Odkurzacz Kärcher NT 30/1 Tact Te M do pyłów niebezpiecznych z filtrem klasy L i z dwustopniową regulacją intensywności oczyszczania filtra – Tact mini i Tact max. (Fot. Kärcher)
Wskaźnik ten jest obowiązkowym elementem w odkurzaczach workowych. Wskaźniki mechaniczne najczęściej mają postać niewielkiej klepsydry, umieszczonej w korpusie, która obrazuje stopień zapełnienia worka. Bardziej skomplikowane są modele elektroniczne, które informują o konieczności wymiany worka za pomocą specjalnych ikonek. Wskaźnik zapełnienia worka kurzem może zadziałać w wypadku zapchania węża ssącego lub połączonych z nim elementów wyposażenia.
HIKOKI RP300YDL WAZ; KÄRCHER NH NT 50/1 Tact Te H; BEST OW1S15L
Wskaźnik ten informuje o konieczności wymiany filtra wylotowego. Dzięki specjalnym czujnikom zabrudzenia filtra przy zbyt dużym zabrudzeniu zapala się lampka, która np. świeci pulsacyjnie, a silnik samoczynnie przechodzi na słabsze parametry.
Odkurzacz CAMRY CR 7045 ma wyposażenie do pracy na sucho i mokro oraz z wykorzystuje nadmuch. (Fot. Camry)
Do odkurzaczy dostępne są rozmaite akcesoria. Mogą one znajdować się w zestawie z urządzeniem lub sprzedawane są jako dodatkowe wyposażenie. Decydując się na zakup konkretnego modelu, warto sprawdzić, jakie akcesoria są w zestawie i czy istnieje możliwość dokupienia kolejnych. Mogą to być m.in. rozmaite końcówki, szczotki czy ssawki, a także worki.
W codziennej pracy ważna jest łatwość wyjmowania i czyszczenia filtra. (Fot. Hikoki)
Na skuteczność odkurzania duży wpływ mają kształt, rodzaj czy parametry zastosowanych końcówek. Wyróżniamy dwa typy końcówek: szczotki i ssawki. Najogólniej rzecz ujmując szczotki różnią się obecnością lub brakiem włosia zbierającego zanieczyszczenia. Jeśli chodzi o rozróżnienie poszczególnych nasadek i ich nazewnictwo, trzeba pamiętać, że często to, co jeden producent uznaje za szczotkę, inny określa jako ssawkę. Im więcej jest dodatkowych końcówek dostosowanych do czyszczenia konkretnych powierzchni, tym lepiej dla wymagającego konsumenta. Typowy zestaw zawiera uniwersalną szczotkę, końcówkę do czyszczenia tapicerki, tzw. pędzel i szczelinówkę.
Odkurzacz uniwersalny Kärcher NT 22/1 Ap L z półautomatycznym oczyszczaniem filtra bez problemu radzi sobie z pyłem, większymi zanieczyszczeniami i cieczami. (Fot. Kärcher)
Nowością są ssawki wytwarzające promieniowanie UV, to rzadkie, ale bardzo ciekawe rozwiązanie. Najlepiej sprawdza się ono w mieszkaniach alergików. Promieniowanie ultrafioletowe UV usuwa wszelkie szkodliwe organizmy, w tym bakterie roztocza. Ssawka wytwarza specjalne drgania, które zwiększają efektywność odkurzania. Dzięki takiemu rozwiązaniu idealnie nadaje się do czyszczenia mebli tapicerowanych, a także materacy, poduszek, pluszowych zabawek, dywanów. Ssawka z czujnikiem higienicznym za pomocą wskaźnika świetlnego pokazuje, czy podłoga jest higienicznie czysta. Kolor czerwony oznacza normalny stopień zabrudzenia, pomarańczowy niewielki, a zielony strefę wolną od pyłków, roztoczy czy pleśni.
Odkurzacz Makita VC3211MX1 z filtracją klasy M z funkcją filtrów samoczyszczących. (Fot. Makita)
Worki pochłaniają największe zanieczyszczenia. Najważniejszym parametrem worków jest ich pojemność. W dużej mierze zależy ona od wielkości komory odkurzacza i właśnie do niej powinna być dopasowana. Część producentów odkurzaczy ma w ofercie worki przeznaczone do konkretnych modeli, część stosuje produkty uniwersalne. Dobranie odpowiedniego worka do odkurzacza gwarantuje jego długotrwałą i bezawaryjną pracę. Na rynku dostępne są worki wielokrotnego oraz jednorazowego użytku. Worki wielokrotnego użytku – dostosowane są do klasy pyłowej i rodzaju odsysanych odpadów. Produkuje się je z trójwarstwowej włókniny poliestrowej o dużej wytrzymałości. Przeznaczone są głównie do odsysania dużych ilości pyłu klasy L i M. Worki te są łatwe i wygodne do opróżniania. Worki do pyłów klasy H wyposażone są w specjalnie zabezpieczenia, gwarantujące maksymalna izolację niebezpiecznych cząsteczek. Zbudowane są z worka z włókniny oraz worka osłonowego. Ta podwójna izolacja gwarantuje bezpieczeństwo pracy. W odkurzaczach klasy L, o ile urządzenie jest do tego przystosowane, można zrezygnować z worka. Zwiększa to zdecydowanie efektywność pracy. Worki jednorazowe niezależnie od rodzaju zanieczyszczeń wyrzuca się po użyciu. Niektóre z nich wyposażone są w praktyczne i szczelne zamknięcie, które umożliwia bezpyłowe usuwanie odpadów, a co za tym idzie, maksymalną ochronę zdrowia. Modele tego typu sprzedawane są w zestawach.
© 2024 InfoMarket