Dźwięk może być odtwarzany bezprzewodowo również w systemach multiroom. Tego typu systemy możemy zaliczyć do tzw. zdecentralizowanych, w których poszczególne wzmacniacze strefowe znajdują się najczęściej w każdym z nagłaśnianych pomieszczeń tworzących poszczególne strefy odtwarzania.
W zależności od producenta w skład takiego bezprzewodowego systemu multiroom mogą wchodzić różnorodne urządzenia, a tym samym inne będą możliwości jego wykorzystania i konfiguracji. Najczęściej wykorzystywane są głośniki aktywne z wbudowanym modułem Wi-Fi. Mogą one stanowić w pełni samodzielny element bezprzewodowego systemu multiroom. Oprócz nich w skład systemu mogą wchodzić wzmacniacze z modułem Wi-Fi. Umożliwiają one zasilenie praktycznie dowolnej pary głośników, a tym samym włączenie jej w jedną ze stref bezprzewodowego systemu multiroom. Wzmacniacze takie można wykorzystać m.in. do współpracy z głośnikami wbudowanymi w ścianę, sufit, ale również z klasycznymi pasywnymi kolumnami głośnikowymi. W bezprzewodowym systemie multiroom stosowane są także przedwzmacniacze i adaptery z wbudowanym modułem Wi-Fi, które pozwalają na włączenie do takiego systemu innego sprzętu audio, np. zestawu stereo lub aktywnych kolumn głośnikowych niewyposażonych w moduł Wi-Fi. Wystarczy podłączyć ów sprzęt za pomocą odpowiedniego przewodu audio do takiego przedwzmacniacza lub adaptera, aby stworzyć jedną ze stref systemu multiroom.
Na przykład bezprzewodowy system multiroom marki Lenco użytkownik może zbudować w oparciu o trzy różne modele – dwa bezprzewodowe głośniki aktywne oraz adapter multiroom. Systemy multiroom takich marek jak Denon czy Sonos oprócz tego typu urządzeń mają w swoich systemach multiroom nawet soundbary. Zależnie od liczby i rodzaju wykorzystywanych urządzeń oraz potrzeb użytkownika można więc stworzyć odpowiednią liczbę bezprzewodowych stref multiroom.
© 2025 InfoMarket