Wiele osób ceni odkurzacze bezworkowe ze względu na mniejsze koszty eksploatacji. Urządzenia te zapewniają dużą siłę ssania, a przy tym brak wymiennych worków sprawia, że koszt korzystania z nich jest znacznie mniejszy. Na rynku dostępne są modele o konstrukcji poziomej oraz pionowej. (Fot. Miele)
Odkurzacze bezworkowe należą do grupy nowszych modeli niż te pracujące z wykorzystywaniem worków. Mają wiele zalet, co sprawia, że stale zyskują na popularności. Grupa ta, wchodząc do sprzedaży, dokonała pewnej mentalnej zmiany. Otóż zasada działania tych urządzeń jest prosta i przekonująca – nie potrzebują do pracy specjalnych worków. Wystarczy specjalny pojemnik, zwykle z tworzywa. Po odkurzaniu należy go opróżnić i oczyścić. Mają wielu zwolenników ze względów ekonomicznych i praktycznych – nie trzeba kupować i wymieniać worków.
CONCEPT VP5240; MIELE Boost CX1 PowerLine; GORENJE VCE03SPRCY; ZELMER ZVC021P Krzyś
W odkurzaczach bezworkowych ssanie wytwarzane jest dzięki zastosowaniu siły odśrodkowej, nazwanej efektem cyklonu. Śmieci zasysane są do specjalnego pojemnika, który należy opróżnić po zapełnieniu. Znakiem rozpoznawczym tej grupy urządzeń jest przezroczysty pojemnik, pozwalający na kontrolę ilości znajdujących się wewnątrz zanieczyszczeń. Zazwyczaj wykonany jest z tworzywa sztucznego. Odkurzacze z grupy bezworkowych można podzielić na dwa zasadnicze rodzaje:
Posiadacze zwierząt domowych mogą zaopatrzyć się w dodatkowe akcesoria, np. turboszczotkę. (Fot. Miele)
Pierwsza związana jest z tym, że odkurzacz bezworkowy pracuje ze stałą siłą ssania. Druga zaś wiąże się z ekonomią gospodarstwa domowego – do tego typu urządzeń nie trzeba systematycznie dokupować worków, co ma wpływ na mniejsze wydatki związane ze sprzątaniem, ale należy pamiętać o wymienianiu filtrów. Samo czyszczenie takiego odkurzacza wyposażonego w pojemnik jest bardzo proste – wystarczy wyjąć zbiornik zgodnie z instrukcją i wysypać zawartość. Dobrze jest potem wypłukać pojemnik i osuszyć go. Jest jeszcze jedna zaleta – jeżeli pojemnik wykonany został z przezroczystego tworzywa, to dokładnie widać stan jego zapełnienia. To samo, co dla niektórych jest zaletą, dla innych może okazać się wadą. Mowa o konieczności regularnego opróżniania pojemnika na śmieci. Warto to robić z dwóch powodów – po to, aby nieczystości nie zalegały i nie wydzielały nieprzyjemnego zapachu oraz aby urządzenie nie traciło siły ssania zapchane ponad normę (wtedy siłą rzeczy efektywność musi się zmniejszyć). Warto też pamiętać, że modele te nie do końca zalecane są osobom o silnej alergii. Zbiorniki tego typu nie są zwykle konstruowane jako szczelne i sam proces otwierania czy opróżniania zbiornika jest alergogenny.
AMICA VM 4011 Akman; GORENJE VCEB01GAWWF; BOSCH Serie 6 BGS41K332
Producenci odkurzaczy stosują nie jeden, a kilka filtrów, by mieć niemal 100 proc. pewności, że nic się z odkurzacza nie wydostanie. Zbiorniki na zanieczyszczenia różnią się przede wszystkim budową. Poza pojemnikiem zatrzymującym zanieczyszczenia stosuje się dodatkowe filtry. Drugi etap filtracji polega na zatrzymaniu tych drobinek, które przedostały się przez zbiornik. Tutaj stosuje się filtr ochrony silnika, do którego nie może przedostać się kurz czy pył. Pozbawione większych zanieczyszczeń powietrze natrafia na filtr, który ma strukturę gąbki. To na tym etapie zatrzymywane są te pozostałości, które mogłyby doprowadzić do przegrzania silnika. Ostatni etap dotyczy tak naprawdę wydmuchiwanego przez odkurzacz powietrza. Tutaj najczęściej stosuje się dobrej jakości filtry EPA lub HEPA. Im wyższe oznaczenie cyfrowe, np. 14, tym lepiej. Skrót EPA czytamy jako Efficiency Particulate Air, co można przetłumaczyć jako wysokosprawny (wysokowydajny) filtr powietrza. HEPA to z kolei skrót od High Efficiency Particulate Air, a więc „filtr najwyższej sprawności”. Filtry te charakteryzują się bardzo dużym stopniem filtracji i są w stanie zatrzymać nawet 99,97 proc. zanieczyszczeń. W dobrej klasy odkurzaczach najczęściej stosuje się filtry HEPA 13 i HEPA 12.
Dzięki transparentnej obudowie w każdej chwili możemy sprawdzić poziom zapełnienia pojemnika na kurz. (Fot. Bosch)
W związku z tym, że niektóre filtry trzeba wymieniać, a inne także prać, warto wiedzieć, gdzie się znajdują. Jeśli chodzi o miejsce montażu, wyróżnia się dwa filtry: wlotowe i wylotowe. Oba spełniają określone zadania. To, jakie dają rezultaty, zależy m.in. od miejsca, w którym są umieszczone. Filtry wlotowe w odkurzaczu bezworkowym znajdują się w pojemniku na zanieczyszczenia i mają postać filtrów piankowych z gąbki, które skutecznie wyłapują kurz i są łatwe w czyszczeniu. Filtry wylotowe można znaleźć za silnikiem, natomiast ich zadanie polega na oczyszczaniu wydmuchiwanego już powietrza. W zależności od modelu umiejscowione są w górnej lub tylnej części korpusu i osłonięte specjalną, wyjmowaną kratką. Bardzo często, w zależności od urządzenia, producenci oferują różne typy filtrów wylotowych. Mogą to być klasyczne filtry HEPA lub tzw. mikrofiltry. Te ostatnie są tak skonstruowane, że nie trzeba ich wymieniać.
CAMRY CR 7039; SAMSUNG VC07K51L9H1; MPM MOD-25
Od parametrów, oczywiście, nie uciekniemy. Dlatego warto znać kilka podstawowych. Znacznie ułatwiają one wybór sprzętu odpowiedniego do potrzeb.
BOSCH Serie 8 BGS7SIL64 Prosilence; MIELE Blizzard CX1 Comfort; BELDRAY BEL0960
© 2025 InfoMarket