Nawilżacze powietrza

Nawilżacz ewaporacyjny Haus & Luft HL-NE-01 z czterostopniową regulacją natężenia nawilżania i funkcją lampki nocnej. (Fot. Haus & Luft)

Co zrobić z „twardą” wodą w nawilżaczu?

W zależności od częstotliwości używania i stopnia twardości wody może okazać się konieczne przeprowadzanie, co tydzień lub co drugi tydzień usuwania kamienia w celu zoptymalizowania wydajności urządzenia. Jeśli woda jest twarda, zaleca się używanie w nawilżaczu wody destylowanej, która pomaga ograniczać osadzanie się minerałów. Aby ograniczyć powstawanie osadu w zbiorniku, można użyć odkamieniacza w pojemniku, albo tabletek czyszczących do nawilżacza. Jeśli konstrukcja nawilżacza na to pozwala, można stosować filtr odwapniający, usuwający nadmiar kamienia z wody.

Nawilżacze powietrza

STADLER FORM Eva Smart; GOTIE GNA-350

Wyposażenie nawilżaczy

Przy zakupie warto sprawdzić, jakie wyposażenie i funkcje ma nawilżacz. Do najważniejszych należą:

  • higrostat, który automatyczne utrzymuje wilgotność o zaprogramowanej wartości;
  • czujnik temperatury, który mierzy temperaturę, a jej wartość jest wyświetlana na wyświetlaczu nawilżacza;
  • wskaźniki diodowe LED, informujące o konieczności ponownego napełnienia zbiornika na wodę – czerwone światło powiadamia o zbyt niskim poziomie wody, a blokada wyłącza urządzenie;
  • wyświetlacz LCD, który służy do ustawiania parametrów wilgotności, timera czy trybu pracy – ustalania wydajności nawilżania;
  • timer – programator czasowy, dzięki któremu ustala się czas włączenia lub wyłączenia urządzenia.

Nawilżacze powietrza

Eldom NU50 Amar nawilżacz ultradźwiękowy z funkcją aromaterapii i trybem nocnym. (Fot. Eldom)

Bezpieczeństwo i wygoda obsługi

Przy zakupie nawilżacza warto zwrócić uwagę na:

  • automatyczne wyłączanie urządzenia, które jest zabezpieczeniem przed uszkodzeniem, jeśli w zbiorniku nie ma wody;
  • tryb automatyczny, umożliwiający monitorowanie nawilżenia powietrza, dzięki czemu będzie ono miało zawsze właściwy poziom;
  • pilot – to możliwość zdalnego sterowania funkcjami nawilżacza z kanapy, możemy włączać i wyłączać urządzenie, nastawiać timer, regulować poziom wilgotności;
  • aplikacja – to możliwość wykorzystania smartfona jako pilota do obsługi nawilżacza, jeśli urządzenia znajdują się w tej samej sieci Wi-Fi.

Nawilżacze powietrza

RAVANSON UH-004; GORENJE H50W

Najważniejsze parametry nawilżacza

Przy wyborze nawilżacza warto zapoznać się z parametrami, które umożliwią wybranie optymalnego urządzenia do powierzchni pokoju. Główne parametry nawilżaczy powietrza to:

  • Rozmiar pomieszczenia – zalecana powierzchnia pokoju do nawilżania, dla której zagwarantowane jest skuteczne oczyszczanie dla danej wydajności urządzenia. Im większa wydajność, tym większy pokój można oczyścić. W wypadku nawilżaczy jest podawany w [m2] lub uwzględniając kubaturę pomieszczenia [m3]. Typowe wartości powierzchni to od 8 do nawet 150 m2.
  • Pobór mocy – o kosztach eksploatacji urządzenia decyduje pobór mocy. Jest zależny od rodzaju nawilżacza, wydajności i wielkości powierzchni oraz poziomu wilgotności, jaki chcemy osiągnąć. Za pobierające mało energii są uważane nawilżacze ultradźwiękowe i ewaporacyjne. Nawilżacze ultradźwiękowe w najmniejszych pomieszczeniach mogą osiągać bardzo niskie zużycie energii, na poziomie 6 – 8 W. Nawilżacze pracujące w średniej wielkości pomieszczeniach potrzebują średnio 20 – 50 W. Konkurują z nimi ewaporacyjne, w których głównym źródłem poboru energii jest wentylator (od 8 do 50 W). W nawilżaczach hybrydowych moc wzrasta, gdy wytwarzana jest ciepła mgiełka – wtedy grzałka podgrzewa wodę, a jej moc to 150 – 300 W.
  • Wydajność parowania – podawana jest w mililitrach na godzinę [ml/h] lub litrach na dobę. Jest to wskaźnik informujący, jaką ilość wody jest w stanie dany nawilżacz odparować do powietrza. Im jest większa, tym szybciej uzyskamy jej określony poziom. Im większa jest powierzchnia pokoju, w którym chcemy zastosować nawilżacz, tym większa powinna być jego wydajność. Najwydajniej pracują nawilżacze parowe z ciepłą mgiełką w wyniku podgrzania wody. Nieco mniejszą mają ultradźwiękowe. Najmniej wydajne są ewaporacyjne – najbardziej ekologiczne, w których szybkość parowania zależy od temperatury powietrza.
  • Pojemność zbiornika [l] – od jego wielkości zależeć będzie, jak często będziemy dolewać wodę. Wielkość zbiornika praktycznie decyduje o gabarytach urządzenia. Przezroczystym zbiornik umożliwia śledzenie poziomu wody.
  • Głośność [dB(A)] – to ważny parametr, ponieważ nawilżacze parują w trybie ciągłym, jeśli nie mają higrostatu, co może być męczące. Źródłem hałasu są przede wszystkim wentylatory (nawilżacze ewaporacyjne). Najcichszym działaniem charakteryzują się nawilżacze parowe, które nie mają elementów ruchomych. Na tyle są ciche, że przy najmniejszej wydajności można używać ich w sypialni (głośność mniejsza od 26 dB(A)).
  • Wymiary [mm] – zazwyczaj podawane są szerokość, głębokość i wysokość. Nawilżacze mają urozmaicone kształty obudów, mogą być walcowe, stożkowe, kuliste lub nieregularne;
  • Masa [kg] – bez wody, zależna od materiału obudowy, masy filtrów i silnika wentylatora.

Nawilżacze powietrza

Nawilżacz ultradźwiękowy z aromatyzerem Concept ZV1200 Perfect Air zapewni także odpowiedni poziom wilgotności roślinom. (Fot. Concept)

Gdzie najlepiej ustawić nawilżacz?

Do ustawienia nawilżacza wybiera się stabilną i równą powierzchnię. Dla małych urządzeń może być to stolik, dla dużych podłoga. Szczególnie nawilżacze ultradźwiękowe powinny być odsunięte jak najdalej od mebli ze względu na możliwość osadzania białego nalotu. Urządzenie należy umieścić na wodoodpornej powierzchni, aby para woda nie uszkodziła mebli. Nie należy stawiać nawilżacza bezpośrednio na dywanach, ręcznikach, kocach czy też powierzchniach chłonnych, ze względu na możliwość nieszczelności zbiornika.

2023-01-08
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket