Multiroom za pomocą urządzeń platform cyfrowych

Platformy cyfrowe kablowe czy satelitarne dostarczają dodatkowe dekodery do tworzenia usługi multiroom na dwóch telewizorach w ramach jednego abonamentu za dodatkową opłatą.

Multiroom UPC

Platforma UPC telewizji kablowej oferuje dwa rozwiązania, z pomocą drugiego dekodera lub modułu CI+. Jeżeli telewizor jest zgodny z UPC MediaModułem i standardem CI+, umieszcza się w złączu CI+ telewizora moduł CAM UPC z kartę kluczem. Karta klucz dekoduje płatne kanały UPC zawarte w sygnale kablowym TV doprowadzone do gniazda antenowego telewizora. Zaletą jest takiego rozwiązania jest brak konieczności dołączenia kolejnego dekodera, który pobiera energię. Ograniczeniem jest nie możność korzystania z usług dodatkowych dostępnych np. w dekoderze podstawowym, jak wideo na życzenie, aplikacje np. Horizon Go, czy kontrola rodzicielska. Można nagrywać kanały TV na zewnętrzny dysk korzystać z przewodnika i listy ulubionych. Więcej możliwości jest gdy skorzysta się z drugiego dekodera z twardym dyskiem.

Multiroom Standard HD

Usługa Multiroom Standard HD platformy nc+ może obsłużyć do 6 odbiorników. Zestaw powinien zawierać jeden dekoder z cyfrową nagrywarką mediaBOX+/turboBOX+ i do 5 odbiorników Box+ bez nagrywarki np. Sagemcom DSI-83 lub Sagemcom DSI-87. Sygnał z anteny satelitarnej w usłudze Multiroom Standard HD musi być doprowadzony do wszystkich dekoderów, tak jak w wypadku dekoderów działających samodzielnie. Do jednej anteny można dołączyć kilka dekoderów, ale antena satelitarna musi być wyposażona w konwerter o odpowiedniej liczbie wyjść lub współpracować z multiswitchem (specjalny przełącznik z kilkoma wyjściami). Oglądanie jest ograniczone do korzystania z przewodnika po kanałach Jeżeli chce się korzystać z serwisów internetowych, wybrane odbiorniki należy dołączyć do domowego routera. Router przydziela adresy IP dekoderom – podczas konfiguracji połączeń unika się ręcznego wprowadzania do dekoderów danych o parametrach połączeń. Serwer DHCP umożliwia konfigurację automatyczną.

Cyfrowy Polsat Multiroom HD

Firma Cyfrowy Polsat oferuje usługę Multiroom maksymalnie na trzech dekoderach dodatkowych. Każdy z dekoderów musi być dołączony do anteny satelitarne aby doprowadzić sygnał satelitarny. Dekodery używane jako podstawowe to: MINI HD 2000, HD 3000, HD 5000, HD 5500s, HD 6000, PVR HD 7000, EVOBOX, a dodatkowe MINI HD 2000, HD 3000, HD 5500s, HD 6000.

Nietypowo odbywa się użytkowanie dekoderów w usłudze multiroom. Dekodery dodatkowe z usługą Multiroom HD wymagają okresowej aktywacji za pomocą karty z dekodera podstawowego. Aby dokonać aktywacji, należy: wyjąć karty z dekodera podstawowego i dekodera dodatkowego, i włożyć kartę z dekodera podstawowego do dekodera dodatkowego i poczekać, aż dekoder dodatkowy potwierdzi odblokowanie sygnału i z powrotem włożyć odpowiednią kartę do dekodera dodatkowego oraz do dekodera podstawowego. Każdy dekoder dodatkowy wymaga indywidualnej aktywacji.

Użytkownik za pomocą komunikatu na ekranie odbiornika telewizyjnego jest informowany o terminie kolejnej aktywacji dekodera dodatkowego. W przypadku niedokonania aktywacji, dostęp do programów na dekoderach dodatkowych zostanie zablokowany. Czas następnej aktywacji dekoderów dodatkowych jest zmienny i zarządzany automatycznie przez system Cyfrowego Polsatu.

Wykonaj sam instalację multiroom

Osoby, które znają się na technice mogą sami doprowadzić sygnał telewizyjny z anten satelitarnych i naziemnych do dekoderów i tunerów.

Telewizja DVB-T na kilku odbiornikach TV

Wykonanie instalacji multiroom z telewizorami odbierającymi sygnał telewizji naziemnej będzie polegało na dostarczeniu do nich sygnału z anteny zewnętrznej DVB-T. Od liczby telewizorów, na których będziemy chcieli odbierać telewizję, zależeć będzie stopień skomplikowania instalacji.

Telewizory starszej generacji współpracują z zewnętrznymi niewielkimi odbiornikami telewizji naziemnej DVB-T/MPEG-4, nowsze mają go wbudowany. Jeżeli mieliśmy dobrą antenę telewizyjną szerokopasmową, nie trzeba jej wymieniać na nową, będzie odbierać kanały MUX-1, MUX-2, MUX-3 w pasmie UHF i MUX- 8 w pasmie VHF.

Aby zapewnić dobry sygnał antenowy kilku telewizorom znajdującym się w różnych pokojach, konieczne jest stosowanie rozgałęźników, które służą do dzielenia sygnału antenowego na kilka sygnałów z jak najmniejszym tłumieniem sygnału. Mają one jedno wejście i kilka wyjść (2, 3, a nawet 8). W instalacjach np. doprowadzenia sygnału antenowego do czterech telewizorów, może być konieczność stosowania wzmacniacza sygnału antenowego, który skompensuje straty spowodowane tłumieniem sygnału antenowego spowodowanego długimi kablami koncentrycznymi, tłumieniem rozgałęziaczy lub niskim poziomem sygnału z anteny. Przy łączeniu telewizorów z zewnętrznymi odbiornikami DVB-T/ MPEG-4 warto sprawdzić czy nie ma w nim wbudowanej tzw. przelotki czyli wyjścia sygnału antenowego oprócz wejścia antenowego, co może skrócić długość kabla koncentrycznego do dołączenia kolejnego telewizora i ograniczyć liczbę rozgałęźników.

2017-03-16
x

Kontakt z redakcją

© 2025 InfoMarket