Odkurzacze wielofunkcyjne

Zaletą odkurzaczy wielofunkcyjnych jest możliwość zbierania mokrych zanieczyszczeń, np. błota. (Fot. Thomas)

Moc ssania

Oznacza moc mechaniczną wciąganego powietrza – podawana jest w airwatach [W]. Pozwala oszacować efektywność odkurzacza (rzeczywistą jego funkcję) przez moc ssania, a nie przez moc pobieraną. Przy zakupie urządzenia należy się kierować wartością tej pierwszej.

Czas ładowania akumulatora

Warto porównać czas ładowania sprzętu w stosunku do długości pracy. Im dłuższy czas pracy, tym, oczywiście, lepiej. Możemy też zwrócić uwagę na takie dane techniczne i parametry jak pojemność pojemnika na kurz, typ worka na kurz, nadmuch i podciśnienie, zasięg działania, długość przewodu zasilającego, typ rury, typ kółek czy gabaryty całego urządzenia.

Odkurzacze wielofunkcyjne

KÄRCHER SE 6.100 Home Line; Bosch BWD421PRO; Kärcher SE 4002

Pojemność zbiornika

Odkurzacze wet & dry są wyposażone w zbiornik na zanieczyszczenia. Jeśli sprzątamy suche zanieczyszczenia, jest również możliwość zastosowania worka. Pojemność zbiornika na zanieczyszczenia zależy od przeznaczenia urządzenia i jego konstrukcji. Zalecane przede wszystkim do użytku domowego modele poziomie, zazwyczaj mają zbiorniki o objętości nawet 6 l. Jak na kategorię sprzętu domowego to całkiem sporo. Bez problemu sprzątniemy nawet duże mieszkanie. Jeszcze większymi możliwościami dysponują modele o konstrukcji kubełkowej, w których znajdziemy urządzenia o pojemności ok. 20 l, a nawet więcej. Oczywiście, należy pamiętać, że duży zbiornik na zanieczyszczenia oznacza również większe rozmiary sprzętu.

Funkcje dodatkowe

Odkurzacze uniwersalne mogą mieć kilka dodatkowych funkcji, których nie znajdziemy w standardowym sprzęcie. Jest to np. funkcja wydmuchu powietrza, przydatna, gdy nie chcemy zbierać zanieczyszczeń do wnętrza, tylko zgarnąć je w jedno miejsce. Pomoże usunąć np. żwir czy liście z podjazdu. Oprócz tego bardzo dobrze radzą sobie ze zbieraniem drobnego pyłu, dlatego często są wykorzystywane w pracach warsztatowych. Niektóre modele mają również wbudowane gniazdko, które pozwala na podłączenie elektronarzędzi.

Odkurzacze wielofunkcyjne

THOMAS Aqua+ MultiClean X10 Parquet; Thomas Twin AquaWash Pet

Filtracja w odkurzaczach

Producenci odkurzaczy stosują nie jeden, a kilka filtrów. Pierwszym z nich jest pojemnik na zanieczyszczenia lub worek jeśli sprzątamy na sucho. Powinien on być łatwy w czyszczeniu, szczelny i mieć możliwość higienicznego opróżniania. Drugi etap filtracji polega na zatrzymaniu tych drobinek, które przedostały się przez zbiornik. Tutaj stosuje się filtr ochrony silnika, do którego nie może przedostać się kurz czy pył. Pozbawione większych zanieczyszczeń powietrze natrafia na filtr, który ma strukturę gąbki. To na tym etapie zatrzymywane są te pozostałości, które mogłyby doprowadzić do przegrzania silnika. Ostatni etap dotyczy tak naprawdę wydmuchiwanego przez odkurzacz powietrza. Tutaj najczęściej stosuje się dobrej jakości filtry EPA lub HEPA. Im wyższe oznaczenie cyfrowe, np. 14, tym lepiej. Skrót EPA czytamy jako Efficiency Particulate Air, co można przetłumaczyć jako wysokosprawny (wysokowydajny) filtr powietrza. HEPA to z kolei skrót od High Efficiency Particulate Air, a więc „filtr najwyższej sprawności”. Filtry te charakteryzują się bardzo wysokim stopniem filtracji i są w stanie zatrzymać nawet 99,97 proc. zanieczyszczeń. W dobrej klasy odkurzaczach najczęściej stosuje się filtry HEPA 13. Nad nimi królują standardy ULPA i SULPA, a więc w rozszerzeniu z ang. Ultra Low Penetration Air oraz Super Ultra Low Penetration Air – minimalna skuteczność filtracji wynosi tu odpowiednio 99,999 proc. oraz 99,9999. W tym ostatnim wypadku skuteczność jest niemal perfekcyjna (czwarte miejsce po przecinku!). Filtry te mają już niemal stuprocentową skuteczność w wychwytywaniu nawet najmniejszych drobin (patrz tabela). Nie da się tych skrótów tak łatwo „rozszyfrować” i przełożyć na język polski. Tłumaczenie dosłowne może być bardzo mylące, dlatego my proponujemy określenie ich jako „ultra dokładne filtry” lub „superultradokładne filtry”. Filtry o dużej filtracji i przepuszczalności wykonane są zwykle z gęstego włókna szklanego połączonego z syntetyczną żywicą. To ich zwarta struktura sprawia, że zatrzymują cząsteczki o mikroskopijnej wielkości.

Odkurzacze wielofunkcyjne

KÄRCHER WD 4; CAMRY CR 7045

Pranie z odkurzaczem

Jedną z zalet odkurzaczy wielofunkcyjnych jest możliwość prania dywanów i tapicerki. Jak się to odbywa? Przede wszystkim odkurzacz jest wyposażony w zbiornik na czystą wodę, który należy napełnić jej roztworem z detergentem. Proporcje dawkowania środka ustala jego producent. Zbiornik filtra wodnego powinien zaś być opróżniony. Producent może również zalecać użycie środka zapobiegającego powstawaniu piany. Do pompy służącej do spryskiwania pod ciśnieniem należy podłączyć przewód natryskowy, przez który będzie płynąć roztwór czyszczący. Najczęściej jest on montowany wzdłuż węża i rury odkurzacza, aż do dźwigni natryskowej. Następnie należy połączyć z systemem wybraną ssawkę, np. do prania dywanów czy tapicerki. W trakcie czyszczenia należy nacisnąć dźwignię, aby spryskać czyszczoną powierzchnię roztworem, i przesuwać po niej ssawką w przód i tył. Warto pamiętać o tym, aby wcześniej sprawdzić w niewidocznym miejscu, jak prany materiał reaguje na roztwór środka czyszczącego. W tym celu należy w nim zamoczyć ściereczkę i sprawdzić, czy tkanina jej nie zafarbuje. Po zakończeniu prania elementy systemu należy umyć i osuszyć.

Odkurzacze wielofunkcyjne

MPM MOD-22 Vira; MPM MOD-30 Aquarian

Mycie podłóg odkurzaczem

Funkcja czyszczenia podłóg twardych pozwala jednocześnie odkurzać oraz myć podłogę, oszczędzamy więc czas, a czyszczenie jest skuteczniejsze. Wymaga jednak zastosowania specjalnej ssawki czyszczącej. Jest ona wyposażona m.in. w wymienny mop z mikrofibry przyczepiany na rzepy. Przed myciem podłączamy przewód do dźwigni natryskowej, a następnie końcówkę krótkim wężykiem. Gdy wciskamy dźwignię, zwilżamy mop podczas pracy, a zamoczony kurz jest zasysany przez odkurzacz. Dostępne są różne typy mopów, np. do parkietów i paneli oraz do terakoty, gresu czy podłóg kamiennych. Co istotne, w wypadku podłóg drewnianych powierzchnia po takim czyszczeniu jest tylko lekko wilgotna i szybko wysycha. Nie ma więc obaw o zbytnie nasiąknięcie wodą. Roztwór odpowiedniego płynu czyszczącego i wody jest pobierany ze zbiornika na czystą wodę.

Odkurzacze kominkowe

Przy okazji omawiania odkurzaczy wielofunkcyjnych warto wspomnieć o modelach kominkowych. Jak sama nazwa wskazuje, służą do czyszczenia kominków oraz kóz opalanych paliwem stałym, a więc drewnem lub węglem. Ze względu na specyficzny rodzaj zanieczyszczeń (sadza, pył, popiół) wymagają specjalnej konstrukcji i odpowiednio dobranych materiałów. Sprzęt przeznaczony do użytku domowego przypomina z wyglądu odkurzacze kubełkowe. Idealnie nadają się np. do czyszczenia grilla lub kominka.

2021-12-05
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket