodne, płyty gipsowo-kartonowe, gazobeton itp. Wielofunkcyjne narzędzia oscylacyjne sprawdzają się przy wykonywaniu niewielkich, zamkniętych wycięć, skracaniu ościeżnicy, odcinaniu tuż przy powierzchni obrabianego materiału wystających gwoździ czy śrub lub prętów. Producenci oferują całą gamę specjalnych brzeszczotów do najróżniejszych zastosowań, nawet takie, które łatwo przecinają równocześnie i drewno, i metal – o osprzęcie można przeczytać w dalszej części artykułu. Wybierając wielofunkcyjne narzędzie oscylacyjne do swojego warsztatu, warto zwrócić uwagę na jego moc i dobrać ją do planowanych prac. Zwłaszcza jeśli narzędzie ma być przeznaczone do obróbki twardych materiałów, należy poszukać modelu o mocy powyżej 180 W. Nowoczesne urządzenia wyposażone są w elektroniczną regulację prędkości obrotowej, również z funkcją regulacji automatycznej wraz ze wzrastającym obciążeniem. Dobrym rozwiązaniem, ułatwiającym manewrowanie narzędziem jest także pokrycie tej części korpusu, która stanowi jednocześnie rękojeść, tkaniną antypoślizgową (tworzywo softgrip). Najważniejsze jest jednak to, aby wybrać urządzenie dobrej jakości, renomowanego producenta. Te o wątpliwym pochodzeniu zazwyczaj pobierają znacznie więcej prądu pomimo niewielkiego silnika i, niestety, szybciej ulegają różnego typu awariom, co w sprawia, że okazują się w ostatecznym rozrachunku bardziej kosztowne od droższych modeli znanych producentów.

Oscylacja z mocą

Akcesoria

Na wszechstronność multinarzędzi i zakres pracy przy ich zastosowaniu wpływ ma przede wszystkim rodzaj posiadanego osprzętu. Decydując się na zakup wielofunkcyjnego elektronarzędzia oscylacyjnego, w zestawie dostaje się zazwyczaj pakiet podstawowych akcesoriów. W sklepach dostępne są zarówno komplety z kilkoma podstawowymi brzeszczotami, jak i modele z pełnym wyposażeniem oferowanym przez danego producenta. Jeżeli na zakup narzędzia możemy przeznaczyć sporą kwotę, a narzędzie będzie wykorzystywane do wielu rożnych zadań, warto zainwestować w całość. Można również systematycznie dokupować poszczególne akcesoria, rozkładając wydatek na kilka etapów. Aby efektywnie pracować za pomocą elektronarzędzia oscylacyjnego, napęd przenoszony z urządzenia na narzędzie musi być przekazywany w miarę możliwości bez luzu. Ciekawe rozwiązanie w kwestii mocowania osprzętu proponuje firma Fein wprowadzając system Starlock. Akcesoria nasuwa się na mocowaniu elektronarzędzia, gdzie zatrzaskują się bez luzu. Wymiana narzędzi trwa krócej, niż trzy sekundy. Akcesoria Starlock są wyposażone w zagłębione trójwymiarowe mocowanie, dzięki któremu osiągają znakomitą precyzję i tempo pracy szybsze nawet o 45 procent. Oryginalne akcesoria Fein z mocowaniem Starlock są kompatybilne z większością urządzeń oscylacyjnych dostępnych na rynku (z urządzeniami Fein, Bosch i innych producentów z mocowaniem 12-punktowym). Szerzej na temat możliwości osprzętowych multinarzędzi piszemy na kolejnych stronach.

2016-12-30
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket